Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
MondayNews
|
aktualizacja

Sklepy rekordowo promują jabłka, ale nie obniżają cen. A od producentów kupują je coraz taniej

8
Podziel się

W zeszłym roku liczba promocji jabłek w gazetkach była prawie dwukrotnie większa niż rok wcześniej. Natomiast średnia cena promocyjna spadła zaledwie o 3 grosze za kilogram. Jabłek było tak dużo, że sklepy mogły organizować promocje na własnych zasadach.

Sklepy rekordowo promują jabłka, ale nie obniżają cen. A od producentów kupują je coraz taniej
(Fotolia, tinu)
bDeFWSaJ

Co ciekawe, dwa lata temu cena była najniższa w supermarketach, a w ubiegłym roku – w convenience. W latach 2017-2018 najdrożej było w dyskontach.

Niektórzy eksperci zauważają, że w tym sezonie wartość rynkowa jabłek jest dramatycznie niska, a zapasy pozostają duże. To efekt obfitych zbiorów. Dlatego sieci mogą organizować promocje według własnych zasad, nawet bez stosowania wielkich obniżek. Z kolei producenci nie są w stanie uzyskać zwrotu nawet połowy ponoszonych kosztów. Nie mogą więc obniżać już i tak niskich cen. W tym roku czeka ich ostra walka o przetrwanie na rynku.

Więcej promocji

W 2018 roku sieci handlowe dużo częściej promowały w swoich gazetkach jabłka niż w 2017 roku. Różnica jest prawie dwukrotna – 1489 vs 869 promocji. Zdaniem Katarzyny Grochowskiej z Hiper-Com Poland, wynika ona z wielkości zbiorów w danym sezonie. Ekspert podaje, że w 2018 roku produkcja jabłek wzrosła w Polsce o połowę w porównaniu do 2017 roku. I to właśnie przełożyło się na większą liczbę akcji promocyjnych. Sklepy chętniej eksponują w gazetkach produkty, jeśli tylko mogą zaoferować je wyjątkowo tanio. I tak właśnie było w ub. roku.

bDeFWSaL

Zobacz: Polacy zaczęli robić zakupy spożywcze na stacjach paliwowych. "Tam gromadzą się tłumy"

– W sezonie od września 2016 roku do kwietnia 2017 roku zbiory były bardzo słabe, a podaż okazała się niewielka. Jabłka sprzedawały się dobrze i nie było potrzeby stymulowania sprzedaży dodatkowo poprzez oferty promocyjne. Od jesieni 2018 roku sieci handlowe mają do dyspozycji niemal nieograniczoną ilość towaru, dostępną w każdej zaproponowanej przez siebie cenie – wyjaśnia Dariusz Szymański, prezes Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców Nasz Sad.

Natomiast Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, zaznacza, że zrywane jesienią każdego roku owoce są niemal prosto z drzew sprzedawane oraz składowane do dłuższego przechowywania. Wzrost liczby promocji w 2018 roku mógł być spowodowany relatywnie wysoką podażą. Duża ilość akcji promocyjnych pozytywnie wpływa na zwiększenie sprzedaży. Jednak ekspert zwraca uwagę na to, że niektóre sieci niewłaściwie obchodzą się z jabłkami. Bardzo często wysypują je na półki z pojemników zbiorczych, przez co je uszkadzają. Z kolei wskutek nieprecyzyjnych zamówień za długo przetrzymują je w magazynach. Tracą one na świeżości i wyglądzie. To mocno zniechęca konsumentów do zakupów.

bDeFWSaR

– Oczywiście sieci we własnym interesie powinny dbać o wygląd i jakość eksponowanego towaru, zwłaszcza że wymagania klientów są coraz większe. Natomiast spożycie jabłek spada w Polsce od 10 lat. Bez działań zachęcających rodaków do jadania rodzimych owoców trend spadkowy będzie się utrzymywać. Branża jest tego świadoma i aktywnie poszukuje nowych rynków zbytu, również z powodu trwającego już od 5 lat embarga Rosji – zauważa Sebastian Starzyński, prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA.

