Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Polski Ład wprowadzi dużo zmian. ZUS udostępni kalkulator dla firm

8
Podziel się:

To ma być narzędzie, które pozwoli odnaleźć się wielu firmom w zmianach wynikających z Polskiego Ładu: specjalny kalkulator przygotowany przez ZUS. - Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polski Ład wprowadzi dużo zmian. ZUS udostępni kalkulator dla firm
ZUS w styczniu udostępni kalkulator dla firm, który ma pomóc w rozliczaniu się po wejściu przepisów związanych z Polskim Ładem (money.pl, Rafał Parczewski)
bFfDyDCd

Program Polski Ład zmienia zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Od nowego roku zasady te będą zależały od formy opodatkowania. - Zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad, mogą one budzić wątpliwości. Dlatego ZUS udostępni kalkulator – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kalkulator będzie dostępny na stronie internetowej www.zus.pl, a także w programach Płatnik i ePłatnik. Kiedy? ZUS poinformował, że będzie to w drugiej połowie stycznia 2022 roku.

Z kolei w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad uruchomieniem Centrum Informacji "Polski Ład". "W najbliższych tygodniach powstanie infolinia, której celem będzie informowanie o rozwiązaniach zawartych w ustawach wchodzących w skład rządowego programu Polski Ład" - przekazało MRiT.

bFfDyDCf
Zobacz także: Jest sposób na Polski Ład? Ekspert tłumaczy. "Widzimy światełko w tunelu"

Dużo zmian dla przedsiębiorców

Kalkulator ma ułatwić przedsiębiorcom odnalezienie się w nowych przepisach. Polski Ład wprowadza zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy będą ją musieli obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Płatnik, jak przypomina PAP, powinien uregulować wszystkie należne składki, do których opłacania jest zobowiązany (tj. na wszystkie ubezpieczenia i fundusze, a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne) jednym przelewem na nadany mu indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).

bFfDyDCl

Rozliczenie dokonanej wpłaty na koncie następuje na podstawie złożonych za dany miesiąc dokumentów rozliczeniowych, jednak pod warunkiem, że nie występowały zaległości za okresy wcześniejsze. W takim przypadku w pierwszej kolejności z wpłaty zostaną rozliczone wcześniejsze należności, a różnica w składkach za bieżący miesiąc będzie musiała zostać dopłacona. Trzeba to wziąć pod uwagę, jeżeli planuje się opłacić składki należne za grudzień br. jeszcze w grudniu.

Dopuszczalne jest także złożenie dokumentów rozliczeniowych po opłaceniu składek, jednak nie później niż w ustawowym terminie, czyli w przypadku składania dokumentów za grudzień 2021 r. najpóźniej do 5, 10 lub 15 stycznia 2022 r. Jeżeli dokumenty rozliczeniowe będą obejmowały składki należne za pracowników, to mogą w rozliczeniu zostać uwzględnione wyłącznie wynagrodzenia wypłacone lub pozostawione do dyspozycji pracowników w grudniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDyDCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
zyx
2 miesiące temu
Zus w styczniu udostępni kalkulator......nawet wiem którego dnia - zapewne będzie to 31.
real
2 miesiące temu
Nowy ład - likwidacja klasy średniej.
ddd
2 miesiące temu
pis zniszczył już chyba wszystko co się dało
bFfDyDCH
jarekf
2 miesiące temu
tak, też uważałem, że polskie przepisy podatkowe były zbyt proste! Kolejna doskonała decyzja genialnego stratega z Żoliborza
logiczny
2 miesiące temu
Usuwają ale powtórzę 😉 wygasic komunistyczne przywileje emerytalne i emerytury wypłacać znodnie z kapitałem uzbieranych składek a nie mydlic oczy jakimiś kalkulatorami bo z pustego i Salomon nie naleje 👎