Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Akcyza w górę. Posłowie dorzucili kolejny produkt, który podrożeje

260
Podziel się:

Posłowie partii rządzącej nie zamierzają oglądać się na protesty producentów wyrobów akcyzowych i podnieść podatek o 10 proc. zamiast tego do ustawy "dorzucili" przepis nakładający akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych.

Henryk Kowalczyk
Henryk Kowalczyk (PAP, Marcin Obara)
bEDicZXF

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk przekonując posłów do poparciaustawy podnoszącej akcyzę o 10 proc., przypominał, że ostatni taki ruch miał miejsce w 2014 r. Równocześnie odrzucał odrzucił zarzuty producentów, którzy twierdzą, że podwyżka może zachwiać rynkiem i zwiększyć szarą strefę. Stwierdził że takie argumenty są podnoszę przy okazji każdego pomysłu podwyżki akcyzy.

Nie odniósł się jednak do przedstawionego na posiedzeniu komisji faktu, że podniesienia akcyzy w 2014 r. spowodowało zmniejszenie produkcji wódki o 24 proc. przy utrzymaniu jej spożycia na niezmienionym poziomie.

bEDicZXH

- Producenci wskazywali na to, że doświadczenie jasno pokazuje, że skokowa zmiana stawki akcyzy może powodować wzrost szarej strefy i bezrobocia w branży, a finalne dochody budżetu będą niższe, a nie wyższe - referował słowa przedstawicieli branży Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: Akcyza w górę. "Polski rynek alkoholu się rusyfikuje"

Równocześnie posłowie partii opozycyjnych twierdzili, że "rząd szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków" i apelowali o poparcie poprawek gwarantujących wykorzystanie środków uzyskanych ze wzrostu akcyzy na walkę ze skutkami społecznymi spożycia alkoholu czy palenia papierosów. W takim wypadku choćby PSL byłoby gotowe do rozmów o poparciu podwyżki

bEDicZXN

Co ciekawe, komisja poza podwyżką podatku na "tradycyjne"” wyroby akcyzowe, poparła przyspieszenie nałożenia akcyzy w wysokości 55 gr za każdy mililitr na płyny do papierosów elektronicznych.

Odpowiadając na zarzuty opozycji wiceminister finansów Leszek Skiba, przekonywał, że wzrost przychodów z tytułu akcyzy trafią do budżetu służby zdrowia. Jak tłumaczył, w przyszłym roku wydatki wyniosą 109 mld zł, z czego budżet będzie musiał wyłożyć przynajmniej 12 mld zł (97 mld zł wyniesie budżet NFZ - red.). - W tych 12 mld zł znajdą się zwiększone wpływy z akcyzy - wyliczał Skiba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDicZYi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(260)
Miki
2 lata temu
Większość tych wpisów wyraźnie pokazuje jak "wartościowych"wyborców ma opozycja, same pijaki i nałogowi palacze, którym wielka krzywda się dzieje, że o parę groszy zdrożeją używki. A nie boli was to że sami codziennie płacicie haracz. girmom tytoniowym za to świństwo, które skraca wam życie...Cytując Jachirę: kupcie sobie blaszkę i walnijcie się w czszkę...
Miki
2 lata temu
Ludzie chlajcie i palcie jeszcze więcej, bo glupim i zatoksykowanym ludem łatwiej manipulować PO-wskiej opozycji...
BRAWO
2 lata temu
SKOŃCZYŁO SIĘ DAWANIE TERAZ ODDAWAĆ
bEDicZYj
qwrt
2 lata temu
banda i granda , kogo ciemna masa wybrala -szokkkkkkkkkkkkkk
ed
2 lata temu
Podnoście, podnoście, a później dzielnie walczcie z szarą strefą.
...
Następna strona