Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Górnicy trafią z PGG do SRK. Dostaną gigantyczne odprawy

371
Podziel się:

Górnicy z Polskiej Grupy Górniczej zostaną przeniesieni do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wszystko po to, żeby wraz z majątkiem JSW trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Dzięki temu skorzystają z osłon socjalnych, w tym m.in. z jednorazowej odprawy w kwocie 120 tys. zł. Dotychczasowy plan zakładał, że osoby te trafią do SRK wraz z przekazywanym przez PGG majątkiem likwidowanego ruchu Pokój w Rudzie Śląskiej.

Górnicy trafią z PGG do SRK. Dostaną gigantyczne odprawy
Ponad tysiąc górników z PGG przejdzie do JSW, żeby trafić do SRK (Adobe Stock, ©Marta - stock.adobe.com)

Ponad tysiąc górników uprawnionych do osłon socjalnych zostanie przekazanych z  Polskiej Grupy Górniczej (PGG) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) za pośrednictwem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Górnikom będzie przysługiwać 120 tys. zł odprawy

Po przejściu do SRK górnicy mają skorzystać z osłon przewidzianych w tzw. ustawie górniczej, czyli urlopów przedemerytalnych i jednorazowych, odpraw pieniężnych w wysokości 120 tys. zł.

Dotychczasowy plan zakładał, że osoby te trafią do SRK wraz z przekazywanym przez PGG majątkiem likwidowanego ruchu Pokój w Rudzie Śląskiej.

Zobacz także: Biznes kontra polityka. "Wysłałbym ich na bezludną wyspę"

Jednak z informacji skierowanych do pracowników PGG, którzy czekali na przeniesienie do spółki restrukturyzacyjnej, wynika, że przekazanie ma nastąpić za pośrednictwem Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zatrudnią ich na jeden dzień dla odprawy

Pracownicy PGG, mający skorzystać z osłon, 31 grudnia na jeden dzień mają być zatrudnieni w JSW, a dzień później z przekazywanym przez JSW majątkiem oddziału górniczego Jastrzębie III zostaną przeniesieni do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Górnicy tam będą mogli skorzystać z osłon.

Informację o planowanym mechanizmie przekazania pracowników PGG do SRK, za pośrednictwem JSW, dziennikarze PAP potwierdzili nieoficjalne we wszystkich uczestniczących w transakcji górniczych spółkach.

Oficjalnie jednak żadna z trzech spółek zapytanych przez PAP nie chce sprawy komentować. Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do PGG, SRK i JSW. Na odpowiedź czekamy.

Czym jest SRK?

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(371)
Edmund
2 lata temu
Pozamykać.Każdemu rower z prądnicą i heja,jest eko.120 odprawa,cud miód malina,na garaż w Warszawie styknie
gregorio
2 lata temu
sa miesca wolne na kopalniach , mozna sie zatrudnic ,10 minut w masce macie problem wytrzymac a co dopiero 7 godz ,120tys dostana ci ktorzy nie otrzymaja emerytury
Takitam
2 lata temu
Przede wszystkim ani jedna kopalnia w Polsce nie powinna być zamknięta. Kopalnie zamykają a ceny prądu rosną. Olać durne unijne "zielonoładowe" przepisy i wrócić do normalności. Teraz się będziecie z tego śmiać ale obiecuję wam, za góra dwa, trzy lata prąd i gaz będzie dobrem luksusowym.
Nie dla rozda...
2 lata temu
Okradanie Państwa. W głowie to się nie mieści.
Nowy
2 lata temu
Może wreszcie ktoś zrobi z nimi porządek tylko im się należy i 25lat na emeryturę
...
Następna strona