Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Domy do 70 m bez pozwolenia. Senat zdecydował

31
Podziel się:

Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy - takie miały być warunki budowy domków do 70 mkw. Senat odrzucił ustawę.

Domy do 70 m bez pozwolenia. Senat zdecydował
Domek do 70 mkw. Ile kosztuje? Cena to nawet 200 tys. zł. (Adobe Stock)

Za nowym Prawem budowlanym oraz ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zwaną domem bez formalności, głosowało 99 senatorów. Za odrzuceniem nowelizacji ustawy zagłosowało 52 senatorów, przeciw odrzuceniu opowiedziało się 47.

Senatorowie nie składali poprawek podczas dyskusji nad ustawą, która w połowie września uchwalił Sejm.

Dom bez formalności to rozwiązanie, które chodzi w skład "Polskiego Ładu". Za sprawą zmian przepisów wystarczy zgłoszenie, aby rozpocząć budowę domu do 70 m kw. Oznacza to brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

Tylko dla własnych potrzeb

Według założeń, te małe budynki o prostej konstrukcji, miałyby być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne. Ich tzw. obszar oddziaływania mieścić się powinien w całości na działce, na której zostały zaprojektowane.

Liczba projektowanych budynków nie mogłaby być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki, co ma gwarantować, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Nie mogą być to również komercyjne budowy, ale jednie domy dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Uproszczenie procederu pozwoli przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Prostsza budowa domków rekreacyjnych

Rozszerzona miałaby być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana miała być w ciągu 21 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Pat
2 lata temu
Czy ustawa tyczy się również rozbudowy domów już stojących??
Sprawiedliwa
2 lata temu
Uważam, że decyzja co z własną ziemią należy do właściciela. Czemu po prawej stronie ulicy budowlanka a po lewej łąka to ograniczanie wolności dysponowania własnym majątkiem.
Klaudia
2 lata temu
Ludzie prości przed wojną stawiali domy i nic się nie działo. Ten lament to Kierownicy i architekci bo nie zarobią.
ewads
2 lata temu
Kto ma pieniądze ucieka przed inflacją, inwestuje w giełdę, kryptowaluty, złoto i nieruch., w tym pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu_pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
xyz
2 lata temu
Obojętnie od wielkości domu i tak docelowe przyłącze energetyczne uzyskuje się po 14 (słownie: czternastu) miesiącach. I to jest dopiero hit. Instytucja ta jest tak "zabetonowana" niekompetentnymi pseudo pracownikami, że nie jesteś w stanie "przeskoczyć" tego tematu.
...
Następna strona