Notowania

podatki
14.11.2019 17:30

Akcyza na alkohol w górę. Wiemy, jak zmienią się ceny piwa, wódki, papierosów i wina

Akcyza na alkohol etylowy i tytoń ma pójść ostro w górę. Ale o ile więcej zapłacimy przy kasie? Piwosze bardzo stratni nie będą. Na znacznie większe podwyżki muszą się przygotować za to kupujący wódkę, papierosy i cygara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum/money.pl)
Najbardziej pójdą w górę ceny mocnych alkoholi, papierosów oraz cygar (Fot: Forum/Mateusz Ratajczak)

Rząd chce, by akcyza na alkohol wzrosła o 10 proc. - i to już od pierwszego stycznia 2020 r. O tyle samo ma wzrosnąć podatek na tytoń.

Jak to przełoży się na ceny? W przypadku trunków wszystko zależy oczywiście od tego, jak wysokie mają one stężenie alkoholu.

Piwosze mogą spać spokojnie

Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy przewiduje, że półlitrowa puszka zwykłego piwa podrożeje zaledwie o 5 groszy. Biorąc jeszcze pod uwagę podatek VAT, jej cena wzrośnie o ok. 6 groszy.

Tanie czy drogie? A może bez alkoholu? Wielki test win. Obejrzyj wideo:

Trochę więcej zapłacą miłośnicy win. Butelka o pojemności 0,75 litra podrożeje o 12 groszy, a biorąc pod uwagę cenę z VAT - o 15 groszy. Tyle samo mają podrożeć napoje fermentowane, na przykład wina owocowe. Nie podrożeje natomiast cydr i perry (czyli niskoprocentowy alkohol z gruszek) - tu dotychczasowa stawka ma zostać zachowana, o ile stężenie alkoholu nie przekroczy tam 5 proc.

(WP.PL)
(Fot: Mateusz Ratajczak)

Mocne trunki mocno w górę

Na znacznie większe wydatki będziemy musieli się jednak przygotować w przypadku zakupu mocniejszych alkoholi. I tak pół litra wódki podrożeje nawet o 1,4 zł.

Wzrost akcyzy nie będzie też dobrą wiadomością dla palaczy. Paczka z 20 papierosami podrożeje o 1,2 zł - wylicza resort finansów. O 1,69 zł podskoczy natomiast cena 50 g tytoniu do palenia.

Zdecydowanie droższe będą też cygara. Każda sztuka o masie 10 g podrożeje o 40 groszy. Susz tytoniowy ma natomiast podrożeć o niemal 23 zł za kilogram.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

EwaDzieci pobierających 500+ będą jeszcze głodniejsze

15-11-2019

SZOGUNAlkoholu nie piję, a pijakami się brzydzę.

15-11-2019

PodatnikBardzo dobrze. Fajki powinny kosztować 30zl, a pół litra wódki 50zl. Gonimy Europę, tak jak Jarek obiecał ;)

Rozwiń komentarze (418)