Jedna miara

Co ciekawe, w obu badanych latach sieci najchętniej promowały w gazetkach jabłka, podając ich cenę za kilogram, a nie na sztuki czy wielopaki. Według prezesa Maliszewskiego, to wynika z przyzwyczajeń konsumentów do kupowania rodzimych owoców na wagę. W ocenie eksperta, na sztuki sprzedawane są częściej produkty importowane – z reguły dużo droższe od polskich. Natomiast najmniej zamożni klienci zaopatrują się głównie w tzw. jabłka torebkowe, pakowane po 1-3 kg. Jednak są one słabszej jakości.

bDeFWSaS

– Patrząc na średnią cenę kilograma jabłek w gazetkach promocyjnych, widzimy lekki spadek – z 2,17 zł/kg w 2017 roku do 2,14 zł/kg w 2018 roku. To obniżka o zaledwie 3 gr. Tymczasem ceny skupu różniły się miedzy sobą w analizowanych latach. W 2017 roku wpływały na nie starty towaru wywołane przymrozkami, a w ub. roku kształtowały je obfite zbiory. Skoro klienci płacili średnio niemal tyle samo, choć rabatów było więcej w ub. roku, to znaczy, że sieci zrealizowały wyższe marże. I bardziej opłacało im się promować właśnie te owoce niż inne produkty – analizuje Sebastian Starzyński.

W opinii prezesa Szymańskiego, ceny promocyjne zależą głównie od polityki danej sieci. Finalnie najczęściej są regulowane przez marżę sklepu. Natomiast nie mają nic wspólnego z tym, ile kosztują jabłka w skupie. Od września zeszłego roku ich wartość rynkowa jest dramatycznie niska, a zapasy wciąż są bardzo duże. Dlatego wszystkie formaty handlowe mogą organizować akcje promocje według swojego uznania. Przy tym sadownicy nie są w stanie uzyskać zwrotu nawet 50% kosztów produkcji.

– Sieci skupiają się na promowaniu najniższych cen za kilogram jabłek, co niestety psuje rynek. Z punktu widzenia producenta, promocja powinna mieć dużo szerszy zakres, a nie tylko wymiar obniżki cenowej. Sklepy mogłyby powiązać ją z działaniami edukacyjnymi i zachętami do dokonywania świadomych zakupów – przekonuje Paulina Kopeć ze Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.

bDeFWSaT

Różnice między formatami

Z badania wynika, że w 2017 roku średnio najtańsze jabłka w promocji można było kupić w supermarketach – 2,07 zł/kg. Dalej znalazły się sieci convenience – 2,14 zł/kg, a także hipermarkety – 2,21 zł/kg. Stawkę zamknęły dyskonty – 2,43 zł/kg. Są one postrzegane jako najtańsze sieci. Jednak Maciej Tygielski, szef sprzedaży w Grupie AdRetail, uważa, że format o bardzo wąskim asortymencie mógł postawić na promowanie innych produktów, na czym zyskali liderzy rankingu.

– Z kolei w 2018 roku najtaniej było w sieciach typu convenience – 1,87 zł/kg. Mają one mniejszą powierzchnię magazynów i chłodni niż inne sklepy. Konieczność zadbania o szybkie wyprzedanie towaru, którego okres świeżości jest ograniczony, mogła być powodem tego, że w formacie, uchodzącym za drogi, ceny jabłek okazały się najbardziej atrakcyjne. Następne w klasyfikacji były supermarkety – 2,03 zł/kg, a za nimi – hipermarkety – 2,13 zł/kg – podaje Katarzyna Grochowska.

Jak komentuje Maciej Tygielski, na końcu, podobnie jak rok wcześniej, zostały dyskonty ze średnią ceną w promocji 2,68 zł/kg. Ich placówki należą do najmniejszych na rynku, więc również nie mogą przetrzymywać produktów. Ale w segmencie owoców i warzyw dość mocną konkurencję stanowią dla nich targowiska i uliczni sprzedawcy. To wynika z upodobań klientów, którzy nie lubią robić zakupów w dużych placówkach. Świeże i dorodne jabłka stanowią ważny element wizerunku jakościowego tego typu sieci. Tymczasem inne artykuły marek własnych przyciągają konsumentów niskimi cenami.

