Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wypłaci pierwsze odprawy dla górników. Dostaną po 120 tys. zł na rękę

19
Podziel się:

Blisko 800 odchodzących z pracy górników może skorzystać z ustawowego świadczenia w postaci jednorazowej odprawy wysokości 120 tys. netto każdy. Jak poinformowała w środę Spółka Restrukturyzacji Kopalń, pierwsze wypłaty zamierza uruchomić w tym tygodniu.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wypłaci pierwsze odprawy dla górników. Dostaną po 120 tys. zł na rękę
Górnicy otrzymają gigantyczne odprawy. Zdjęcie ilustracyjne. (Materiały prasowe, LW Bogdanka)

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na początku 2022 r. przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III. Sprawa dotyczy ponad 2,1 tys. górników. Ratunkiem dla nich mają być ustawowe osłony socjalne.

Mowa o urlopach górniczych, na które mogą przejść nie wcześniej niż cztery lata przed właściwą emeryturą. W tym czasie będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowej pensji. Część osób dostanie jednorazowe odprawy pieniężnej w wysokości 120 tys. zł na rękę.

Zobacz także: Zobacz też: T-Mobile: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Część wniosków o gigantyczne odprawy zweryfikowana

Po przejęciu 2,1 tys. pracowników SRK zaczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Po sprawdzeniu oraz uzupełnieniu ewentualnych braków, wnioski o urlopy górnicze trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o odprawy jednorazowe słane są natomiast do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oddział Katowice, która sprawdza, czy górnik nie korzystał ze świadczeń osłonowych o podobnym charakterze.

"Spółka zweryfikowała i wysłała do ARP wszystkie wnioski dotyczące weryfikacji nabycia prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej" - poinformował w środę Polską Agencję Prasową Wojciech Jaros, rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Dodał, że pozytywnie kontrolę przeszło już część wniosków. "Z pracownikami rozwiązywane są umowy o pracę za porozumieniem stron. Jeszcze w tym tygodniu Spółka zamierza uruchomić pierwsze wypłaty świadczeń z tytułu jednorazowych odpraw pieniężnych" - podał Jaros.

Zobacz także: 120 tys. zł odprawy. Górnicy przerzucani na jeden dzień do JSW. "To niezrozumiałe"

Pracownicy, którzy poprawnie złożyli wnioski, czekając na ostateczne decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, korzystają z urlopów wypoczynkowych i dodatkowych. Jak informuje PAP, przedłuża się czas trwania procedur weryfikacyjnych. Wojciech Jaros tłumaczy to stanem epidemiologicznym, które utrudniają pracę.

Rzecznik SRK zapewnia jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy na wypłaty świadczeń osłonowych. Chociażby z tej względu, że pod koniec 2021 r. dokapitalizowano spółkę. Osoby, których wnioski zostaną ocenione negatywnie, wrócą do pracy w macierzystym zakładzie.

Wstępne szacunki SRK — odprawy dla ok. 800 osób

Do spółki restrukturyzacyjnej wraz z majątkiem obszaru Jastrzębie III trafiło dokładnie 2148 osób. Ze wstępnych szacunków opracowanych przed weryfikacją wniosków wynika, że 1355 pracowników jest uprawnionych do urlopów górniczych. A 793 - do jednorazowych odpraw.

Na grupę ponad 2,1 tys. pracowników, przekazanych do SRK, składają się pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (914 osób), ale też Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj (łącznie 1234 osoby), którzy do JSW trafili tylko na chwilę, by móc skorzystać z osłon.

Przypomnijmy, że Sejm na początku października 2021 r. znowelizował tzw. ustawę górniczą, wydłużającą do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do SRK oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata. Czyli do końca 2027 r. Nowela przedłużyła też regulacje dotyczące osłon dla górników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Nick
2 lata temu
Jaka szkoda, że Margaret Thatcher nie żyje. Gdyby ją zatrudnić na 2 lata dając za zadanie rozwiązanie problemów trapiących górnictwo węglowe w Polsce i płacić jej za to wynagrodzenie milion złotych miesięcznie, to Polska zrobiłaby najlepszy interes w historii. Niestety, ona miała cojones, a kolejne polskie rządy nawet nie wiedzą, co to jest.
xyz
2 lata temu
nie rozumiem kompletnie o co chodzi z tymi gornikami. 120 tys ? to dwa laty po 5000 tys. . dwa laty siedzenie w domu za fajne pieniadze. nikt nie dostaje w normlanych warunkach takich pieniedzy. powinni i powiedziec wprost. macie pol roku na znalezienie pracy, okres jest pelno platny. nie znajdzie? trudno. mial szanse na to. po latach okazuje sie ze wszytskie te kopalnie traca. poki jeszcze to wszytsko dziala powinni juz sprzedawac sprzet z nich. odbiorca zawsze sie znajdzie. ja rozumiem ze praca jest niebezpieczna, ale inne zawody rowniez i jakos nie maja tak dobrze. pomijam gornikow ktorzy wegiel widzieli na grillu a zarabija jak ci pod ziemia. czesc z nich ma fach w reku, mechanicy, eektrycy kierowcy ciezkiego sprzetu. przeciez dla nich pracy jest w brod. pieniadze powinni przeznaczyc na szkolenia i niech ida w swiat. Dobry kurs kosztuje max 10 tys. ciagle brakuje spawaczy naprzyklad. zaloze sie ze czesc z nich zrobi tak jak i kiedys sie stalo po zamykaniu inncyh kopaln. wezmie odprawe, kupi auto i bedzie bez peniedzy i bez pracy.
Polak
2 lata temu
To nie spółka wypłaci a podatnik, który utrzymuje spółkę zarząd tej spółki i górników, chora sytuacja tak jak z lekarzami podatniku płacz i płac
kkk
2 lata temu
tobie podnoszą zus ,krus o sto zł a bogaczom rozdają po 120 tysięcy zł .
henia
2 lata temu
oni so uprzywileowani to dlatego taka kasa bioro.dobże że te 500 jest to jest dobże bo jak by niebyło to by niebyło tak dobrze no nie.jakby to ja wiedziała to tesz bym poszła do górnictwa i bym odprawe wzieła .