Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Morawiecki: oczekujemy przyjęcia KPO

395
Podziel się:

- Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami. Oczekujemy, że zgodnie z regulaminem, który Komisja Europejska opracowała, zostanie on przyjęty - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Jeśli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy w sposób kreatywny reagować - dodał.

Morawiecki: oczekujemy przyjęcia KPO
"Polskę stać na realizowanie ambitnych projektów z krajowych pieniędzy" - uważa premier Mateusz Morawiecki (Flickr, P.Tracz, KPRM)
bETQkMlN

- Jeżeli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy starali się w sposób kreatywny reagować i bardzo elastyczny, żeby poszczególne projekty nie ucierpiały – oświadczył szef polskiego rządu we wtorek w TVP Info.

Premier: nie mamy samym przyjaciół

Jak dodał, "zdając sobie sprawę, że w Brukseli mamy nie samych przyjaciół", rząd rozpoczął realizację "wielkiego programu inwestycyjnego "Polski Ład".

- Właściwie wszystkie samorządy, co do jednego, zdają sobie z tego doskonale sprawę, ponieważ przedłożyły blisko 8000 wniosków, a ten program nie jest związany finansowaniem z UE – zaznaczył premier.

bETQkMlP
Zobacz także: Kaczyński pokrzyżował plany Morawieckiego? Gowin ujawnia

Według Morawieckiego to pokazuje, "jak bardzo wzrosła gospodarka polska w ostatnich latach".

- Dziś Polskę stać, abyśmy realizowali bardzo ambitne projekty infrastrukturalne w zakresie służby zdrowia, edukacji, cyfryzacji i inne z naszych budżetowych, krajowych pieniędzy – podkreślił.

bETQkMlV

Premier wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

"Komisja będzie działać, nie pozwolimy naruszać wartości"

W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. Nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe – przestrzegała szefowa KE.

bETQkMlW

Przyjęcie planu przez Komisję KPO jest konieczne, by Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

Mateusz Morawiecki powiedział w debacie Parlamentu Europejskiego, że zaufanie w Polsce do Europy utrzymuje się na najwyższym poziomie.

- Mój rząd jest częścią proeuropejskiej większości w Polsce. Nie oznacza to, że Polacy nie odczuwają niepokoju - ocenił i dodał, że "widząc niektóre praktyki w instytucjach UE, wielu obywateli zadaje pytanie, czy różne orzeczenia wobec różnych krajów członkowskich to rzeczywiście równość".

bETQkMlX

- Nie możemy milczeć, gdy nasz kraj jest atakowany w sposób niesprawiedliwy. Niedopuszczalne jest używanie języka szantażu finansowego. Nie zgadzam się, żeby szantaż stał się metodą uprawiania polityki wobec kraju członkowskiego - podkreślił szef rządu.

Morawiecki przyznał, że o "praworządności można mówić wiele, a każdy będzie rozumiał to pojęcie do jakiegoś stopnia inaczej".

- Prawo unijne wyprzedza prawo krajowe do poziomu ustawy i w obszarach przyznanych Unii kompetencji, ale najwyższym prawem pozostaje konstytucja - mówił.

Dodał, że "Unia jest wielkim osiągnięciem państw Europy, jest najsilniejszą organizacją międzynarodową w historii, ale Unia Europejska nie jest państwem". - To państwa pozostają europejskim suwerenem - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETQkMmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(395)
Pytanie
miesiąc temu
Tato! Dlaczego Polacy tak się nawzajem nienawidzą, a kochają wszystko, co obce? Inne narody też tak mają?
JamRożek
miesiąc temu
Kreatywny księgowy wyszkolony przez ludzi Tuska. PO-PiS to ta sama firma tylko jeden to " zły " a drugi " dobry " policjant. POPiS z wozu ludziom lżej
TOMASZ
miesiąc temu
EUROBURDEL STOP
bETQkMmr
Gregor filozo...
miesiąc temu
To że kłamie gorzej niż Pinokio to wiemy, ale takie bzdury opowiadać, to już nawet Pinokiowi do potęgi "n" nie przystoi. Ludzie w Polsce stają sie coraz to bardziej biedni i coraz to więcej osób wpada w ubóstwo, a on bajki opowiada o jakiejś silnej gospodarce Polski. Panie Morawiecki, to że jesteście oszustami i robicie różne sztuczki, by ukryć przed obywatelami jak jest źle, nie znaczy, że jest dobrze. A to że jest strasznie źle obywatele zaczynają coraz dokuczliwiej odczuwać na własnej skórze.
Jacek-3
miesiąc temu
Kreatywnie: Art. 7 Traktat o Unii Europejskiej... ❗❗❗
...
Następna strona