Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Śmierć Karola Kani. Jest raport z katastrofy śmigłowca pod Pszczyną

8
Podziel się:

Karol Kania był jednym z pasażerów śmigłowca, który rozbił się w nocy 22 lutego. Jak ustaliła Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, stało się to około 300 metrów od lądowiska.

Śmierć Karola Kani. Jest raport z katastrofy śmigłowca pod Pszczyną
Katastrofa helikoptera, którym leciał Karol Kania. (East News, MARZENA BUGALA POLSKA PRESS/Polska Press/East News)

Znany na Śląsku biznesmen Karol Kania był twórcą największej w Polsce i jednej z największych w Europie wytwórni podłoża pod uprawę pieczarek. Zginął w katastrofie śmigłowca pod Pszczyną.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych badała sprawę i właśnie zaprezentowała raport.

"Uszkodzone zostały drążki (zarówno lewy, jak i prawy) - najprawdopodobniej w wyniku zderzenia z ciałami osób zajmujących przednim siedzeniu. Lewy drążek został złamany w jednym miejscu, a prawy w dwóch miejscach, co świadczy o dużej sile uderzenia ciała pilota na drążek" - czytamy w raporcie.

Pilot był doświadczony, choć na tej maszynie latał raczej rzadko. Śmigłowiec był w pełni zatankowany, w innych płynach też nie wykryto nieprawidłowości. Sprawnie działały także wymienione w raporcie urządzenia. Helikopter był nowy i sprawny.

Nie było możliwości zbadania zapisów czarnej skrzynki, bowiem jak podkreślają autorzy raportu ten śmigłowiec nie był wyposażony w mierzący parametry lotu FDR.

Przyczyną katastrofy mogła być pogarszająca się pogoda. Wiadomo, że do wypadku doszło podczas podejścia do lądowania. Wpierw maszyna wpadła w wysokie drzewa, a następnie wbiła się przodem kabiny w ziemię.

"Przednia część kadłuba uległa całkowitemu zniszczeniu" - ustaliła Komisja Badania Wypadków Lotniczych, co przyczyniło się do śmierci pilota i siedzącego obok Karola Kani. Jednak wnętrze kabiny pasażerskiej zachowało swoją geometrię, co najprawdopodobniej ocaliło pozostałą dwójkę pasażerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
bbb
rok temu
I to ma być raport ? Opis uszkodzeń i stwierdzenie że pogoda była zła ?
Czesiek ze ws...
2 lata temu
Klasyczny CFIT
lpp
2 lata temu
Przed wypadkiem, dawni fachowcy wypowiadali się, że w PiS nie ma ani jednej kompetentnej osoby do badania wypadków lotniczych. I ta prawda wyziera z tego raportu. W PiSie nie ma osób kompetentnych wcale. Uczciwych też nie ma.
Mama
2 lata temu
Autorze niestety to nie helikopter a śmigłowiec.
Mama autora
2 lata temu
Zajmujących przednim siedzeniu? Kurde money bierze ludzi po podstawówce? Czytają to Polacy, wstyd.