Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Unton
|

Recesja w UE. Znamy finalne dane. Bezprecedensowe spadki

293
Podziel się:

Wiemy już, o ile w drugim kwartale skurczyła się gospodarka strefy euro. We wtorek unijny urząd statystyczny podał finalny odczyt PKB. I choć jest on ciut lepszy od wstępnego, nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z recesją bez precedensu.

Recesja w UE. Znamy finalne dane. Bezprecedensowe spadki
(Pixabay, pixabay)
bEEHyfTp

W drugim kwartale gospodarka w strefie euro skurczyła się o 14,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, wynika z finalnych danych opublikowanych we wtorek przez unijny urząd statystyczny Eurostat.

Finalny odczyt jest minimalnie lepszy niż wstępny, według którego PKB w strefie euro miało spaść o 15 proc. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z największą recesją od dekad. Jak podaje Eurostat, jest to największy spadek odkąd zaczęto prowadzić rejestr tych danych, czyli od 1995 roku.

Nieco lepiej od strefy euro poradziła sobie cała Unia Europejska, której gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 13,9 proc. Jednak różnica jest niewielka i również w tym przypadku spadek jest bezprecedensowy.

bEEHyfTr
Zobacz także: Ekonomiści rewidują prognozy spadku PKB. "Są sektory, gdzie wciąż jest źle. Byłem jedynym widzem w kinie”

Recesję widać wyraźnie również, kiedy porównamy dane nie rok do roku, a kwartał do kwartału. Według finalnego odczytu, PKB w strefie euro spadło w porównaniu z pierwszym kwartałem o 11,8 proc., a w całej Unii Europejskiej o 11,4 proc. Są to dane wyrównane sezonowo, czyli uwzględniające różnicę w dniach roboczych.

Pierwsze oznaki kryzysu pojawiły się już w danych za pierwszy kwartał. Gospodarka strefy euro i UE skurczyła się wtedy rok do roku o odpowiednio 3,2 proc. oraz 2,7 proc. Jednak najmocniejsze uderzenie przyszło w drugim kwartale, kiedy epidemia koronawirusa przybrała na sile, a wiele krajów wprowadziło lockdown.

bEEHyfTx

Jak podaje Eurostat, do bezprecedensowych spadków PKB w drugim kwartale przyczyniła się mniejsza konsumpcja gospodarstw domowych (o 12,4 proc. w strefie euro oraz 12,0 proc. w UE). Oznacza to, że mieszkańcy Unii Europejskiej po prostu kupowali i wydawali znacznie mniej.

Spośród wszystkich krajów UE najmocniej ucierpiała gospodarka Hiszpanii, gdzie wyrównany sezonowo spadek PKB w drugim kwartale wyniósł 22,1 proc. rok do roku. Najlepszym wynikiem może natomiast pochwalić się Irlandia (-3,7 proc.). Polska ze spadkiem 7,9 proc. znajduje się bliżej "zwycięzców" rankingu (a dokładnie na szóstym miejscu) i zdecydowanie poniżej unijnej średniej.

bEEHyfTy

Eurostat podał również dane dotyczące Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że gospodarka USA ucierpiała w drugim kwartale mniej niż europejska, gdyż spadek amerykańskiego PKB w drugim kwartale wyniósł 9,1 proc. rok do roku. Według danych amerykańskich instytucji, spadek ten wyniósł ponad 30 proc., jednak stosowana przez nie metodologia, w przeciwieństwie do danych Eurostatu, nie pozwala na porównanie z UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEHyfTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(293)
mmmmm
12 miesięcy temu
Polska ma spadek ze względu na gałęzie montowni aut niemiecko-francuskich. Ale to nic....
Zbychu998
rok temu
Nie wiem według jakiej metodologii autor artykułu policzył ... , ale mnie wychodzi , że jesteśmy jednak na siódmym a nie szóstym miejscu ...
Zbychu998
rok temu
Nie wiem według jakiej metodologii autor artykułu policzył ... , ale mnie wychodzi , że jesteśmy jednak na siódmym a nie szóstym miejscu ...
bEEHyfTT
XXL
rok temu
U nas na rozowo. Moze rewelacji nie ma, ale na tle zachodu wygladamy niezle. Dla zwolennikow PO przypominam, ze to dane Eurostatu a nie TV PiS. To tak na marginesie, bo i tak bedziecie narzekac na rzad. Tyle mozecie zrobic. (PS: glupiego nawet fakty nie przekonaja).
czerwonazaraz...
rok temu
dziki bilszewikom za tuska bylismy zielona wyspa
...
Następna strona