Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Służba zdrowia w Polsce. Brakuje 68 tys. lekarzy

224
Podziel się

68 tys. lekarzy brakuje w Polsce zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej. Pod tym względem Polska jest na szarym końcu Unii Europejskiej.

O tym, że w Polsce brakuje lekarzy, wiadomo nie od dziś. Naczelna Rada Lekarska podała liczbę wakatów
O tym, że w Polsce brakuje lekarzy, wiadomo nie od dziś. Naczelna Rada Lekarska podała liczbę wakatów (East News, GERARD/REPORTER)
bDBloFJx

Jak pisze "Nasz Dziennik", liczba lekarzy w Polsce przez ostatnie 5 lat wzrosła. Jest ich więcej o około 11 tys., tylko że to wciąż kropla w morzu potrzeb.

- Jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1000 mieszkańców, jesteśmy na szarym końcu w Europie. W Polsce jest to 2,4; średnia europejska to 3,6 (dane OECD i KE) - mówi "Naszemu Dziennikowi" wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

- Oficjalnie podawane dane mówią o braku 50 tys. lekarzy. Obliczyliśmy, że na podstawie danych z Centralnego Rejestru Lekarzy brakuje ok. 68 tys. lekarzy - dodaje.

bDBloFJz

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Kogo potrzeba w polskich szpitalach najbardziej? Przede wszystkim psychiatrów, onkologów i hematologów dziecięcych, anestezjologów, chirurgów onkologicznych i specjalistów z zakresu chorób płuc u dzieci.

bDBloFJF

"Nasz Dziennik" podkreśla jednocześnie, że sytuację może poprawić zwiększenie limitów przyjmowania na studia medyczne. Na efekty tutaj trzeba będzie jednak poczekać kilka lat.

Z drugiej strony jednak, według danych Eurostatu, w polskich szpitalach nie ma aż tak wielkiego problemu z dostępnością łóżek. Przynajmniej w teorii.

Nad Wisłą na każde 100 tys. łóżek przypadają 663 łóżka szpitalne. To lepiej niż we Francji, Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Lepiej jest w Niemczech, gdzie liczba ta wynosi 823.

bDBloFJG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBloFKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(224)
moher.
rok temu
modlitwa modlitwa -naco nam szpitale i lekarze,-koscjulek i modlitwa ot co.
Radzik
rok temu
Należy wprowadzić dziesięcioletni obowiązek pracy w Polsce po ukończeniu specjalizacji.
Muna
rok temu
Przecież to PiS-owcy darli się na lekarzy by wyjeżdżali ! Że nikt ich tu nie potrzebuje ! Oj, da wam ten PiS popalić ! Oj, da.
bDBloFKb
Optymizm
rok temu
Jak to było? Niech jadą !!! No to pojechali, w czym problem?
Ela
rok temu
Nie ma lekarzy W SZPITALACH, gdzie im placa grosze. Prywatnie nie brakuje....
...
Następna strona