Notowania

wiadomości
19.11.2019 00:47

Akcyza w górę. Posłowie obronili rządową ustawę. Teraz trafi do komisji

245 posłów poparło projekt ustawy podnoszącej akcyzę nałożoną na alkohol i papierosy o 10 proc. Przeciwko zagłosowało 197. Tym samym ustawa podnosząca ceny trafi do sejmowej komisji finansów publicznych i na plenum wróci w czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sejm skierował projekt ustawy podnoszącej akcyzę do komisji (Fot: Pawel Supernak)

Pomysł podniesienia akcyzy o 10 proc. to projekt rządowy, choć procedowany w błyskawicznym tempie. Pierwsza zapowiedź podwyżki pojawiła się już w kwietniu. Zapisano ją w Wieloletnim Planie Finansowym, ale rząd zajął się pomysłem dopiero po wyborach i tydzień po przyjęciu projektu stanął on na posiedzeniu Sejmu. W dodatku proponowana podwyżka jest trzykrotnie wyższa od pierwotnie planowanej.

Najbardziej pójdą w górę ceny mocnych alkoholi, papierosów oraz cygar
Akcyza na alkohol w górę. Wiemy, jak zmienią się ceny piwa, wódki, papierosów i wina

- Ostatni wzrost stawek akcyzy miał miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosił 15 i 5 proc. Proponowana teraz zmiana podnosi stawkę o 10 proc. - przypomniał posłom wiceminister finansów Leszek Skiba. Jak dodał, roczne wpływy do budżetu wyniosą 1,7 mld zł. Opozycja w trakcie debaty złożyła wniosek o odrzucenie projektu, jednak przepadł on w głosowaniu stosunkiem głosów 245 do 197.

Pomysł rządu zaskoczył branżę alkoholową, która szykowała się na trzykrotnie mniejszą podwyżkę akcyzy. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nikt z nami tego nie konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet - mówił kilka dni temu w rozmowie z money.pl Andrzej Szumowski ze Stowarzyszenia "Polska Wódka".

Akcyza w górę. "Polski rynek alkoholu się rusyfikuje"

Podwyżki w sklepach

Obecnie stawka akcyzy wynosi 5704 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego zawartego w gotowym wyrobie. Po zmianach ma wynieść 6275 zł, czyli o 571 zł więcej.

Stawka akcyzy na piwo wzrośnie w takim samym tempie. Do tej pory od 1 hektolitra za każdy stopień Plato (czyli zawartość ekstraktu, zazwyczaj cukru) akcyza wynosiła 7,79 zł. Po zmianach ma wynieść 8,57 zł, czyli o 78 groszy więcej.

Akcyza na wino? Było 158 zł za hektolitr gotowego wyboru, będzie - 174 zł. Czyli 16 zł i 10 proc. więcej, podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Wzrośnie również podatek pobierany od wyborów pośrednich. Tu za hektolitr gotowego wyrobu trzeba będzie zapłacić już nie 318, a 350 zł. Co to oznacza dla klientów? W ocenie skutków regulacji czytamy, że "prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy". Jaki?

Alkohol w sklepie zdrożeje jeszcze w styczniu.
Sprytny ruch rządu. Sklepy i producenci nie zdążą zrobić zapasów tańszej wódki

Twórcy projektu twierdzą, że 0,5 litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - o 6 groszy. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, podatki, akcyza, podwyżki, cena alkoholu, alkohol, papierosy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2019

agaMałą łyżeczką dają, a chochlą zabierają.Coraz bardziej nie podoba mi się ta ekipa. Inflacja zjada 500+, wzrost emerytur nie pokrywa nawet inflacji, … Czytaj całość

19-11-2019

żadna nowośćobiecali budżet zrównoważony,to zrównoważą.Co rozdane,trzeba zebrać .Na to głosowaliście Polacy?

19-11-2019

okonto poczatek

Rozwiń komentarze (50)