Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Co zrobi Unia ws. pieniędzy dla Polski? Są dwa rozwiązania

273
Podziel się:

Bruksela rozważa reakcję na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Prawdopodobnie zawiesi KPO, na później natomiast odłoży mechanizm warunkowości - pisze "Rzeczpospolita".

Co zrobi Unia ws. pieniędzy dla Polski? Są dwa rozwiązania
Unia ma dwa rozwiązania w sprawie Polski - pisze "Rz" (East News, Thierry Monasse/REPORTER)

Jak czytamy, po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że decyzje TSUE są niezgodne z naszą konstytucją, Komisja Europejska nie wspomina otwarcie o możliwości zablokowania, w reakcji na ruch Warszawy, Krajowego Planu Odbudowy.

"Rz" podaje, że takie działanie jest po myśli wielu państw członkowskich, które uważają, że KPO powinien być na razie wstrzymany, ale bez demonstracji politycznych. "To paradoksalnie utrudnia sytuację polskiemu rządowi, który nie może argumentować, że to niesprawiedliwa kara za suwerenny wyrok niezależnego polskiego sądu. Bo dla KE argumentem w sporze o KPO nie jest kwestia rozstrzygnięcia kolizji między prawem UE a polską konstytucją, ale po prostu wykonania konkretnych wyroków TSUE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej" - pisze dziennik.

Zobacz także: Wyjście Polski z Unii Europejskiej? Mieszkanka Warszawy oburzona działaniami Kaczyńskiego

W ramach KPO Polska może liczyć na 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek.

Co zrobi Unia ws. pieniędzy dla Polski? Są dwa rozwiązania

Druga możliwość to uruchomienie tzw. mechanizmu warunkowości, który umożliwia zawieszenie funduszy państwom, które łamią praworządność. "W przyszłym tygodniu KE wyśle list z prośbą o informacje do państw, w których jej zdaniem takie ryzyko istnieje. Wiele wskazuje jednak na to, że na razie będzie to tylko wymiana informacji, natomiast z formalną notyfikacją, od której zaczyna się już odliczanie konkretnych terminów, poczeka na wyrok TSUE" - czytamy.

Gazeta przypomina, że po unijnym szczycie, podczas którego państw członkowskie zgodziły się na stworzenie mechanizmu warunkowości, Polska i Węgry poprosiły TSUE o rozstrzygnięcie legalności nowego instrumentu. "Na początku grudnia będzie opinia rzecznika generalnego, co oznacza, że wyrok powinien zostać ogłoszony w styczniu 2022 r. Jeśli od razu wysłana zostanie notyfikacja do Polski, to najwcześniej w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu mogłaby zapaść decyzja unijnej Rady o zawieszeniu pieniędzy" - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(273)
qwe
2 lata temu
obajtek z szumowskim juz czekaja na kase bo im sie nalezy
figa559
2 lata temu
Myślę, ze wiek robi swoje...niektórzy nie zauważyli ze żyjemy w XXI wieku. Nie chciałbym mieć takiej Babci.
Emeryt v
2 lata temu
Brawo wyborcy PIS jestem pełen podziwu.
100 batow dzi...
2 lata temu
Mieli kolonie przez pokolenia I nauczyli sie wymierzac Kary I baty
Nikogda, no m...
2 lata temu
Lubia Nas na polach , dachacy, przy starych rurach, ale juz przy nowej rurze niet
...
Następna strona