Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Spór o Turów. Związkowcy będą manifestować w Luksemburgu. "To Trybunał Niesprawiedliwości"

12
Podziel się:

Będą pikietować pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE oraz pod ambasadą Czech. Związkowcy z "Solidarności" jadą do Luksemburga, by pokazać, że nie zgadzają się z decyzją TSUE ws. Turowa. Trybunał nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla z kopalni, a za niewykonanie wyroku ustalił karę - pół miliona euro dziennie.

Spór o Turów. Związkowcy będą manifestować w Luksemburgu. "To Trybunał Niesprawiedliwości"
Kopalnia Turów jest kością niezgody między Polską a Czechami. FOT. IGNAC GLOWACKI / GAZETA WROCLAWSKA / POLSKAPRESS . (East News, .)
bETzJKuZ

Na piątek pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu zaplanowana jest manifestacja związkowców z "Solidarności". Władze Luksemburga ustaliły limit uczestników manifestacji na 2 tys. osób.

To protest przeciwko postanowieniom Trybunału ws. kopalni węgla Turów. - Jedziemy po to, żeby zamanifestować nasze niezadowolenie, nasz gniew, naszą złość na bezprawne i haniebne decyzje podejmowane jednoosobowo przez - jak to ujmę - tzw. Trybunał Niesprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego decyzje są dla nas nie do przyjęcia - mówi PAP Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", współorganizator demonstracji.

Jak argumentuje Grzesik, decyzja TSUE uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz w mieszkańców regionu i pracowników kompleksu turowskiego.

bETzJKvb
Zobacz także: Polska zapłaci kary za Turów? Wiceminister wylicza koszty zamknięcia kopalni

- Nie łudzimy się, że protest spowoduje nagle zmianę dotychczasowych decyzji. Nie zgadzamy się jednak na takie traktowanie nas jako Europejczyków, jako Polaków, jako pracowników i musimy to jednoznacznie pokazać. Nie do takiej Unii wstępowaliśmy. Nie na takie zgadzaliśmy się rozwiązania. Chcemy być narodem traktowanym równo. Jako Europejczycy chcemy być traktowani w taki sam sposób jak inne narody, jak kraje "starej" Unii - tłumaczy Grzesik.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

bETzJKvh

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Z kolei 20 września wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETzJKvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
polak
miesiąc temu
Kto to wydobywa Polska ktora ma sasiada i niech jada do Warsawy ze ich kochany rzad nie umial sie porozumiec sie z sasiadem, a co do tego ma sad ktory tylko wydal wyrok czego tam pojechali na pokaz jacy sa silni tylko nie u siebie bo Kaczynski od spraw bezpieczenstwa by im na to nie pozwolil tylko by palowal.
sowa
miesiąc temu
-Zlikwidować!!!? -Do kiedy i co w zamian dla pozbawionych prądu bezrobotnych? -Dlaczego kara nieadekwatna do polskich realiów finansowych i polskiego budżetu, teraz bez dotacji unijnych? -To wielka kopalnia, ale za granicami działa jeszcze kilka mniejszych i większych, i tych wszystkich kopalń łącznie nadal nikt nie próbuje zamykać?? -Za co płacimy wszystkim naszym Europosłom???
cycu
miesiąc temu
Zamiast do Warszawy lub do Pragi pojechali na wycieczkę do Luksemburga. Ciekawe za czyje pieniążki ta wycieczka. Wina rządu Morawieckiego a "cygana" chcą powiesić. Jełopy z Solidarności!! Mało było czasu by dogadać się z Czechami??
bETzJKvD
STRACH !
miesiąc temu
Musicie pokazać sk....z TSUE , ze Polacy to ogromna siła ! ZERO TOLERANCJI DLA SKLEROTYKÓW Z HOLANDII I NIEMIEC ! ONI DZIŚ MUSZĄ SIĘ ZESRAĆ W GACIE W SWOICH BIURACH ZE STRACHU !!!!!
Zibi qwer
miesiąc temu
Opony niech wezmą. A druga grupa niech jedzie do Pragi.