Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe dane o PKB. Dwucyfrowe spadki konsumpcji i inwestycji

0
Podziel się:

Produkt krajowy brutto (PKB) w drugim kwartale spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane o PKB. Dwucyfrowe spadki konsumpcji i inwestycji
(Pixabay, pixabay)

Najnowsze dane są zgodne ze wstępnym odczytem, z połowy sierpnia.

Natomiast w porównaniu z ubiegłym kwartałem, PKB zmniejszył się o 8,9 proc. (dane wyrównane sezonowo).

W poniedziałek GUS podał także informacje o strukturze PKB. Spadki konsumpcji i inwestycji były dwucyfrowe (10,9 proc. rok do roku w obu przypadkach).

Zobacz także: Zwolnienia lekarskie. "Przeżyliśmy historyczny szok"

Główną przyczyną spadku PKB w drugim kwartale było silne zmniejszenie popytu krajowego (spadek o 9,5 proc. rok do roku). Natomiast spadek eksportu był mniejszy od spadku importu, czego efektem był pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, podał GUS.

Zgodnie z prognozami silnie spadła konsumpcja gospodarstw domowych, do czego doprowadziło zamrożenie gospodarki, w tym zamknięcie większości sklepów i mocne ograniczenie działalności sektora usług, a także izolacja społeczeństwa.

W drugim kwartale mocny spadek zanotowały również inwestycje. - Z opublikowanych wcześniej danych GUS wynika, że nastąpiło tąpnięcie w inwestycjach dużych firm (nominalny spadek o 13,6 proc. rok do roku), natomiast zapewne także inwestycje małych przedsiębiorstw oraz samorządów, uległy istotnym redukcjom - ocenia Monika Kurtek, głowny ekonomista Banku Pocztowego.

- Spadek PKB w Polsce w drugim kwartale jest wydarzeniem bez precedensu. Od czasu transformacji polska gospodarka nie znalazła się w recesji, a sięgając głębiej do historii możemy mówić o pierwszym tak trudnym okresie dla gospodarki od II wojny światowej. Lockdown był na szczęście krótkotrwały, a jak pokazują pierwsze dane dotyczące trzeciego kwartału, następuje odbudowa aktywności i popytu. Pandemia wciąż jednak trwa, a niepewność co do formułowanych prognoz jest ogromna - dodaje.

Polska gospodarka oficjalnie jest w recesji, ale na tle Europy wypadamy i tak bardzo dobrze. Po wyrównaniu sezonowym polski PKB spadł o 7,9 proc. Dla porównania, o wiele skuteczniej udało się złagodzić gospodarcze skutki pandemii Finlandii (-5,2 proc.) i Litwie (-3,7 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)