Trwa ładowanie...
bDTGnkgl

Notowania

Anna Kornecka – Wszystkie wiadomości

194
26.01.2021 13:26

MIESZKANIA
 / 
Książeczki mieszkaniowe. Rząd będzie wypłacał premie, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Ponad milion Polaków wciąż ma książeczki mieszkaniowe. Rząd zamierza wypłacać premie za ich likwidację. - Od 19 stycznia obowiązuje społeczna część pakietu mieszkaniowego, uprawnia do uzyskania premii przy likwidacji książeczki mieszkaniowej. Największymi beneficjentami będą posiadacze, którzy skorzystają z premii gwarancyjnej - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Rozszerzyliśmy katalog premii. Do tej pory zachęt do likwidacji było mało, bo trzeba było kupić mieszkanie lub wybudować dom. Teraz premię można uzyskać też na wymianę źródła ciepła czy instalację fotowoltaiki, a nawet na remont mieszkania. Ta premia może wynieść nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przełożenie jest zupełnie inne, zachęcamy do rejestracji książeczek mieszkaniowych - dodała.

4
26.01.2021 12:57

MIESZKANIE
 / 
Budowa mieszkań. W 2020 padł rekord. Pandemia i kryzys omija tę branżę?

2020 był rekordowym rokiem pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku. To tylko statystyka, czy jednak pandemia i kryzys omija ten sektor? - Co prawda wystąpił spadek nowych budów, ale nieznaczny. Pamiętajmy, że od marca do czerwca nowych inwestycji było bardzo mało, rynek odblokował się dopiero około października. Szybko wystartował w tym miesiącu i nadgonił - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Proszę zauważyć, że o 3 proc. wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy. To są budowy, które rozpoczną się najprawdopodobniej w 2021 roku, więc prognozy są bardzo dobre. Naszą rolą jest niehamowanie boomu mieszkaniowego, z którym mamy do czynienia - dodała.

255
26.01.2021 12:37

BUDOWNICTWO
 / 
Wsparcie dla najbiedniejszych. Rząd rusza z nowym programem mieszkaniowym

Powstają Społeczne Agencje Najmu. Mają połączyć właścicieli mieszkań z osobami, których nie stać na wynajem. - Widzimy problemy na rynku wynajmu mieszkań, te dzisiaj często stoją puste. To idealny moment na wprowadzenie takiej regulacji, ale oczywiście Społeczne Agencje Najmu mają funkcjonować nie tylko w kryzysie, ale i po nim. Mają na celu wynajęcie tych mieszkań i podnajęcie ich ludziom, których na to nie stać - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Pojawią się zwolnienia podatkowe, ale także dopłaty do czynszów z programu "Mieszkanie na start". Dzięki temu lokatorzy o niższych zarobkach będą uzyskiwali dopłaty. Z drugiej strony, właściciele dostaną gwarancję wynajmu mieszkania na 5 lat - dodała.

5
26.01.2021 11:57

RZĄD
 / 
Mieszkanie+ nie idzie zbyt szybko. Co planuje rząd?

Co z programem Mieszkanie+? Ile mieszkań powstanie w tym roku? - Dotąd jesteśmy na poziomie ponad 26 tys. mieszkań, które albo już są oddane do użytku, albo są w trakcie budowy. To mieszkania zarówno w segmencie rynkowym, jak i społecznym. To, co teraz robimy, to rozszerzanie programu o dodatkowe ustawy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - W budowie jest około 4-5 tysięcy nowych mieszkań, w tym dotychczasowym programie. Natomiast szacujemy, że razem z pakietem mieszkaniowym przełoży się to na 10-15 tys. mieszkań. Ma powstać łącznie 100 tys. mieszkań, natomiast mnie obowiązują dokumenty programowe rządu, w nich zapisano, że ta wartość ma zostać osiągnięta do 2030 roku, to jest możliwe - dodała. Przypomnijmy, że w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał rozpoczęcie budowy 100 tys. mieszkań tylko w 2019 roku.

13
26.01.2021 11:29

MIESZKANIA
 / 
Lokal za grunt. Nowy rządowy program. Na czym polega?

