Notowania

Służba zdrowia w Polsce. Brakuje 68 tys. lekarzy

68 tys. lekarzy brakuje w Polsce zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej. Pod tym względem Polska jest na szarym końcu Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
O tym, że w Polsce brakuje lekarzy, wiadomo nie od dziś. Naczelna Rada Lekarska podała liczbę wakatów (Fot: GERARD/REPORTER)

Jak pisze "Nasz Dziennik", liczba lekarzy w Polsce przez ostatnie 5 lat wzrosła. Jest ich więcej o około 11 tys., tylko że to wciąż kropla w morzu potrzeb.

- Jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1000 mieszkańców, jesteśmy na szarym końcu w Europie. W Polsce jest to 2,4; średnia europejska to 3,6 (dane OECD i KE) - mówi "Naszemu Dziennikowi" wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

- Oficjalnie podawane dane mówią o braku 50 tys. lekarzy. Obliczyliśmy, że na podstawie danych z Centralnego Rejestru Lekarzy brakuje ok. 68 tys. lekarzy - dodaje.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Kogo potrzeba w polskich szpitalach najbardziej? Przede wszystkim psychiatrów, onkologów i hematologów dziecięcych, anestezjologów, chirurgów onkologicznych i specjalistów z zakresu chorób płuc u dzieci.

Szykują się zmiany w prawie budowlanym.
Zmiany w prawie budowlanym. Ma być łatwiej i szybciej

"Nasz Dziennik" podkreśla jednocześnie, że sytuację może poprawić zwiększenie limitów przyjmowania na studia medyczne. Na efekty tutaj trzeba będzie jednak poczekać kilka lat.

Z drugiej strony jednak, według danych Eurostatu, w polskich szpitalach nie ma aż tak wielkiego problemu z dostępnością łóżek. Przynajmniej w teorii.

Nad Wisłą na każde 100 tys. łóżek przypadają 663 łóżka szpitalne. To lepiej niż we Francji, Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Lepiej jest w Niemczech, gdzie liczba ta wynosi 823.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, lekarze, medycyna, szpitale, zdrowie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2019

RadzikNależy wprowadzić dziesięcioletni obowiązek pracy w Polsce po ukończeniu specjalizacji.

26-10-2019

moher.modlitwa modlitwa -naco nam szpitale i lekarze,-koscjulek i modlitwa ot co.

27-10-2019

MunaPrzecież to PiS-owcy darli się na lekarzy by wyjeżdżali ! Że nikt ich tu nie potrzebuje ! Oj, da wam ten PiS popalić ! Oj, da.

Rozwiń komentarze (223)