Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada

1
Podziel się:

Od listopada przedsiębiorcy będą zobowiązani do zapłaty faktur w tzw. mechanizmie podzielnej płatności MPP – czyli split payment. Obowiązkowy MPP ma tym samym zastąpić usługi objęte wcześniej mechanizmem odwrotnego obciążenia, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada
Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada (iStock.com)

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Wady i korzyści płynące z rozwiązania

Wraz z początkiem listopada mechanizm podzielonej płatności stanie się obowiązkowy dla 150 branż. Jego mechanizm polega w dużej mierze na tym, że sprzedający towar lub usługę w momencie płatności otrzymuje jedynie kwotę netto. Natomiast zapłacony przez nabywcę podatek VAT ląduje na odrębnym koncie, do którego ma ograniczony dostęp. Może jedynie wykorzystać pieniądze z tego konta na poczet uiszczenia danin publiczno-prawnych w urzędzie skarbowym lub przelać je na rachunek VAT kolejnego sprzedawcy w systemie split payment.

Zobacz także: Oglądaj: PIT, CIT i VAT na jednym rachunku. Od nowego roku rusza projekt: witraż. O co chodzi?

Ocena Split Payment:

  • Wadą tego rozwiązania dla przedsiębiorców mogą być możliwe kłopoty z płynnością
  • Zaletą - mniejsze potencjalne problemy z fiskusem i szybszy zwrot VAT

Kupujący tak jak dotychczas dokonuje jednego przelewu i uzupełnia "komunikat przelewu", który będzie udostępniany przez bank lub SKOK. Wskazuje się tam kwotę podatku VAT, numer faktury i NIP dostawcy.

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w Polsce od połowy ubiegłego roku. Dotychczas jednak był dobrowolny. Jednak od listopada nowy obowiązek obejmie w sumie 150 grup towarów i usług dla transakcji przekraczających kwotę 15 tys. zł.

Obowiązkiem split payment zostaną objęte tzw. branże wrażliwe ("narażone na wyłudzenia skarbowe”) - czyli stal, złom, sprzęt elektroniczny, złoto, metale nieżelazne, paliwa i tworzywa sztuczne. Sektory te są w Polsce dotychczas są często objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialnością solidarną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
PLNieDlaIdiot...
5 lata temu
państwowego rabunku na Polakach w imieniu prawa ciąg dalszy. przekakali kasę, to ciągną jeszcze więcej i wszystkich przedsiębiorców traktują jak potencjalnych przestępców. to ma krótkie nogi. prywatny sektor kurczy się, a państwowego rozpasania nie widać końca. czeka nas nieuchronne bankructwo w skali całego kraju.