Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Dom do 70 metrów. Jednak nie będzie trzeba mieć ogromnej działki, dowiaduje się money.pl

242
Podziel się:

Dom do 70 metrów kw. będzie można postawić bez pozwolenia na budowę. Niebawem poznamy szczegóły projektu, ale money.pl dowiaduje się, że nie będzie wymogu posiadania 1000-metrowej działki, by postawić nieruchomość. - Nie będzie zapisu określającego wielkość działki - mówi nam wiceminister Kornecka.

Dom do 70 metrów. Jednak nie będzie trzeba mieć ogromnej działki, dowiaduje się money.pl
Mały domek jednak będzie mógł powstać na małej działce (East News, WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Zapowiedź łatwego stawiania niedużych domów to jeden ze sztandarowych pomysłów z "Polskiego Ładu". Na zgłoszenie będzie można postawić dom 70-metrowy, a nie jak dotychczas - 35-metrowy.

W rozmowie z money.pl Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, mówi jednak, że taki przepis w ustawie dotyczącej domków się nie znajdzie.

Zobacz także: Pieniądze z perspektywy kobiet- mBank x WP webinary

Dwa domy? Potrzeba działki 2000-metrowej

- Przepis będzie przewidywał takie ograniczenie, że liczba obiektów nie może przekroczyć jednego domu na 1000 metrów kw. działki - wyjaśnia money.pl Kornecka

Jak precyzuje, "oznacza to, że na działce o powierzchni 500 albo 700 metrów kw. może powstać wyłącznie jeden taki budynek". - Dopiero na działce przekraczającej 2 tys. metrów kw. będzie można zlokalizować dwa budynki - dodaje wiceminister.

Jak mówi, "takie rozwiązanie ma zapobiegać wykorzystywaniu tego przepisu do budowy osiedli". - Przepis ten jest adresowany do indywidualnych inwestorów, dla zaspokojenia ich potrzeb - mówi money.pl Kornecka.

Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii ogłosiło, że ukończyło już pracę nad projektem w sprawie małych domów. Nie wiemy jednak jeszcze, kiedy ostatecznie poznamy założenia dokumentu.

- Przygotowaliśmy rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią dostęp Polakom do własnego mieszkania. Zmiany te, to jedne z najważniejszych projektów "Polskiego Ładu" - mówił szef resortu pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin.

Pomysł, aby można było stawiać 70-metrowe domy bez pozwolenia na budowę, przedstawił podczas prezentacji "Polskiego Ładu" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył przy tym, że będzie to dotyczyło tylko nieruchomości "z płaskimi dachami".

W tej chwili domy bez pozwolenia na budowę nie mogą mieć powierzchni większej niż 35 metrów kw. Zmiana w przepisach oznacza, że i do budowy 70-metrowego domu nie trzeba będzie zatrudniać m.in. kierownika budowy. Budowa domu na zgłoszenie, a nie na pozwolenie na budowę, oznacza też znacznie zmniejszenie formalności oraz kosztów.

W ostatnich latach nieduże domki modułowe, których powierzchnia nie przekraczała 35 metrów kw., zdobyły w Polsce bardzo dużą popularność. Według szacunków branży może ich powstawać rocznie "przynajmniej kilkanaście tysięcy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(242)
Jan
2 lata temu
Z pierwszych zapowiedzi przedstawicieli rządu wynikało jednak, że aby postawić jeden taki dom, trzeba posiadać 1000-metrową działkę. Takich g...ujawniać trzeba nazwiska. I to są przedstawiciele rządu-żenada. A może nie wiedzą w jakiej wielkości działki sprzedają gminy? Wypie... bezmuzgowców do wytyczania działek. Ale najpierw szkolenie pod nowy fach.
wredny :D
2 lata temu
Katastrofa!!! Na kim będą żerować teraz te biedaki co kupili na kredyt mieszkania pod wynajem?
Lepsze ciasne...
2 lata temu
W tbs musisz włoźyć 100 000 zapłacić 1/3 żeby m9c wynajmować, Nie możesz sprzedać. Jesteś zmuszony płacić wysoki czynsz i kredyt dewelopera. A jak zachorujesz to zwacają ci zdewaluowaną epłatę sprzed 10 lat czyli grosze. Więc lepiej własną działka i domek systemem gospodarczym czyli tak jak do niedawna budowano domy w Polsce. Tbs zrobiono dużą krzywdę ludziom, ktörzy nie mieli wyjścia. Wyzysk i wykorzystanie słabszych i nikt z tym nic nie robi bezduszna obojętność.
H. j z wami
2 lata temu
Dostępny domek... Działka 1000m2 to rząd min 20 tys zł bez uzbrojenia terenu! Kogo bajerujecie?! Dla młodych ludzi 20-35 tys działka.. A gdzie budowa.. Świra macie!!!
Zenek 60+
2 lata temu
Co to za bzdury ?. Już dawno można budować domy na zgłoszenie. Sam taki wybudowałem. Dokonałem zgłoszenia i do miesiąca na stronie starostwa widniała informacja, że nie wnosi sprzeciwu.
...
Następna strona