Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd zagląda coraz głębiej do kieszeni Polaków. Akcyza na alkohol i papierosy w górę

294
Podziel się:

Choć od ostatniej podwyżki akcyzy upłynęło nieco więcej niż 1,5 roku, to dla rządu już zbyt długo nic nie działo się w tej materii. Ministerstwo Finansów właśnie przedstawiło założenia do planowanej podwyżki podatku. Wzrośnie danina m.in. na alkohol etylowy, piwo, wino, czy papierosy.

Rząd zagląda coraz głębiej do kieszeni Polaków. Akcyza na alkohol i papierosy w górę
Akcyza w górę od 2022 roku. Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia do ustawy (money.pl, Rafał Parczewski)

Pamiętacie podwyżkę akcyzy z końcówki 2019 roku, uchwalaną przez władzę tuż przed sylwestrowym świętowaniem? Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów przygotowuje podobny scenariusz przed 1 stycznia 2022 roku. Resort finansów właśnie przedstawił założenia do projektu ustawy o podatku akcyzowym.

Akcyza w górę od nowego roku

Z założeń dowiadujemy się, że wzrosnąć ma wysokość akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. W 2022 roku stawka daniny wzrośnie o 10 proc., a w każdym kolejnym do 2027 roku - o 5 proc.

W górę od nowego roku pójdzie też minimalna stawka akcyzy na papierosy. MF tłumaczy, że w 2022 roku zostanie podniesiona do "105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów".

Zobacz także: Paliwo powyżej 6 zł? "To tylko kwestia czasu"

W praktyce oznacza to, że do każdej paczki kosztującej 15 złotych trzeba będzie doliczyć około 30 groszy wynikające z rozszerzenia akcyzy.

Nowy podatek akcyzowy zapłacą również wielbiciele tytoniu do palenia. Od 2022 roku wprowadzona zostanie minimalna stawka akcyzy na takie wyroby i wyniesie 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, która jest liczona od "ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia".

Ministerstwo Finansów nie zapomniało również o wyrobach nowatorskich. MF chce podniesienia stawki kwotowej o 100 proc. już od początku 2022 roku. W kolejnych latach miałaby natomiast podnoszona o 10 proc. aż do 2027 roku.

W latach 2023-2027 urośnie też stawka kwotowa akcyzy na papierosy i tytoń do palenia. MF przewidział coroczny wzrost o 10 proc. tej stawki.

Cydr, perry i płyny do e-papierosów "oszczędzone" przed podwyżką

Podwyżki akcyzy unikną cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zapewnia MF, takie wyroby "pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu".

Skąd taka łagodność resortu? Jak czytamy, chodzi o to, aby rynek takich produktów nadal mógł się rozwijać, a także o wsparcie pośrednie produkcji sadowniczej, która jest jednym z filarów krajowego rolnictwa.

Wyższej akcyzy na płyny od nowego roku nie zapłacą również użytkownicy papierosów elektronicznych. Większego opodatkowania unikną również cygara i cygaretki. Dlaczego? Ponieważ "obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE".

Rząd sam napędza w ten sposób inflację

Resort w założeniach podkreśla, że podwyżka akcyzy jest konieczna, a wynika z potrzeby "przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich".

Skąd zatem podwyżka akcyzy na alkohol? I tutaj resort spieszy z wyjaśnieniem: w przypadku napojów wyskokowych podwyżka podatku jest konieczna, ponieważ ich ceny detaliczne w Polsce "nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną". Pada też argument o zwiększeniu polityki prozdrowotnej, który już rząd podnosił przy uchwalaniu w ekspresowym tempie podatku cukrowego.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego jednak przestrzegają, że taka decyzja rządu nakręci i tak już dziś galopującą inflację. Według nich wejście w życie planowanych podwyżek oznacza, że drożyzna w Polsce zwiększy się o około 0,25 pp.

Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2021 roku, a za jego przygotowanie odpowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(294)
Fredolll
2 lata temu
Pół litra wódki, powinno kosztować przynajmniej 250 PLN, paczka papierosów 150 PLN. Tyle w temacie.
Lucek
2 lata temu
Alkohol powinien podrożeć o 500 %a fajki o 1000 %Nie pale nie piję więc wisi mi to
Sam
2 lata temu
Szkoda że tak łatwo im nie przychodzi porównywanie pensji do średniej unijnej
Mat
2 lata temu
Polityka prozdrowotna, dobre sobie!
Xdxxc
2 lata temu
Firmy bankrutują podnoszą podatki wszystko zdrożeje a ludzie ich popierają daremny rząd
...
Następna strona