Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Krytyczna godzina. Spadek częstotliwości w sieci energetycznej

64
Podziel się

Stabilność europejskiej sieci elektroenergetycznej została zagrożona. Wszystko przez nagły spadek częstotliwości. Przyczyna jeszcze nie znana.

Krytyczna godzina. Spadek częstotliwości w sieci energetycznej
Krytyczna godzina w europejskiej sieci elektroenergetycznej. (Pixabay)
bDJjDifF

W piątek między 14:05 a 15:08 czasu środkowoeuropejskiego doszło do gwałtownego spadku częstotliwości w europejskich sieciach elektroenergetycznych - informuje energetyka24.com.

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-e) przyznała, że stabilność systemy udało się utrzymać dzięki reakcji operatorów".

bDJjDifH

"Skoordynowane działania i natychmiastowa reakcja ze strony kontynentalnych europejskich operatorów systemów przesyłowych zapewniły, że stabilność systemu nie została naruszona w większości krajów europejskich" - poinformowała ENTSO-e.

Jak wyjaśnia organizacja, synchroniczny obszar Europy kontynentalnej został podzielony na dwa oddzielne regiony siatki udało się go ponownie połączyć po godzinie 15.

Przez godzinę obszar w południowo-wschodnim regionie połączonej sieci był oddzielony od reszty Europy kontynentalnej.

Zobacz także: Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach
bDJjDifN

Choć incydent został rozwiązany. Wciąż nie wiadomo jaka była przyczyna spadku częstotliwości sieci.

"Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny tego podziału systemu, a dalsze informacje na temat tego incydentu zostaną podane w odpowiednim czasie" - zapewniła ENTSO-e.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJjDigi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Haha
2 miesiące temu
Za rzadki prąd nie mam zamiaru płacić oszustom
Boczysław
2 miesiące temu
Częstotliwość prądu przemiennego jest wartością mechaniczną w dotychczasowym systemie produkcji energii elektrycznej (to ilość elektromagnesów wirnika generatora mijająca w ciągu sekundy uzwojenie stojana dla każdej fazy - czyli zmienną wartością jest tu jedynie prędkość obrotowa wału generatora, reszta to stała konstrukcja budowy generatora). Czyli żeby zaistniał spadek częstotliwości w całej sieci, wszystkie generatory zasilające tę sieć (tysiące w setkach elektrowni) musiałyby się zacząć kręcić wolniej, co praktycznie nie jest możliwe, bo ich regulatory obrotów mają nastawy stałe i zawsze będą dążyć do utrzymania tej wartości nastawionej. Ale dziś wchodzą do gry także miliony falowników (inwerterów) "wyginających" prosty przebieg prądu stałego wytwarzanego przez ogniwa słoneczne w sinusoidę o jakiej się tylko im zachce częstotliwości, kształcie i amplitudzie. Sinusoidę kształtuje jakiś procesor sterujący w falowniku pracą tyrystorów. I taka "cyfrowa" sinusoida jest wtłaczana do sieci, gdzie panuje sinusoida "mechaniczna" z generatorów. Czyżby ta interakcja mogła mieć wpływ na ten spadek częstotliwości sieci? Pewnie myślą już nad tym fachowcy - praktycy i teoretycy od elektryczności, powodzenia!
Katolik
2 miesiące temu
Za wysoka cena energii elektrycznej w Polsce spowodowała to zjawisko, a może opłata mocowa?
bDJjDigj
Error 404
2 miesiące temu
Wciąż nie wiadomo? Nie wiadomo tępym pismakom. Jak szwejom na kompanii, prezentuję i objaśniam: Spadek częstotliwości prądu w sieci związany jest z jej ponadnormatywnym obciążeniem. Generatory napędzane są przez turbiny.Od ich prędkości obrotowej zależy częstotliwość prądu wytwarzanego przez generatory. Jeżeli sieć jest obciążona w normie, turbiny są w stanie utrzymać stałe obroty generatorów. Gdy generatory są obciążone ponad normę (odbiorcy pobierają zbyt dużo energii), turbiny nie są w stanie ich obracać ze znamionową prędkością. To bardzo groźna sytuacja dla systemu energetycznego, stąd decyzja o czasowym rozpięciu systemu europejskiego Dopóki politycy nie otrzeźwieją, elektrowni węglowych, na gaz i atomowych będzie coraz mniej i takie sytuacje będą zdarzać się coraz częściej z powodu coraz większego udziału elektrowni wytwarzających energię ze żródeł odnawialnych -wiatru który wieje kiedy chce, generatorów fotowoltaicznych zależnych od lokalnego nasłonecznienia i innych tzw. "zielonych" potencjalnie niestabilnych źródeł. Nb. podobne wydarzenia chociaż z innych powodów zdarzały się permanentnie w Polsce w latach siedemdziesiątych, gdy normą był 20-ty i wyższe stopnie zasilania a częstotliwość prądu w sieci wahała się w zakresie 47-49Hz.
Isla
2 miesiące temu
Już raz tak było bodaj w zeszłym roku i nie wiadomo czemu pospoznialy się zegarki w urządzeniach elektrycznych o kilka minut
...
Następna strona