Notowania

gospodarka
14.11.2019 17:24

Akcyza na alkohol w górę. "Jesteśmy zupełnie zaskoczeni. Nikt nie jest na to przygotowany"

Alkohol w Polsce może niebawem zdrożeć - akcyza ma wzrosnąć o 10 proc. Co na to branża? - Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nikt z nami tego nie konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet - mówi money.pl Andrzej Szumowski ze Stowarzyszenia "Polska Wódka".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Rządowe plany zaskoczyły branżę. - Nikt z nami tego nie konsultował - przyznają jej przedstawiciele. (Fot: Pixabay.com)

Rząd przyjął już projekt w trybie obiegowym i wysłał go do Sejmu. Branża alkoholowa liczyła się z tym, że akcyza może wzrosnąć. Jednak spodziewano się 3-procentowej podwyżki. Takie zresztą były wstępne plany rządu. Tymczasem według projektu akcyza ma wzrosnąć aż o 10 proc. - i to już od stycznia.

Budżet ma na tym zyskać w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł.

- Jesteśmy nieprzygotowani na tak nagłą podwyżkę. Ta informacja to dla nas naprawdę duże zaskoczenie - nie ukrywa Andrzej Szumowski ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego i Stowarzyszenia "Polska Wódka."

Tanie czy drogie? A może bez alkoholu? Wielki test win. Obejrzyj wideo:

Jakie będą skutki nagłego wzrostu akcyzy? - To na pewno spowoduje perturbacje. Cena alkoholu wzrośnie, więc zapewne zwiększy się szara strefa. Ludzie po prostu będą szukali nielegalnych źródeł alkoholu - przekonuje Szumowski w rozmowie z money.pl. Sugeruje, że wzrosnąć może nielegalny handel alkoholem, ale i bimbrownictwo.

Budżet ze stratą zamiast zysku

- Koniec końców, straci na tym przecież też państwowy budżet - przewiduje przedstawiciel producentów alkoholu.

- Na pewno wpłynie to też niekorzystnie na samą branżę. Odczują to wszyscy gracze. Choć tu na razie skutki trudno przewidzieć - dodaje szef "Polskiej Wódki".

Szumowski przypomina, że ostatnia podwyżka akcyzy miała miejsce w 2014 roku.

- Wtedy jednak były jakieś konsultacje, pytano nas o uwagi. Fakt, nasze stanowisko nie zostało wzięte pod uwagę, ale przynajmniej mieliśmy nieco czasu, aby się na to przygotować. O wszystkim wiedzieliśmy trzy miesiące wcześniej. Teraz tego czasu nie mamy - dodaje.

Bolesne skutki

- Warto też pamiętać, że gdy wtedy podniesiono akcyzę, to cała branża przez rok dochodziła do siebie - zaznacza Andrzej Szumowski.

Poza alkoholem, o 10 proc. zwiększyć ma się też akcyza na papierosy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, podatki, akcyza, alkohol, wzrost akcyzy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

m-53Może wreszcie przestanę palić :)

14-11-2019

KodziarzDali 500 a zabierają 1000. Brawo Wy.

14-11-2019

FakWzrost szarej strefy to jedno, ale i pewnie drastycznie spadnie jakość polskich alkoholi co odbije się również na eksporcie. Producent alkoholu musi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (215)