Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Sejm przyjął ustawę o wyższej akcyzie. Podrożeją alkohol i papierosy

40
Podziel się:

Sejm przegłosował w piątek projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym zatwierdzono wyższe stawki akcyzy na napoje alkoholowe, papierosy oraz tytoń.

Sejm przyjął ustawę o wyższej akcyzie. Podrożeją alkohol i papierosy
Sejm przyjął ustawę o wyższej akcyzie. Podrożeją alkohol i papierosy (Adobe Stock)
bFfjmUCZ

Sejm odrzucił poprawki mniejszości oraz zaakceptował rekomendowane przez komisję poprawki wnioskodawców. Następnie posłowie przyjęli ustawę o podwyżce podatku akcyzowego. Za było 219 posłów, przeciw 210, wstrzymało się 6.

Jeszcze w czwartek Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy do prac w Komisji Finansów Publicznych. Jak podkreślał wiceminister finansów Jan Sarnowski, nowe przepisy mają charakter "czysto prozdrowotny".

- Zgodnie z badaniami podniesienie akcyzy prowadzi do mniejszej dostępności cenowej, a więc i do zmniejszenia spożycia - mówił Sarnowski w Sejmie, cytowany przez PAP.
bFfjmUDb

Sejm przyjął ustawę o wyższej akcyzie. Podrożeją alkohol i papierosy

Ustawa wprowadza wyższą akcyzę na napoje alkoholowe o 10 proc., choć podwyżka nie obejmie cydru i perry. Wynika to z faktu, że rząd wcześniej przyjął strategię, która ma wspierać produkcję tych napojów w Polsce. Nowe stawki doprowadzą też do wzrostu cen papierosów oraz tytoniu do palenia.

Zobacz także: Nagrody money.pl rozdane po raz trzeci. Laureaci nie kryją zadowolenia

Za sprawą nowej ustawy wzrośnie też akcyza na wyroby nowatorskie, choć w przypadku płynów elektronicznych pozostanie ona na niezmienionym poziomie, bo jak stwierdził wcześniej w Sejmie wiceminister Sarnowski "już dzisiaj są opodatkowanie na poziomie średniej europejskiej".

bFfjmUDh

Wyższa akcyza ma doprowadzić do większych wpływów do budżetu państwa. Ministerstwo szacuje, że mowa o kwocie 2 mld zł w roku 2022 i kolejnych. - Te zwiększone wpływy posłużą do zwiększenia wydatków na zdrowie, co pozwoli na osiągnięcie przez te wydatki poziomu 7 proc. PKB w ciągu kilku lat - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister finansów.

Opozycja przeciwko podwyżce akcyzy

Ustawę o wyższej akcyzie poparła koalicja Zjednoczonej Prawicy. Od początku "nie" nowym stawkom mówili posłowie Koalicji Obywatelskiej czy Konfederacji.

- Jak słyszymy, celem jest zniwelowanie skutków inflacji, która doprowadziłaby do spadku cen używek w stosunku do cen innych towarów konsumpcyjnych. Mamy więc do czynienie ze zniwelowaniem skutków inflacji poprzez jej napędzanie - powiedział w czwartek PAP poseł Janusz Cichoń z KO.
bFfjmUDi

Lewica chciała zaś, by wpływy ze zwiększenia akcyzy przeznaczane były na służbę zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfjmUDC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
Misiuuuu
3 miesiące temu
A wiec jest powód aby teraz podnieśc pinset plus. Zapłaci za to PolskimDziad z kieszeni "cwaniaków", czyli pracujacych ponad siły
Mój nick
3 miesiące temu
Mam pytanie do wyborców pis: cieszy was to?
Mój nick
3 miesiące temu
Zostanie nam woda brzozowa... Stare dobre czasy :)
bFfjmUDD
Powinno być
3 miesiące temu
No obniżyliśmy podatki teraz będziemy mieli więcej pieniędzy i społeczeństwo będzie mogło więcej kupować nie tylko tyton i alkohol ale inne towary przez co wzrośnie podatek płacony od obrotów i zwiększającej się ilosci sprzedaży
Pawel38
3 miesiące temu
Elektorat PiS się wścieknie haha
...
Następna strona