Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcyza
21.11.2019 21:46

Sejm poparł ustawę podnoszącą akcyzę. Czas na Senat

243 posłów zagłosowało za podniesieniem akcyzy. 201 było przeciw. Ustawa, której skutkiem będą podwyżki w sklepach, trafi teraz do Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Posiedzenie Sejmie (Fot: Paweł Supernak)

- Ostatni wzrost stawek akcyzy miał miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosił odpowiednio 15 i 5 proc. Proponowana zmiana podnosi stawkę o 10 proc. - przypomniał posłom podczas pierwszego czytania wiceminister finansów Leszek Skiba. Jak dodał, roczne wpływy do budżetu wyniosą 1,7 mld zł.

Sejm skierował projekt ustawy podnoszącej akcyzę do komisji
Akcyza w górę. Posłowie obronili rządową ustawę. Teraz trafi do komisji

Pomysł rządu zaskoczył branżę alkoholową, która szykowała się na trzykrotnie mniejszą podwyżkę akcyzy. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nikt z nami tego nie konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet - mówił kilka dni temu w rozmowie z money.pl Andrzej Szumowski ze Stowarzyszenia "Polska Wódka".

Poza alkoholem i papierosami, sejmowa komisja finansów publicznych dodała do ustawy przepis wprowadzający akcyzę na dotychczas nieobjęte tym podatkiem płyny do papierosów elektronicznych. Od 1 stycznia 2020 r. stawka ma wynieść 55 gr za mililitr.

Akcyza w górę. "Polski rynek alkoholu się rusyfikuje"

Podwyżki w sklepach

Obecnie stawka akcyzy wynosi 5704 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego zawartego w gotowym wyrobie. Po zmianach ma wynieść 6275 zł, czyli o 571 zł więcej. Stawka akcyzy na piwo wzrośnie w takim samym tempie. Do tej pory od 1 hektolitra za każdy stopień Plato (czyli zawartość ekstraktu, zazwyczaj cukru) akcyza wynosiła 7,79 zł. Po zmianach ma wynieść 8,57 zł, czyli o 78 groszy więcej.

Akcyza na wino? Było 158 zł za hektolitr gotowego wyboru, będzie - 174 zł. Czyli 16 zł i 10 proc. więcej, podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Wzrośnie również podatek pobierany od wyborów pośrednich. Tu za hektolitr gotowego wyrobu trzeba będzie zapłacić już nie 318, a 350 zł. Co to oznacza dla klientów? W ocenie skutków regulacji czytamy, że "prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy". Jaki?

Twórcy projektu twierdzą, że 0,5 litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - o 6 groszy. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, podatki, podwyżka, gospodarka, wiadomości, papierosy, alkohol
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

123Dopiero zaczęli następne4 lata a już podwyżka to dopiero początek 13 emeryturę to ludzie i tak oddadzą w droższej energii alkoholu i jedzenia i … Czytaj całość

21-11-2019

JacekNa szczęście patrioci polscy spod znaku Prawych i Sprawiedliwych w ogóle nie palą i nie piją, wiec ich ten PODATEK nie dotyczy. Oni co najwyżej … Czytaj całość

21-11-2019

pesymistaJeszcze przed wyborami przewidywałem, że po wyborach będą podwyżki na wszystkim. Śruba będzie dokręcona. Swoje w wyborach uzyskali dając niby komuś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (246)