Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje

4
Podziel się:

Od 1 listopada wprowadzono obowiązkowy split payment w wybranych sektorach gospodarki. Resort finansów szacuje, że ponad pół miliona przedsiębiorców z takich branż jak np. elektroniczna, budowlana, czy paliwowa, będzie objętych mechanizmem podzielonej płatności (MPP).

Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje
Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje (iStock.com)

Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje

Obowiązkowy split payment - MPP ma tym samym zastąpić usługi objęte wcześniej mechanizmem odwrotnego obciążenia, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności.

Zobacz także: Oglądaj: Split Payment. Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Dotyczy to 150 grup towarów i usług, wśród których wymienić można:

  • odpady, złom, surowce wtórne;
  • wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
  • elektronika m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tonery, tusze, dyski twarde;
  • paliwa samochodowe, oleje smarowe i opałowe;
  • prawa do emisji gazów cieplarnianych;
  • roboty budowlane i okołobudowlane;
  • węgiel i produkty węglowe;
  • handel częściami do samochodów i motocykli.

Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje

Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności w postaci split payment funkcjonuje w Polsce od połowy ubiegłego roku. Dotychczas jednak był dobrowolny. Jednak od listopada nowy obowiązek obejmie w sumie 150 grup towarów i usług dla transakcji przekraczających kwotę 15 tys. zł.

Rząd coraz większą wagę przykłada do walki z tzw. luką podatkową. Oprócz split payment 1 września 2019 wprowadzono bowiem białą listę podatników VAT, która stanowi wykaz czynnych podatników, w której możemy znaleźć m.in. numery kont bankowych.

Podzielona płatność została wdrożona ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. W ustawie o VAT nowo dodany rozdział 1a ma dotyczyć mechanizmu podzielonej płatności - informuje z kolei portal poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
oooo
4 lata temu
Takie przepisy oznaczają że rząd jest na usługach MAFII Przepisy przeciw uczciwym ludziom, wy się prosicie o rozlew krwi.
PISOWSKIE UŁA...
4 lata temu
to są te PRAWDZIWE UŁATWIENIA DLA PRZEDSIEBIORCÓW
Ja
4 lata temu
I tak nasz kochany rząd przerzuca odpowiedzialność za kontrolę podatników na nas przedsiębiorców. Białe listy, split paymenty, solidarna odpowiedzialność, wszystko człowieku sprawdzaj, a na zarabianie pieniędzy, to już prawie nie ma czasu. Przecież od tego są urzędy skarbowe, żeby pilnować czy ktoś płaci podatki czy nie. Dlaczego ja mam sprawdzać mojego kontrahenta, czy podał mi prawidłowe konto bankowe, co mnie to obchodzi, czy on zalega z podatkami czy nie. Ja mam swoje problemy do rozwiązania, muszę zapracować na moich pracowników, którzy niedługo będą zarabiać więcej ode mnie, muszę zapracować na wszelkiej maści podatki, które są potem rozdawanie w formie różnych plusów, teraz będę musiał jeszcze kontrolować czy mój kontrahent płaci podatki, bo jak nie, to będę razem z nim odpowiadać za jego zobowiązania, ludzie czy w tym kraju jeszcze da się normalnie prowadzić działalność gospodarczą i nie zwariować? Prowadzę firmę od 25 lat i chyba już czas podziękować naszej dobrej zmianie za współpracę i przejść na rentę. Tam przynajmniej to mi dadzą, a nie ja będę musiał dawać.
stop
4 lata temu
Obowiązkowy, ale jak się okazuje nie obowiązkowy.