Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Fundusze pozbawiają Polaków mieszkań. Rząd zauważył problem

61
Podziel się:

Zagraniczne fundusze inwestycyjne za bardzo panoszą się na naszym rynku mieszkaniowym – rząd zauważył ten problem i zastanawia się nad tym, jak mu zaradzić. Bo przez hurtowe zakupy mieszkań tysiące Polaków tracą czas i pieniądze. Jaki pomysł ma rząd?

Fundusze pozbawiają Polaków mieszkań. Rząd zauważył problem
Zagraniczne fundusze kupiły w Polsce na razie kilka tysięcy mieszkań. Ale skala problemu będzie rosnąć - przestrzegają eksperci (WP, Mateusz Madejski)
bETwRpRx

W Polsce fundusze inwestycyjne (na ogół zagraniczne) kupiły na razie kilka tysięcy mieszkań. Często są to zakupy dosłownie hurtowe – nie dziwi już fakt, że zagraniczny podmiot z dużą gotówką kupuje nowy blok a nawet osiedle. Problem w tym, że traci na tym statystyczny Kowalski – ktoś kupuje mieszkanie, które w normalnych warunkach trafiłoby na rynek. Fundusz poczeka aż zyska ono na wartości i dopiero je sprzeda, wcześniej może je wynająć. Ogranicza to więc podaż nowych mieszkań w Polsce i to w tych miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne.

Jak pisze serwis Prawo.pl, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastanawia się nad wprowadzeniem przepisów ograniczających zagranicznym funduszom kupno mieszkań w Polsce. Fundusze mieszkaniowe z kapitałem zagranicznym wykupiły już 7 tys. mieszkań w Polsce. Często są to całe osiedla, np. skandynawski fundusz Nordic Real Estate Partners, który za 100 mln euro nabył w pakiecie ponad 1000 mieszkań. Trend dotyka przede wszystkim dużych miast, a przoduje w tym Warszawa.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.
bETwRpRz

Prawo.pl szacuje, że do 2028 r. 90-100 tys. nowych mieszkań będzie własnością funduszy. Dodatkowo, ok. 20 proc. nowych mieszkań jest nabywanych przez spekulantów, dla których zyski z odsprzedaży wynoszą od 10 do 15 proc. rocznie w zależności od lokalizacji i konkretnej inwestycji. To sprawia, że podaż nowych mieszkań na rynku się kurczy, ceny idą w górę i coraz częściej pojawiają się głosy, by ograniczyć tego rodzaju zakupy.

Resort na razie się przygląda

Cytowani przez Prawo.pl eksperci uspokajają, że Polsce nie grozi scenariusz berliński, gdzie fundusze inwestycyjne praktycznie zdominowały rynek wynajmu i dyktują czynsze najemcom, jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie dementuje pogłosek, że pracuje nad przepisami w tej sprawie.

bETwRpRF

Jak podaje Prawo.pl, MRiT przeprowadza badanie dotyczące rynku deweloperskiego w Polsce, w tym skali inwestycji realizowanych na rzecz inwestorów instytucjonalnych, którego wyniki poznamy na początku 2022 r. Wstępne dane z rynku potwierdzają, iż dominującym modelem działania funduszy jest kontraktowanie budowy całych budynków z przeznaczeniem na najem: w I połowie 2021 r. odnotowano 3 kontrakty na łączną sumę 4200 mieszkań, które wejdą do użytkowania w ciągu 5 lat.

Prawo.pl informuje, że MRiT na razie nie planuje ograniczać zakupów lokali, natomiast analizowane są inne możliwości uporządkowania i zabezpieczenia rynku mieszkaniowego przed konsekwencjami takich działań. Szczególna uwaga resortu zwrócona jest na problem pustostanów, tj. mieszkań, które po nabyciu nie są wynajmowane, a służą jedynie jako forma gromadzenia kapitału w oczekiwaniu na wzrost jego wartości. Jednak nie mówi się jeszcze o konkretnym projekcie rozwiązań legislacyjnych.

Zdaniem cytowanego przez Prawo.pl Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, należy w pierwszej kolejności ograniczyć spekulacje mieszkaniami, a jednym ze sposobów może być np. podatek katastralny od drugiego lub trzeciego mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwRpSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
nick
miesiąc temu
Jak będziemy robić haracz od własności to nikt nie będzie kupował mieszkań, a więc nikt nie będzie budował mieszkań, a więc mieszkań będzie mniej i będą droższe. Wynik? - wszyscy stracą a najbardziej ci potrzebujący mieszkań.
nick
miesiąc temu
Nie zauwarzyli natomiast, że dało to pracę i zarobki ogromnej ilości obywateli.
Aga
miesiąc temu
A co mają robić ludzie.? Nie jeden stracił oszczędności na skutek błędnej polityki naszych rządzicieli. Muszą gdzieś ulokować swoje nadwyżki.
bETwRpSb
pol
miesiąc temu
Ceny mieszkań bedą rosły ,gdyż podstawowe składniki kosztorysowe, jak R+M+S rosną szybko ,a na nie mają wpływ podnoszone płace ,ceny energii ,paliw.W przyszłym roku skok cenowy bedzie jeszcze wyższy
Obywatel
miesiąc temu
Proponuje przeprowadź się w miejsce gdzie nie ma wolnego rynku, to regulowanie to centralizm państwowy czyli praktycznie komuna wróć.
...
Następna strona