Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Składki ZUS w górę. Podwyżki są rekordowe. Najwyższe od 1999 r.

16
Podziel się:

Ponad 2 mln przedsiębiorców w przyszłym roku będzie musiało wyłożyć więcej pieniędzy, jeśli tylko ich dochód przekroczy 4518 zł miesięcznie. Przelew do ZUS-u może wzrosnąć nawet o 278 zł miesięcznie.

Składki ZUS w górę. Podwyżki są rekordowe. Najwyższe od 1999 r.
Przedsiębiorcy od przyszłego roku mogę być zaskoczeni wysokością składek w ZUS. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak wylicza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, składki mogą wzrosnąć do rekordowych 1600,33 zł. To jeszcze może nie być wszystko, bo w tych wyliczeniach nie ujęto zmian zawartych w Polskim Ładzie. Ponadto, jest to tylko prognoza. Dokładną wartość składki zdrowotnej poznamy w styczniu 2022 roku.

Kozłowski ocenia jednak, że składka wzrośnie z obecnych 381,81 zł do 406,63 zł miesięcznie. Dałoby to wzrost składek z działalności gospodarczej o 142,84 zł w porównaniu do obecnych.

Wydaje się to nie być duża suma, ale jak zauważa ekspert, w ujęciu kwotowym składki wzrosną najbardziej od 1999 roku. W ujęciu procentowym składki wzrosną natomiast najbardziej od 2013 roku.

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Po doliczeniu do tego zmian zaproponowanych w Polskim Ładzie, podstawa wymiaru składki może również wzrosnąć. Obecnie wynosi ona 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku. Jeśli jednak wejdą w życie założenia z Polskiego Ładu będzie to 100 proc.

Jak to będzie wyglądało w konkretnych sumach? Składka zdrowotna wzrośnie do 542,18 zł. Jest coś jeszcze. Jeśli rzeczywiście nie będzie można jej odliczyć od podatku, to wszystkie składki wzrosłyby do poziomu 1735,88 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
gfdgfd
rok temu
Właśnie dlatego w tym roku kończę z DG i przechodzę na spółkę na Słowacji. ZUS STOP, VAT STOP, dostaniecie może 400 zł pitu miesięcznie zamiast prawie 80 000 które wypracowałem w zeszłym roku ;-)
Ekonomista
rok temu
Tak się kończy kiedy rządzą populiści. Ludzie będą masowo zamykać firmy bo im się biznes nie domknie, nie ma takiej opcji. Spowoduje to zmniejszenie wpływów do budżetu, który i tak już ledwo zipie. Co zrobią "geniusze" ekonomiczni od rozdawania nie swojej kasy w roku wyborczym ? To co komuniści robili przez ponad 40 lat po każdym proteście społecznym. Włączą maszyny drukarskie a w zasadzie programy komputerowe i wyprodukują tyle kasy ile trzeba aby większość, która niczego nie ogarnia ich ponownie wybrała. Za 4-6 lat spełni się to o czym gadali wiele lat temu - Polska będzie w ruinie a ludzie pozbawieni oszczędności , które wyparują z powodu hiperinflacji będą harować za miskę ziemniaków dla zachodnich korporacji. Na szczęście jest to czarny scenariusz, który mam nadzieję jest błędny.
Cbx
rok temu
I demografię Kaczor strzelił … młodzi będę zasuwać na ZUS zamiast rodzic dzieci …
Lis
rok temu
‚,Kozłowski ocenia jednak, że składka wzrośnie z obecnych 381,81 zł do 406,63 zł miesięcznie. Dałoby to wzrost składek z działalności gospodarczej o 142,84 zł w porównaniu do obecnych’’ 406-381 mi wychodzi 25 zł a autorowi 142 zł Ciekawe.....
wiotkaciotka
rok temu
a co to suweren niezadowolony, że musi kaskę dawać, a z czego nasz umiłowany przywódca kim un jest, będzie według własnego uznania rozdawał i rozsypywał z helikoptera pincet, a może i więcej.....