Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Składka zdrowotna po nowemu. Eksperci wskazują na haczyk w Polskim Ładzie

113
Podziel się:

Polski Ład całkowicie zmienia zasady rozliczania składki zdrowotnej przez prowadzących własny biznes - pisze "Rzeczpospolita". Przedsiębiorcy będą ją liczyć od dochodu w rozumieniu ustawy o PIT, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Okazuje się, że Polski Ład daje przedsiębiorcom na poprawki bardzo mało czasu.

Składka zdrowotna po nowemu. Eksperci wskazują na haczyk w Polskim Ładzie
Polski Ład wprowadza fundamentalne zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. (ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS, Zofia i Marek Bazak)

– Problem w tym, że ten dochód często jest korygowany. Z różnych powodów: czasami później wpłynie faktura, po jakimś okresie przyznawany jest rabat, okazuje się, że popełniliśmy błąd w naliczaniu kosztów, np. przy amortyzacji. Korektę trzeba też często robić wskutek kontroli fiskusa - wyjaśnia adwokat Filip Przybylski-Lewandowski, partner w kancelarii Buszan Orłowski Przybylski-Lewandowski, w rozmowie z gazetą.

- A skoro musimy poprawić dochód dla celów PIT, to powinniśmy skorygować też dochód będący podstawą wyliczenia składki zdrowotnej – dodaje prawnik.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Polski Ład. Zmiany w składce zdrowotnej i rozliczeniach

Gazeta opisuje dwa scenariusze. W pierwszym okazuje się, że przedsiębiorca zapłacił za dużo składek. Może je odzyskać, ale musi złożyć w terminie do maja następnego roku elektroniczny wniosek do ZUS. Jeśli zrobi to później, Polski Ład zakłada, że jego wniosek pozostanie bez rozpoznania.

Drugi scenariusz to sytuacja, w której okazuje się, że przedsiębiorca zapłacił za mało składek do ZUS. – Z Polskiego Ładu wynika, że korektę w tej sprawie można złożyć do ZUS w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do składania rocznego zeznania PIT. Czyli na poprawienie dochodu liczonego na potrzeby składki zdrowotnej mamy czas do końca czerwca następnego roku – komentuje doradca podatkowy Artur Kowalski.

Według niego, jeśli zmiany w dochodzie wyjdą później, po czerwcu następnego roku przedsiębiorca nie będzie mógł sam złożyć korekty. - To ZUS przejmuje inicjatywę - stwierdza Kowalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
Ciekawy
rok temu
Czy dochód do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej uwzględnia również różnicę w BO i BZ magazynu - tak jak do PIT ? Czy zatem trzeba będzie płacić składkę zdrowotną od leżącego w magazynie niesprzedanego towaru ???
Macono
rok temu
Emerytura powinna być obywatelska równa dla wszystkich. W tym wieku potrzeby emerytów są podobne. A kto w życiu miał możliwości, znajomości lub dryg do pracy to i tak się dorobił i odłożył.
Emeryt
rok temu
Ja jestem zadowolony mam 2500 i nie będzie płacił podatku jak chciała opozycja
iocdnj
rok temu
opłaca się iść na wczesną emeryturę, praca będzie karana! Idziesz wcześniej i cyk 13tka, 14tka. Ten co pracował dłużej może nie dostać bo ma za wysoką emeryturę. Po co pracować dłużej? No jaki sens? To kraj dla nierobów, którzy okradają ciężko pracujących. Dno!
dziadek emery...
rok temu
39 lat pracy emerytura wysoka bo wysokie składki teraz obcinają 450zł miesięcznie z cięzko odłożonych składek na biedniejszych emerytów rocznie to wielkie pieniądze super zysk na polskim Ładzie i to nie jest granda no i po co dłużej się męczyć
...
Następna strona