Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd PiS szuka pieniędzy. Będzie wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Szykują się spore zmiany. Na sejmowej stronie pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany dotyczą m.in. wyrobów tytoniowych, akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc. To samo dotyczy alkoholu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
10 proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe od stycznia 2020 r. Rząd złożył projekt

PiS szuka pieniędzy, gdzie może. Teraz bierze się za ustawę akcyzową. "Na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany m.in. w wyrobach tytoniowych. Akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc., a stawka procentowa o 0,64 pp." - informuje Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

"Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe" - informuje z kolei Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Już w 2020 r. ta zmiana ma zagwarantować dodatkowe 1,7 mld zł do budżetu. Tyle samo do państwowej kasy ma wpływać w kolejnych latach (co wynika z Oceny Skutków Regulacji).

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

W OSR czytamy, że "prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy". Pół litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato - o ok. 6 groszy z VAT-em. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy. Z kolei paczka papierosów (20 szt. w paczce) o ponad 1 zł.

Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Obejrzyj: Piwo produktem luksusowym. "Dla wielu 3 zł to już za dużo"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, gospodarka, wiadomości, rząd, projekt, budżet, pieniądze, rada ministrów, mateusz morawiecki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

JarekSłuchajcie szanowni wyborcy PiS,to co wam się wydawało, że dostaliście od rządu, oddacie i jeszcze dołożycie- powodzenia

14-11-2019

CzytelnikNo i po wyborach macie podwyżki i zbiórka narodowa na 500+ oraz 13-stki na emerytów. Obietnice wyborcze PIS spłacają wszyscy obywatele z nadwyżką … Czytaj całość

14-11-2019

DonaldoTak zagłosowaliście, więc teraz płaćcie i płaczcie!

Rozwiń komentarze (406)