Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład namiesza w rozliczeniach firm. Przedsiębiorcy proszą rząd o łaskawość

86
Podziel się:

Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą podatki, która jest elementem tzw. Polskiego Ładu. To oznacza, że zmiany wejdą w życie od stycznia 2022 roku. Firmy mają 1,5 miesiąca na przeanalizowanie liczącego prawie 700 stron aktu prawnego i dostosowanie się do zmian. Dlatego też już dziś proszą rząd o to, by ewentualne kontrole podatkowe nie kończyły się nałożeniem na nie kar.

Polski Ład namiesza w rozliczeniach firm. Przedsiębiorcy proszą rząd o łaskawość
Podatkowy Polski Ład zmusi firmy do wdrożenia gruntownych zmian w krótkim czasie. Dlatego same wystąpiły z propozycją do rządu (Getty Images, getty images)

Polski Ład jest już pewny, gdyż prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych. Z własnym pomysłem do Ministerstwa Finansów zwróciła się Federacja Przedsiębiorców Polskich. Organizacja zaapelowała we wtorek o podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem kontroli podatkowej na wniosek przedsiębiorcy - informuje "Rzeczpospolita" na swojej stronie internetowej.

Polski Ład. Kontrole bez kar, ale z zaleceniami

FPP argumentuje, że Polski Ład zmienia zapisy aż 26 ustaw. Część firm będzie musiało znacząco zmienić swoją organizację, a niektóre nawet zmodyfikować formę prowadzonej działalności. Dlatego też kontrole na wniosek przedsiębiorców mają się kończyć nie karami, ale wytycznymi od inspektorów, jak przedsiębiorstwa mają dostosować się do Polskiego Ładu.

W komentarzu udzielonym "Rz" Tomasz Siennicki, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP, zwraca uwagę, że przedsiębiorcom pozostało 1,5 miesiąca na dostosowanie się do zmian zawartych w Polskim Ładzie. W jego ocenie krótki czas rodzi ryzyko popełnienia istotnych błędów.

Zobacz także: Inflacja największym problemem PiS-u. Prof. Dudek: Prezes lubi gromkie zapowiedzi
- Nie ma wątpliwości, że tak szerokie zmiany powinny być wprowadzane z co najmniej rocznym vacatio legis. Podatnicy mieliby wtedy możliwość zapoznania się z nowymi przepisami, złożenia wniosków o interpretację, co jest możliwe po publikacji przepisów w Dzienniku Ustaw, oraz uzyskania na nie odpowiedzi. Z kolei MF, przed wejściem nowelizacji w życie, mogłoby opublikować interpretacje ogólne i objaśnienia - wyjaśnia doradca podatkowy.

PiS od kilku lat stosuje ten sam mechanizm

Od kilku lat przedsiębiorcy są zaskakiwani zmianą podatków tuż przed Nowym Rokiem. Choćby w 2020 roku na ostatniej prostej rząd przeforsował podatek cukrowy i opłatę od tzw. małpek. Zmiana na tyle zaskoczyła przedsiębiorców, że przez pierwsze tygodnie obowiązywania nowej daniny nie byli pewni, co konkretnie mają opodatkować.

W 2019 roku natomiast na posiedzeniu Sejmu w drugiej połowie listopada Zjednoczona Prawica przepchnęła podniesienie stawek podatku akcyzowego. Rządzący zresztą regularnie podwyższają akcyzę na alkohol i tytoń. Kolejną podwyżkę przegłosowali pod koniec października 2021 roku (a więc znów w ostatnich tygodniach roku), choć jeszcze we wrześniu Ministerstwo Finansów przekonywało, że to informacje o takich planach to fake news.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(86)
Lucky
2 lata temu
prowadzę firmę na DG od 1996r. Różnie bywało ale teraz ... jak mi przyjdzie jakiś inspektor ... to nie tylko pogonie ale połamie mu kości żeby wiedział że Polaków się nie rusza
Kolox
2 lata temu
Nie nakladaniem kar??? Buaahahahaaa... a myslicie ze niby po co oni tak to w ostatniej chwili wrzucili? Jest jes,cze ktos tu naiwny wierzacy w dobre intencje PiSu??
tadzio
2 lata temu
to niech zamykają firmy nikt im nie każe bogacić się cudzym kosztem
Sip
2 lata temu
Od dawna wiadomo ze PiS to partia socjalistyczna, a nie żadna tam prawica.
Obserwator
2 lata temu
PiS=socjalizm
...
Następna strona