Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będzie podwyżka akcyzy. Jeszcze we wrześniu resort finansów przekonywał, że to fake news

80
Podziel się:

Od nowego roku ma wzrosnąć akcyza na alkohol i papierosy. Paczka tych ostatnich podrożeje o około 30 groszy. Stanie się tak, pomimo tego, że jeszcze we wrześniu Ministerstwo Finansów zapewniało, że nie pracuje nad podwyżką podatku, a samą informację nazywało fake newsem.

Będzie podwyżka akcyzy. Jeszcze we wrześniu resort finansów przekonywał, że to fake news
Akcyza na papierosy i alkohol wzrośnie. Jeszcze kilkanaście dni temu resort finansów przekonywał, że nad podwyżką nie pracuje (WP, Mateusz Madejski)

W piątek po południu rząd ujawnił swoje intencje i poinformował, że w przyszłym roku akcyza wzrośnie. Ostatni raz podwyżka akcyzy nastąpiła w 2019 roku, a rządzący przepychali ustawę tuż przed Nowym Rokiem. Zanosi się na to, że Ministerstwo Finansów planuje podobne tempo prac.

Podwyżka akcyzy? Fake news

To zaskakujące o tyle, że jeszcze w połowie września resort przekonywał, że prac nad podwyżką akcyzy nie prowadzi. Informacje o podniesieniu tego podatku nazywał "fake newsem".

Pod powyższym tweetem pojawiają się już pytania, jak MF uzasadnia ujawnione w piątek plany wobec wcześniejszych zapowiedzi, że resort nie prowadzi prac nad podwyżką akcyzy na alkohol.

MF: troszczymy się o zdrowie Polaków

Odpowiedź na to znajdziemy na rządowych stronach. W artykule zatytułowanym "Wspieramy prozdrowotne wybory Polaków" Ministerstwo Finansów tłumaczy, że podwyżka akcyzy wynika m.in. z faktu, że skutki nadużywania alkoholu Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ocenia na 31 mld złotych rocznie, a według Ministerstwa Zdrowia leczenie przewlekłej choroby płuc kosztuje rocznie między 10 a 20 tysięcy złotych.

Zobacz także: Paliwo powyżej 6 zł? "To tylko kwestia czasu"

Dlatego też resort, w odpowiedzi na te zagrożenia, zdecydował się na stopniowe podwyższanie akcyzy. Wszystkich zainteresowanych zaprasza na konsultacje, które potrwają dość krótko, bo zaledwie od 8 do 15 października.

Akcyza wzrośnie od przyszłego roku

W money.pl informowaliśmy w piątek, że z założeń do projektu ustawy wynika, że wzrosnąć ma wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe, alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Resort chciałby, aby od 1 stycznia 2022 roku obowiązujące stawki daniny wynosiły:

  • na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. objętości);
  • minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy;
  • akcyza na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc;
  • zostanie też wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
jajcarz
2 lata temu
Będzie białe misteczko biorących 500+?
daro
2 lata temu
Ostanio też mówią, że wyprowadzanie Polski z UE to też fake news. Ktoś dostrzega jakieś podobieństwa?
oxy
2 lata temu
mogli zabić a tylko podnieśli cenę bądźcie wdzięczni dla litościwie panujących jaśnie panów
RR395
2 lata temu
I dzięki temu więcej z 500+ wróci do budżetu.
polak mały
2 lata temu
W trosce o zdrowie obywateli i pełne swoje portfele przede wszystkim.
...
Następna strona