Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Kara za Turów. Kaczyński: decyzja jest niezgodna z prawem

417
Podziel się:

- Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będziemy płacić kary za Turów. Decyzja w sprawie kopalni, a w konsekwencji także elektrowni, jest niezgodna z prawem i jest jednym wielkim oszustwem - powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kara za Turów. Kaczyński: decyzja jest niezgodna z prawem
- To po prostu skandal i daleko idące przekroczenie kompetencji - tak karę za Turów komentuje wicepremier Jarosław Kaczyński (fot. East News)
bETkCndx

Dodał, że "jednak w polityce jest czasami tak, że akceptuje się na jakiś czas nawet krzywdzące rozwiązania, by w ostatecznym rozrachunku przekuć je na korzyści".

Prezesa PiS spytano, czy Polska będzie płacić kary za Turów.

- Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - powiedział prezes PiS.

bETkCndz

"Skandal i wielkie oszustwo"

Kaczyńskiego dopytywano, od czego to zależy.

- Po pierwsze chcę powiedzieć, iż decyzja w sprawie kopalni, a w konsekwencji także elektrowni, jest niezgodna z prawem i jest jednym wielkim oszustwem. To po prostu skandal i daleko idące przekroczenie kompetencji. Jednak w polityce jest czasami tak, że akceptuje się na jakiś czas nawet krzywdzące rozwiązania, by w ostatecznym rozrachunku przekuć je na korzyści. Więcej nie mogę powiedzieć - powiedział prezes PiS. Dodał, że "kalkulacje i rozmowy trwają".

bETkCndF

Kaczyński był pytany również o zmiany w rządzie.

- PiS ma większość, którą można określić jako dość pewną, z którą można rządzić do końca kadencji, a potem walczyć o jej utrzymanie w kolejnych wyborach. Przypomnijmy, że w 2015 roku PiS zdobył 37 proc. i uzyskał samodzielną większość dzięki temu, że korzystnie ułożyły się dla nas wyniki innych komitetów. Z kolei w 2019 roku zdobył ponad 43 proc. głosów, ale wyniki pozostałych komitetów nie ułożyły się dla nas szczęśliwie i dzięki temu było tyle samo mandatów co w 2015 roku i mniejszość w Senacie. Cała reszta to różnego rodzaju próby wewnętrznej i zewnętrznej destabilizacji większości, ale jakoś dajemy sobie radę - odparł prezes PiS.

Zobacz także: Kaczyński odchodzi z rządu. Ociepa uspokaja: Nie wyjeżdża, nie wylatuje z Polski

"Dla kogoś, kto żył w PRL, taki dom to pałac"

Pytany czy jest możliwe, by "pojawił się nowy impuls, który zachęci ludzi do głosowania na PiS, czyli mocno dla nich odczuwalna poprawa ich sytuacji życiowej w wyniku Polskiego Ładu", Kaczyński ocenił, że sfera podatkowa i "naprawdę potężne wsparcie dla wsi może odegrać tu taką rolę".

bETkCndG

- Również budowa bez pozwolenia domów do 70 metrów kwadratowych, z tym że to będą dwie kondygnacje, czyli w praktyce prawie dwa razy więcej. Żartobliwie mówiąc, dla kogoś, kto żył w PRL, to wręcz pałac. Do tego dochodzi cała sfera działań, która ma ograniczyć wykorzystywanie rolnika przez łańcuszek pośredników, ten rolniczy handel detaliczny dostanie nieporównanie większe szanse - powiedział.

Według niego może to być odczuwalne dla obywateli w ciągu najbliższych dwóch lat. - Do tego będą realizowane kolejne transze dotyczące zmiany cywilizacyjnej – oświetlenia, chodniki, kanalizacja, gazyfikacja, obiekty sportowe - mówił.

Pytany, czy Polska jest w stanie sfinansować to wszystko w przypadku, gdyby nie otrzymała pieniędzy z Funduszu Odbudowy, Kaczyński powiedział:

bETkCndH

- Tak, jesteśmy w stanie zrealizować nasze plany, także przy dzisiejszych możliwościach zdobycia taniego pieniądza z zewnątrz. Ale jestem przekonany, że otrzymamy te pieniądze".

Prezesa PiS zapytano, czy planowane są "poważniejsze zmiany w rządzie".

- Te zmiany będą niedługo. Są to zmiany o charakterze technicznym i koalicyjnym. W jednym przypadku będzie zmiana o charakterze zasadniczym. Więcej nie mogę w tym momencie powiedzieć - mówił.

Nie dla rozbudowy

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.

bETkCndI

Pod koniec lutego br. Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

500 tys. euro kary za Turów

"Ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 roku, o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom. Polska natomiast złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. W wydanym dzisiaj (w poniedziałek) postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta oddaliła ten wniosek Polski i zobowiązała to państwo członkowskie do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej (...)" - relacjonuje TSUE w komunikacie prasowym.

Kara 500 tys. euro dziennie będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 roku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETkCnea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(417)
Teatr
miesiąc temu
Panie Jareczku co wiesz o kopalni Turów?? Wiesz gdzie się znajduje???Osoby jak Duda niby Solidarnościowec???Śmiechu warte a do towarzystwa Beatka Kempa i Anna Zalewska(wcześniej ministerka edukacji).My Polacy swój rozum mamy.
AS Bytom Pogr...
miesiąc temu
Dzień dobry Panie Jarku. Mamy nowy katalog na sezon zima 2022.
opinia
miesiąc temu
Pan Kaczynski, ZIobro, Kaminski i latający za nimi jak te pionki Sasin, Morawiecki, Duda mają tyle brudów na sumieniu, marnotrawstwa, upolityczniania wym. sprawiedliwości, spółek, różnych ułąskawień swoich, że głowa mała. Wstyd na całą Europe.
bETkCneb
opinia
miesiąc temu
Pan Kaczynski, ZIobro, Kaminski i latający za nimi jak te pionki Sasin, Morawiecki, Duda mają tyle brudów na sumieniu, marnotrawstwa, upolityczniania wym. sprawiedliwości, spółek, różnych ułąskawień swoich, że głowa mała. Wstyd na całą Europe.
opinia
miesiąc temu
Pan Kaczynski, ZIobro, Kaminski i latający za nimi jak te pionki Sasin, Morawiecki, Duda mają tyle brudów na sumieniu, marnotrawstwa, upolityczniania wym. sprawiedliwości, spółek, różnych ułąskawień swoich, że głowa mała. Wstyd na całą Europe.
...
Następna strona