Notowania

emerytury
13.11.2019 22:34

Trzynasta emerytura z funduszu dla niepełnosprawnych. Nowy pomysł posłów PiS

Prawo i Sprawiedliwość szuka pomysłów na sfinansowanie swoich obietnic wyborczych. Bolączką jest trzynasta emerytura. Posłowie PiS przedstawili nowy pomysł na jej sfinansowanie – podczepienie pod Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Trzynasta emerytura trafi do emerytów? Posłowie PiS proponują nowe źródło finansowania.

”Jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie mogło być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych)” – przewiduje projekt nowelizacji złożony w środę przez posłów PiS, na który powołuje się PAP.

Nowy, rozszerzony Fundusz Solidarnościowy (z którego ma zniknąć człon ”Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”) miałby zatem finansować np. trzynaste emerytury i to razem z kosztami obsługi. Oprócz tego z jego budżetu opłacane byłyby również renty socjalne, czy zasiłek pogrzebowy, na które obecnie łoży budżet państwa.

Dlatego też limit wydatków Funduszu musiałby się powiększyć. To również przewiduje projekt posłów PiS – limit ten w latach 2019-2028 po nowemu miałby wynosić 31,8 mln złotych (zamiast dotychczasowych 23,7 mln).

Zobacz także: Skąd pieniądze na "trzynastkę" i "czternastkę"?

Co ta zmiana właściwie oznacza? To dowód na to, że PiS nie rezygnuje z pomysłu zrównoważonego budżetu. Fundusz Solidarnościowy jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie. Zatem podłączenie pod owy fundusz pojedynczych świadczeń emerytalnych i socjalnych odciążyłoby budżet państwa.

Zwiększyć wpływy natomiast miałaby likwidacja tzw. 30-krotności składek na ZUS. Posłowie PiS, pod przewodnictwem Marcina Horały, również złożyli taki projekt w Sejmie, chociaż głośny sprzeciw wyraża koalicjant partii Jarosława Kaczyńskiego – Porozumienie Jarosława Gowina.

Ustawa wprowadzająca Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) weszła w życie od początku 2019 roku. Celem nowego funduszu jest wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych. Posłowie PiS-u chcieliby, żeby wspierał on również emerytów i rencistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, trzynasta emerytura, pis, budżet państwa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

EwaBrawo PIS najleprzy rząd

13-11-2019

EmiStarym prykom co to za komuny balowało, na emeryture po 40-50 poszli, dacie kase zabierajac niepełnosprawnym, zamiast zwiekszyc zasiłek ich zmęczonym … Czytaj całość

13-11-2019

Góra szmaluJasna Góra, Radyjo które trwa na kupie kasy, Caritasy, fundusz kościółkowy, wsparcie dla kat misji zagranicznych, itp.studnie bez dna.

Rozwiń komentarze (17)