– Wszystkie sieci bez względu na format płacą obecnie dostawcom dużo mniej niż w poprzednich latach. W pierwszym półroczu 2019 roku firmy oraz grupy producenckie, dostarczające jabłka do sklepów, zarobią znacznie mniej niż w 2017 czy 2018 roku. Dla producentów będzie oznaczało to poważne kłopoty i morderczą walkę o przetrwanie na rynku. Nie będą mogli obniżać już niskich cen – podsumowuje prezes Związku Sadowników RP.

bDeFWSaU

Badanie promocji i cen jabłek w gazetkach handlowych objęło dwa lata, tj. 2017 i 2018 rok. W zestawieniu znalazły się dyskonty, hipermarkety, supermarkety i sieci convenience. Analiza została zrealizowana przez Hiper-Com Poland przy wparciu Instytutu Badawczego ABR SESTA i Grupy AdRetail.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDeFWSbm
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(8)
fubar
2 lata temu
Gdzie w KONSTYTUCJI jest napisane , ze zarabiajacy ponizej sredniej krajowej powinni jesc jablka ???? Doplaty do pradu , doplaty do jablek !!! Jesli nie masz pieniedzy na luksusowe jedzenie , to kupujesz ziemniaki !!!!
dg
2 lata temu
bo zus za każdego +100 zł i inne wydumki dojnej
wert
2 lata temu
Ja nie potrafię zrozumieć Polskich kupców , chyba że to są kupcy w Polsce z Polskimi Paszportami., dlaczego nie zadbają o wyprzedaż Polskich płodów - O CO TU CHODZI ? - Niemcy w Irlandii sprzedają swoje jabłka po 1 Euro /kg
bDeFWSbn
ab negatio
2 lata temu
Nawet nie macie pojęcia , jakie dobre rzeczy można z jabłek robić. Oczywiście jest to czysta chemia. Łącznie z opakowaniem ze szkła.
sam
2 lata temu
Mój kolega mieszka niedaleko Góry Kalwarii i ma sad. Sprzedaje jabłka za jakieś śmieszne grosze, a w sklepie kosztują grubo ponad 3 zł. Ostatnie byłem w sklepie i szczęga mi opadła , gdy zobaczyłem cenę cebuli. W kraju cebuli, kilogram cebuli kosztuje 4 zł . Kto dyktuje takie ceny ?? Dziwne, bo rolnik dostaje za kilogram kilka dziesiąt groszy . Ale żeby było śmieszniej, w tym samym sklepie banany były po 2,99, a one przejechały przecież pół świata. Ktoś w tym kraju nas konsumentów i rolników oszukuje!!!
Najnowsze komentarze (8)
sam
2 lata temu
Mój kolega mieszka niedaleko Góry Kalwarii i ma sad. Sprzedaje jabłka za jakieś śmieszne grosze, a w sklepie kosztują grubo ponad 3 zł. Ostatnie byłem w sklepie i szczęga mi opadła , gdy zobaczyłem cenę cebuli. W kraju cebuli, kilogram cebuli kosztuje 4 zł . Kto dyktuje takie ceny ?? Dziwne, bo rolnik dostaje za kilogram kilka dziesiąt groszy . Ale żeby było śmieszniej, w tym samym sklepie banany były po 2,99, a one przejechały przecież pół świata. Ktoś w tym kraju nas konsumentów i rolników oszukuje!!!
jod
2 lata temu
mam sad i wiem że sie przegina z opryskami !nie polecam odmian parchowych to sama chemia!!i uwaga na malowane jabłka !
ab negatio
2 lata temu
Nawet nie macie pojęcia , jakie dobre rzeczy można z jabłek robić. Oczywiście jest to czysta chemia. Łącznie z opakowaniem ze szkła.
fubar
2 lata temu
Gdzie w KONSTYTUCJI jest napisane , ze zarabiajacy ponizej sredniej krajowej powinni jesc jablka ???? Doplaty do pradu , doplaty do jablek !!! Jesli nie masz pieniedzy na luksusowe jedzenie , to kupujesz ziemniaki !!!!
wert
2 lata temu
Ja nie potrafię zrozumieć Polskich kupców , chyba że to są kupcy w Polsce z Polskimi Paszportami., dlaczego nie zadbają o wyprzedaż Polskich płodów - O CO TU CHODZI ? - Niemcy w Irlandii sprzedają swoje jabłka po 1 Euro /kg
NEPAL
2 lata temu
dzisiaj kpilem w sklepie warzywniaku jblka po 1,15 zl , pyszne
lampin
2 lata temu
A ja tych jabłek nie kupię nawet po 5 gr. Jest to nafaszerowane chemia paskudztwo (ok 15 razy pryskane) o nieokreślonym słodko-mdłym smaku. To taka sama jakośc jak sprzedawanych w supermarketach pomidorów. Jabłka kupuje tylko na bazarze -stare odmiany-tych wytworzonych przez prof Pieniążka(zabójcę polskiego jabłka) nie dotykam.
dg
2 lata temu
bo zus za każdego +100 zł i inne wydumki dojnej
bDeFWSbf