Notowania

Solorz wchodzi w windykację. Wykupił większościowy pakiet w spółce Vindix

Cyfrowy Polsat będzie obracał długami, Zygmunt Solorz kupił większościowy pakiet w spółce windykacyjnej. Zamiast sprzedawać niezapłacone przez klientów należności, sam będzie je ściągał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zygmunt Solorz na zakupach.Wykupił większościowy pakiet w spółce windykacyjnej Vindix

Cyfrowy Polsat został większościowym udziałowcem firmy windykacyjnej Vindix i znacząco podniósł jej kapitały - informuje "Puls Biznesu". Zygmunt Solorz, numer dwa na liście najbogatszych Polaków, zbudował prawdziwe imperium. W jego firmach można kupić internet, telewizję czy telefon. Można też podpiąć licznik do prądu, zaciągnąć kredyt, a nawet kupić mieszkanie. Teraz Solorz będzie miał bat na niepłacących za jego usługi - własną windykację.

Do grupy Zygmunta Solorza należą Cyfrowy Polsat, Plus, Netia, Plus Bank, Zespół Elektrowni PAK i spółka deweloperska Port Praski. Od czerwca do zestawu dołączyła firma windykacyjna Vindix.

Dla Vindiksa wykupienie większościwoego pakietu przez Solorza właściwie oznacza początek popularności - dotąd o spółce nie było zbyt głośno. Vindix na rynku działa zresztą od niedawna - został założony trzy lata temu. Za powołaniem spółki windykacyjnej stoi Michał Handzlik, który zaczynał w PKO BP, gdzie 12 lat temu (mając 35 lat) został dyrektorem zarządzającym odpowiedzialnym za strategię. Dwa lata później, czyli w 2009 r., Leszek Czarnecki namówił go, by został prezesem Getin Banku. Było to jeszcze przed połączeniem z Noblem, tuż po fuzji Handzlik rozstał się z grupą.

Obejrzyj: Polska gospodarka cyfrowa. "Naszym sposobem jest spryt"

Handzlik po odejściu z bankowości zajął się windykacją. Najpierw powołał do życia małą spółkę DT Partners (DTP), którą w rok wprowadził na NewConnect, a po dwóch latach na GPW. Później Handzlika odwołano z funkcji prezesa zarządu, a w 2015 r.amerykański potentat rynku windykacyjnego PRA Group kupił DTP, płacąc 174 mln zł.

Michał Handzlik, objęty zakazem konkurowania, na rok zniknął z rynku. Powrócił w 2016 r. jako prezes Vindiksa. Jak podaje "PB", firma zajmuje się głównie odzyskiwaniem długów firmowych. Jej prezes od początku zakładał, że rynek detaliczny jest zbyt konkurencyjny, a marże zbyt niskie dla małego, nowego gracza.

Solorz windykator

Z informacji "Pulsu Biznesu wynika, że rozmowy o inwestycji - z przerwami - toczyły się od dłuższego czasu. Kupującym był Cyfrowy Polsat, obejmując większościowy udział w Vindiksie. Ten z kolei został dokapitalizowany kwotą 31 mln zł.

W spółce zmienił się zarząd, prezesem nadal jest Michał Handzlik, ale wiceprezesem został Adam Kłapszta, do niedawna prezes ZE PAK. W radzie nadzorczej pojawiła się silna reprezentacja ludzi Zygmunta Solorza, zasiedli w niej: Aneta Jaskólska - członek zarządu Cyfrowego Polsatu, Tomasz Szeląg - członek rady nadzorczej CP oraz Grzegorz Sandel - od lat związany z grupą Polsat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: spółki, windykacja, zygmunt solorz, cyfrowy polsat, inwestycja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2019

zasasjeżeli windykuje swoje należności, to podstawowy obowiązek spółki. Jeżeli w tym celu ma spółkę zależną, to w celu optymalizacji . Lewe transfery.

09-07-2019

małyjak każdy żyd, windykacja to dobry gescheft....

09-07-2019

Zbyszko z bogdańcaNie panstwo powinno sie tym zająć tylko jakiś x. Tylko kasa i kasa ,koniec ludzi starej daty gdzie liczyla sie pomoc ,honor i ojczyzna .Dziś jest juz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)