Notowania

Spółki Skarbu Państwa. Dobra zmiana za 95 mln zł

73 osoby powiązane z PiS zarobiły od początku kadencji w spółkach z udziałem Skarbu Państwa już 95 mln zł - szacuje portal oko.press. Rekordzistą jest Michał Krupiński, który przez prawie 3,5 roku w dwóch spółkach zarobił 6,3 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
6,9 mln zł przez 3,5 roku "dobrej zmiany" zarobił prezes Pekao Michał Krupiński (Fot: Jan Bielecki)

W opracowaniu przygotowanym przez oko.press pod uwagę wzięto 73 osoby i 14 giełdowych spółek z udziałem państwowego kapitału.

"Niektóre z tych osób pełniły równocześnie funkcje w spółkach giełdowych, w ich spółkach-córkach i w innych, niepowiązanych z nimi kapitałowo firmach. (...) Faktyczne dochody części osób z naszego rankingu mogą być więc jeszcze wyższe" - wskazują autorzy zestawienia.

Wspomniane 73 osoby podzielone zostały na trzy grupy - złotych, srebrnych i miedzianych. Pierwsi zarobili przynajmniej 2 mln zł, drudzy - od 1 do 2 mln zł, a trzeci - poniżej miliona zł.

Obejrzyj: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

Zdecydowanym liderem jest Michał Krupiński, który w dwóch spółkach zarobił w sumie 6,9 mln zł. Jako prezes PZU w latach 2016-2017 otrzymał 3,8 mln zł, a później w zarządzie Peako SA - ponad 3 mln zł. Jak podaje oko.press, nie bez znaczenia jest w jego przypadku wieloletnia znajomość z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Na drugim miejscu jest Wojciech Jasiński, który jako prezes Orlenu od grudnia 2015 do lutego 2018 zainkasował w sumie 5 mln zł. Gdy na stanowisku zastąpił go Daniel Obajtek, to Jasiński zarabiał już tylko na członkostwie w radzie nadzorczej PKO BP - łącznie 340 tys. zł przez 3 lata.

Jedynym reprezentantem Polski podczas tegorocznego forum Ambrosetti jest Prezes Banku Pekao S.A. Michał Krupiński.
Michał Krupiński na prestiżowym forum ekonomicznym. To jedyny gość z Polski

Podium pod względem zarobków zamyka Piotr Woźniak. Prezes PGNiG przez niecałe 4 lata "dobrej zmiany" zarobił w sumie 4,8 mln zł. Głównie w PGNiG oraz w podmiotach powiązanych, takich jak EuroPolGaz.

W sumie wśród "złotych" menedżerów związanych z PiS znajdziemy 19 osób. Oprócz wspomnianych są to byli prezesi KGHM czy współtwórca partii Andrzej Jaworski.

Prezes Pekao twierdzi, że przyjechał do Davos, by podpisać kilka umów. Jego celem jest też promocja Polski i naszej gospodarki
Krupiński w Davos: "Naszym celem jest podnoszenie poziomu ambicji przedsiębiorców"

Wśród "srebrnych" znajdziemy m.in. obecnego szefa Orlenu Daniela Obajtka, prezesa Lotosu Mateusza Boncę czy Małgorzatę Sadurskę, niegdyś szefową Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Mniej niż milion przy zarobili natomiast do tej pory m.in. obecny (od lipca 2018) prezes KGHM Marcin Chludziński, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego Janina Goss oraz były szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2019

polakochłapy wyborcze dla szarej masy a dla siebie miliony+niszczenie przesiębiorczości-czyli mord zdradzieckich

17-04-2019

Jersy155Dobra zmiana zlodziei

17-04-2019

Hak wam w smakZŁODZIEJE, ZŁODZIEJE, ZŁODZIEJE, ZŁODZIEJE, ZŁODZIEJE

Rozwiń komentarze (150)