Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Konstytucja nad prawem unijnym. Morawiecki stanie przed Parlamentem Europejskim

39
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Swoje wystąpienie wygłosi również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Konstytucja nad prawem unijnym. Morawiecki stanie przed Parlamentem Europejskim
Mateusz Morawiecki weźmie udział w debacie Parlamentu Europejskiego (Flickr, KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Strasburga, gdzie zabierze głos w debacie europosłów. Początek dyskusji przewidziany jest na godz. 9.00, a zakończenie około godz. 13.00.

Ma ona związek z wydaniem przez polski Trybunał Konstytucyjny 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

W odpowiedzi na ten wyrok opozycja krytykowała partię rządzącą, której zarzucała chęć wyjścia z UE.

Zobacz także: Potężne ogrodzenie na granicy Unii Europejskiej. Wszystko przez uchodźców z Afganistanu

List do unijnych przywódców

Premier Morawiecki, w skierowanym liście do unijnych przywódców zapewnił, że Polska pozostaje lojalnym członkiem UE i ocenił, że Wspólnocie zagraża niebezpieczeństwo stopniowego przeobrażania się Unii w podmiot niestanowiący już "sojuszu wolnych, równych i suwerennych państw".

"Jednocześnie jednak chcę wywołać Wasz niepokój – i zwrócić Waszą uwagę na niezwykle niebezpieczne zjawisko, które zagraża przyszłości naszej Unii. Mam na myśli stopniowe przeobrażanie się Unii w podmiot, który miałby przestać stanowić sojusz wolnych, równych i suwerennych państw – a stać się jednym, centralnie zarządzanym organizmem, kierowanym przez instytucje pozbawione demokratycznej kontroli ze strony obywateli państw Europy" - napisał Morawiecki.

Zapewnił, że Polska w pełni przestrzega europejskiego prawa, a wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są respektowane dokładnie tak samo, jak w każdym innym państwie członkowskim. Premier podkreślił, że obowiązek respektowania unijnego prawa przez każde z państw członkowskich wynika wprost z Traktatów.

4 godziny debaty

Swoje argumenty premier przedstawi w czterogodzinnej debacie. Jako pierwszy głos zabierze szef MSZ pełniącej prezydencję w UE Słowenii Anże Logar, następnie szefowa KE von der Leyen, premier Morawiecki i szefowie frakcji w PE. Po tej rundzie nastąpią odpowiedzi szefa polskiego rządu, szefowej KE i szefa MSZ Słowenii, a na zakończenie seria 1-minutowych wypowiedzi europosłów.

Europarlament ma również "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego". Rezolucja ma być jednak głosowana dopiero w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
=r=o=b=o=
3 lata temu
Problem w tym, że Morawiecki słabo mówi po angielsku. Powinien mówić po polsku z tłumaczeniem. Beata Szydło powiedziała, że opozycja reprezentuje układ (?) socjalistyczny albo po socjalizmie. Przecież oni są socjalistami. Powinna powiedzieć, że to komuniści! Problem w tym, że Beata przeszła szkolenie z marksizmu w szkole przy ambasadzie USA i jest taką samą komunistką jak jej przeciwnicy... I oni to wiedzą!
Europejczyk
3 lata temu
Morawiecki to mądry facet, niestety dał się wciągnąć w wir polityki bolszewickiego pisu, antyeuropejski partii. Pogrąża się razem z tą zacofaną pisowska polityką i prowadzi Polskę na przysłowiona Polskę zacofaną wschodnią czyli ściane Białystok, Lublin, Rzeszów, którzy nie wiedzą co to jest Europa i jak się w niej żyje.Tam ciągle żyje Polski Ciemnogród?
Trzeba wiać.
3 lata temu
Różnica pomiędzy Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej jest taka że jedynie w Polsce naród jest podzielony na dwa wrogie sobie podnarody. Będzie wojna domowa bo ta nienawisć polsko-polska zaszła tak głęboko w umysły Polaków że pokojowo nie da się już odkręcić tej spirali nienawiści.
freeUE
3 lata temu
Znowu zmasowany tłum "poparcia dla MM" się uaktywnił w mediach? I na to idą pieniądze z naszych podatków:((((
maciej
3 lata temu
O czym tam debatować, w Polsce musi zacząć funkcjonować trójpodział władzy, czyli natychmiast rozdzielić funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości
...
Następna strona