Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Rząd PiS szuka pieniędzy. Będzie wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

406
Podziel się:

Szykują się spore zmiany. Na sejmowej stronie pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany dotyczą m.in. wyrobów tytoniowych, akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc. To samo dotyczy alkoholu.

10 proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe od stycznia 2020 r. Rząd złożył projekt
10 proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe od stycznia 2020 r. Rząd złożył projekt (East News)

PiS szuka pieniędzy, gdzie może. Teraz bierze się za ustawę akcyzową. "Na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany m.in. w wyrobach tytoniowych. Akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc., a stawka procentowa o 0,64 pp." - informuje Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

"Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe" - informuje z kolei Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Już w 2020 r. ta zmiana ma zagwarantować dodatkowe 1,7 mld zł do budżetu. Tyle samo do państwowej kasy ma wpływać w kolejnych latach (co wynika z Oceny Skutków Regulacji).

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

W OSR czytamy, że "prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy". Pół litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato - o ok. 6 groszy z VAT-em. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy. Z kolei paczka papierosów (20 szt. w paczce) o ponad 1 zł.

Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Piwo produktem luksusowym. "Dla wielu 3 zł to już za dużo"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(406)
Bolek Wałesa
4 lata temu
Morawiecki to dobry premier wyciska z polaków ostatni grosz. Trzymaj tak dalej a będą policzone twoje dni..aj waj aj waj.
bezprym
4 lata temu
jutro ide z tym artykułem do dyrekcji niech mi o 10% podwyższa uposażenie bo ja nie mam zamiaru wydawać swoich ciężko zarobionych zagranica pieniędzy na przywilej życia w swim kraju!!!
...
4 lata temu
Proponuję żeby wszyscy w sejmie pracowali za najniższą krajową A potem się mondrzyli z podwyzkamy dla mnie zlodzieje
Polak K.R.
4 lata temu
Co za doskonały pomysł, wzrost dochodu o prawie dwa miliardy złotych. Myślę że wyniknie strata z tego tytułu i to na ok. trzy miliardy. Przyczyna będzie kuriozalna, używki będą kupowane od wroga Polski czyli blok wschodni. Tak trzymać a szybko padnie budżet państwa. Brawo pis.
drzećłacha
4 lata temu
patole będą oddawać w akcyzie 500+
...
Następna strona