Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Demonstracja górników w Luksemburgu. "Zamykamy TSUE"

143
Podziel się:

- W piątek przekażemy TSUE petycję oraz podjętą jednoosobowo decyzję o zamknięciu Trybunału – powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki. Początek demonstracji w Luksemburgu zaplanowano na godz. 10.

Demonstracja górników w Luksemburgu. "Zamykamy TSUE"
Górnicy jadą w piątek domonstrować pod siedzibę TSUE w Luksemburgu. "Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE" - mówią. (Materiały prasowe, LW Bogdanka)

O planowanym proteście przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

"Nieudacznicy nie potrafili zapoznać się z argumentacją"

Jak powiedział PAP w czwartek przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki, demonstracja związkowców ma się rozpocząć o godz. 10 pod siedzibą TSUE w Luksemburgu.

- O godz. 9. w TSUE mają rozpocząć się posiedzenia. Ci – muszę to powiedzieć z przykrością – nieudacznicy nie potrafili zapoznać się z kilkusetstronicową argumentacją na temat kopalni Turów - powiedział Ilnicki.

Dodał, że związkowcy chcą w TSUE wręczyć petycję i postanowienie o zamknięciu Trybunału.

- Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie - powiedział związkowiec.

Dodał, że petycja przygotowana przez związkowców wskazuje, iż decyzja TSUE wobec kopalni Turów jest "bezprecedensową próbą zawłaszczenia kompetencji nieprzewidzianych traktatami, na których opiera się UE".

- Tym samym jest ona bezprawna i Polska nie musi się jej podporządkowywać - powiedział.

Ilnicki wskazał też, że w petycji związkowcy "żądają szacunku dla suwerenności narodów zjednoczonej Europy".

- W tym dbałości o suwerenność gospodarczą, energetyczną, społeczną i prawo do pomysłów na to, jak urządzamy swój własny kraj - mówił.

"Oligarcha Babisz pogarsza stosunki między naszymi krajami"

Po demonstracji przed TSUE związkowcy chcą udać się pod ambasadę Republiki Czeskiej w Luksemburgu. Tam również chcą wręczyć petycję.

- Nie podoba nam się to, co zrobił oligarcha Babisz, który dla swoich prywatnych korzyści pogarsza stosunki między naszymi krajami, między sąsiadami - mówił Ilnicki.

W maju TSUE - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. Pod koniec września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

Czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało stronie polskiej w środę wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Rzeczniczka resortu Petra Roubiczkova powiedziała, że ma on poparcie przedstawicieli koalicji, która negocjuje powstanie nowego rządu Czech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(143)
Ja też z UK
3 lata temu
Rząd już się skompromitował! A wy ludzie pracy nie idzcie w jego ślady. Robicie tylko pośmiewisko z siebie .To nieudolny rząd niech się wstydzi!!!
no tak
3 lata temu
Trzeba było wysłać przeciwko nim policjantów z pałkami teleskopowymi i paralizatorami tak robią to w Polsce.
Zagłoba
3 lata temu
Ciekawe czy do tych twardych głów zarozumiałych i zawzietych jest w stanie co kolwiek dotrzeć bo oni zachowuja sie jak ludzie psychicznie chorzy z nienawisci i jeszcze podjudzani przez Niemców sa wrecz nie obliczalni/ nie sadzę aby ta demonstracja odniosła jaki kolwiek skutej bo na pochyłe drzewo wszystkie kozy leza a drzewo swa propaganda pochylaja rodzimi w Polsce Niemieccy foldzdojcze co moglismy na własne uszy usłyszeć ??
Antek
3 lata temu
Zamiast protestować przed siedzibą polskiego rządu i usunąć nieudaczników i złodziei od Kaczyńskiego i Morawieckiego to oni jada do Brukseli. Jeszcze do tego w towarzystwie faszystów.Kompletna paranoja
ALA
3 lata temu
wy zamknijcie pis miał 2 lata załatwic sprawę nie zrobił nic byli zbyt zajęci chlipaniem z koryta
...
Następna strona