Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Składka zdrowotna. Nowy obowiązek dla przedsiębiorców i ważne terminy

117
Podziel się:

Polski Ład jest już w Dzienniku Ustaw i coraz bliżej do wejścia w życie zmian, które przedsiębiorcom zafundowało PiS. Zakładają one m.in., że przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc informować ZUS o swoim dochodzie z działalności gospodarczej.

Składka zdrowotna. Nowy obowiązek dla przedsiębiorców i ważne terminy
Przedsiębiorcy składkę zdrowotną od stycznia 2022 r. zapłacą w wysokości 9 proc. dochodu (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej" każdy przedsiębiorca, nawet najmniejszy, będzie musiał co miesiąc składać deklarację i poinformować ZUS o wysokości swojego dochodu (u ryczałtowców przychodu) z działalności gospodarczej.

Powód? Na tej podstawie wyliczana będzie wysokość składki zdrowotnej. ZUS wskazuje też, że w deklaracjach należy podać informacje o swojej formie opodatkowania.

Składka w wysokości 9 proc. dochodu

Przedsiębiorcy składkę zdrowotną od styczeń 2022 r. zapłacą w wysokości 9 proc. dochodu. U rozliczających się podatkiem liniowym, wyniesie ona 4,9 proc. dochodu. U ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu – przypomina dziennik.

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to:

* 5. dnia następnego miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe,

* 15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną (np. spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, urzędy gminy),

* 20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek.

Trzeba się pospieszyć z przelewem

ZUS informuje również, że składki zdrowotnej zapłaconej w przyszłym roku nie odliczymy już od podatku. Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Dlatego, jeśli zależy nam na odliczeniu, trzeba pospieszyć się z przelewem do ZUS.

Składka zdrowotna nie jest kosztem uzyskania przychodów – przypomina ZUS, ale można ją uwzględnić w tzw. dodatkowym zwrocie ulgi na dzieci, gdy zabraknie podatku do jej wykorzystania – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(117)
Loki
2 lata temu
Ekonomiści z money...dlaczego money.pl nie piszecie wprost, że ulga dla klasy średniej jaka ma niwelować różnice po wprowadzeniu PŁ, odnosi się wyłącznie do dochodu księgowego. Ulga dla zarabiających na działalności do 11 tyś zł, ma zrównać dochód księgowy z 2022r. z dochodem z 2021r. A składka zdrowotna jest dodatkową daniną, której nie ma w księgach...uszczupla portfel przedsiębiorcy...co daje łączne opodatkowanie 17+9=26 % na progresywnym. Zatem pytanie brzmi, dlaczego przedsiębiorca nie może zapłacić składki zdrowotnej od dochodu po opodatkowaniu (dochodu netto), tylko od dochodu brutto ? Skoro to danina 9%, którą przedsiębiorca musi zapłacić z tego co mu zostaje w kieszeni... . Ale zamordyzm chce, aby płacić od dochodu brutto (wyższego) wraz z podatkiem. To jest również mało logiczne.
Olaf
2 lata temu
Precz z PiS nigdy więcej
Wawa
2 lata temu
Przejadą się na tym ładzie, to jest ich koniec!!!!!!
Staszek
2 lata temu
Pinokio nie ma pojęcia co czyni to jest zwykly BAKSTER
Maro
2 lata temu
Od stycznia 40 osób na bruk zostaje pięciu Ja se poradzę
...
Następna strona