Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
ANA
|

Spadek PKB jednak większy. GUS zmienił wyliczenia

14
Podziel się:

Polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 8,4 proc. rok do roku, a nie jak podawano wcześniej o 8,2 proc. - wynika z najnowszych wyliczeń GUS.

Spadek PKB jednak większy. GUS zmienił wyliczenia
(Pixabay)
bEJuvCFx

Główny Urząd Statystyczny podał zrewidowane kwartalne dane o Produkcie Krajowym Brutto. Zmieniony został m. in. rok odniesienia - z roku 2010 na 2015.

Różnice nie są jednak duże. Według nowych szacunków polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale 2020 roku o 8,4 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem w ubiegłym roku, a nie jak podawano wcześniej o 8,2 proc.

Z kolei wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniósł 1,9 proc. w ujęciu rocznym, a nie 2 proc., jak podawano wcześniej.

bEJuvCFz
Zobacz także: Koronawirus. Potrzebna kolejna tarcza? "Potrzebna jest rozmowa z rządem, a jej nie ma"

Tabela poniżej przedstawia niektóre pozycje składające się na PKB w drugim kwartale (dane niewyrównane sezonowo). Zawiera też porównanie wyliczeń GUS - przed rewizją i po rewizji.

bEJuvCFF

Przypomnijmy, że w drugim kwartale mieliśmy do czynienia z największa recesją od dekad. Polska, ze spadkiem PKB ponad 8 proc. i tak wypada nieźle na tle innych krajów. Dla porównania, gospodarka w strefie euro skurczyła się o prawie 15 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJuvCGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
obserwator
12 miesięcy temu
Tak właśnie wygląda liczenie na partyjne polecenie!
malek
12 miesięcy temu
Jeszcze w maju napisałem, że spadek PKB będzie miał dwójkę z przodu. Wygląda na to, że się pomyliłem. Widząc co się teraz wyprawia, uważam, że dwójka to nadmierny optymizm. Czy da się inaczej? Oczywiście. Ale nic się nie robi, zadowalając się nielogicznymi zakazami i nakazami. Ale wirusa one zupełnie nie obchodzą.
zakłamańcy
12 miesięcy temu
Są szybcy mają dane za 2 kwartał 2020r już teraz ale jak dzwoniłem w lipcu aby dowiedzieć się ilu Polaków zmarło czyli porównać wszystkie zgony z 1 kwartału 2019 i 2020 to powiedzieli że te dane będą ale za rok ... szok!
bEJuvCGb
gienek
12 miesięcy temu
Ciekawe jaki jest prawdziwy spadek PKB.
markk
12 miesięcy temu
Wczoraj prawacy mieli rozwolnienie z powodu tego ,że produkcja wzrosła we wrześniu aż o 6%. Dzisiaj mają wodę na młyn, znów mędzą ,że mamy upadek gospodarczy, choć dane dotyczą 2020.