Zapowiedź łatwego stawiania niedużych domów to jeden ze sztandarowych pomysłów z "Polskiego Ładu". Na zgłoszenie będzie można postawić dom 70-metrowy, a nie jak dotychczas - 35-metrowy.
W rozmowie z money.pl Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, mówi jednak, że taki przepis w ustawie dotyczącej domków się nie znajdzie.
Dwa domy? Potrzeba działki 2000-metrowej
- Przepis będzie przewidywał takie ograniczenie, że liczba obiektów nie może przekroczyć jednego domu na 1000 metrów kw. działki - wyjaśnia money.pl Kornecka
Jak precyzuje, "oznacza to, że na działce o powierzchni 500 albo 700 metrów kw. może powstać wyłącznie jeden taki budynek". - Dopiero na działce przekraczającej 2 tys. metrów kw. będzie można zlokalizować dwa budynki - dodaje wiceminister.
Jak mówi, "takie rozwiązanie ma zapobiegać wykorzystywaniu tego przepisu do budowy osiedli". - Przepis ten jest adresowany do indywidualnych inwestorów, dla zaspokojenia ich potrzeb - mówi money.pl Kornecka.
Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii ogłosiło, że ukończyło już pracę nad projektem w sprawie małych domów. Nie wiemy jednak jeszcze, kiedy ostatecznie poznamy założenia dokumentu.
- Przygotowaliśmy rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią dostęp Polakom do własnego mieszkania. Zmiany te, to jedne z najważniejszych projektów "Polskiego Ładu" - mówił szef resortu pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin.
Pomysł, aby można było stawiać 70-metrowe domy bez pozwolenia na budowę, przedstawił podczas prezentacji "Polskiego Ładu" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył przy tym, że będzie to dotyczyło tylko nieruchomości "z płaskimi dachami".
W tej chwili domy bez pozwolenia na budowę nie mogą mieć powierzchni większej niż 35 metrów kw. Zmiana w przepisach oznacza, że i do budowy 70-metrowego domu nie trzeba będzie zatrudniać m.in. kierownika budowy. Budowa domu na zgłoszenie, a nie na pozwolenie na budowę, oznacza też znacznie zmniejszenie formalności oraz kosztów.
W ostatnich latach nieduże domki modułowe, których powierzchnia nie przekraczała 35 metrów kw., zdobyły w Polsce bardzo dużą popularność. Według szacunków branży może ich powstawać rocznie "przynajmniej kilkanaście tysięcy".