Rusza nowy rządowy program "lokal za grunt". Ma wesprzeć współpracę gmin i deweloperów. - To część tak zwanego rynkowego pakietu mieszkaniowego. Jego rynkowość polega na tym, że jest on adresowany wprost do inwestorów, deweloperów, którzy wraz z gminami zwracają się o pomoc. Wiele gruntów na terenie gmin, przeznaczonych do budownictwa, jest zablokowanych. Polega to na tym, że gmina sprzedaje grunt deweloperowi, a on rozlicza część ceny w lokalach, które będą należały do gminy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Co do zasady, mają to być lokale mieszkalne, które zasilą zasoby danej gminy, ale mogą być to też lokale użytkowe, a gmina mogłaby w nich urządzić na przykład przedszkole czy żłobek - dodała.

bDTGnkgn
44
26.01.2021 11:08

MIESZKANIA
 / 
Dopłata do czynszu. Nawet 1500 zł miesięcznie

Ruszają dopłaty do czynszów na czas pandemii koronawirusa. Na czym polega program? - Rozwiązanie jest dedykowane najemcom i podnajemcom mieszkań, nie tylko czynszowych, ale i komercyjnych. Pomoc może wynieść maksymalnie 1500 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 75 proc. wartości czynszu. Będzie wypłacana do 6 miesięcy, nie tylko na kolejne miesiące, ale i wstecznie, by przeznaczyć te środki na oddłużenie najemcy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Pieniądze mogą zostać przeznaczone wyłącznie na pokrycie zaległości czynszowych, więc nie trafią na konta najemców, a bezpośrednio do wynajmujących - dodała.

99
13.11.2020 18:43

POZWOLENIE NA BUDOWĘ
 / 
Koniec z bieganiem po urzędach. Pozwolenie na budowę przez internet

- Pracujemy nad centralnym rejestrem uprawnień budowlanych, który spowoduje, że organy administracji architektoniczno-budowlanej będą sprawdzały uprawnienia w tym jednym miejscu. Nie będzie konieczne przedkładanie dodatkowych dokumentów. Dziś mamy elektroniczne formularze, które trzeba wydrukować i zanieść do urzędu. W obecnej sytuacji konieczne jest, żeby te formularze mogły być składane elektronicznie. Chcemy, żeby z początkiem roku program pilotażowy ruszył we wszystkich starostwach powiatowych. Na koniec roku chcemy, żeby to postępowanie było w jak największej mierze elektroniczne - mówiła w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

19
13.11.2020 17:10

MIESZKANIA
 / 
Rząd "odczarowuje" Mieszkanie Plus. Nowe tanie mieszkania już za dwa lata

- Dajemy instrumenty finansowe dla gmin, które wyposażone w grunty Skarbu Państwa, będą mogły prowadzić inwestycje przy bardzo dużym wsparciu ze strony funduszu dopłat. On momentami będzie dochodzić nawet do 80 proc. wartości inwestycji. Mamy nadzieję, że te instrumenty odczarują wreszcie projekt Mieszkanie Plus. Jak będziemy mieli uchwalone przepisy, będziemy mogli mówić o konkretnej liczbie mieszkań. Efekty programu zobaczymy za okres od 2 do 4 lat. Założenia są takie, że znaczna część mieszkań oddanych w kolejnych latach, to będą mieszkania w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych - przekonywała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

45
13.11.2020 12:56

USTAWA
 / 
Rząd zabiera się za ważną ustawę. To może być rewolucja w polskim krajobrazie

- Reforma planowania przestrzennego to jest główne zadanie resortu budownictwa na najbliższy czas. Jesteśmy na etapie opracowywania założeń do ustawy, chcemy ją szeroko konsultować. Wszyscy znamy szereg dobrych rozwiązań, chcemy je teraz wdrożyć do planowania przestrzennego, ono wymaga reformy. Wciąż wydawane są decyzje o warunkach zabudowy, co jest czasochłonne i uznaniowe, a także bardzo dla gmin kosztowne. Planowanie przestrzenne eliminuje te koszty - mówiła w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Korzyści z uchwalenia planu miejscowego są wieloaspektowe. Powoli dochodzimy społecznie do przekonania, że te plany są potrzebne. Naszym zadaniem jest tłumaczenie tego, bardzo często jeszcze spotykamy się z niezrozumieniem - przekonywała wiceminister.

bDTGnkgt
44
13.11.2020 11:36

MTSL
 / 
Sklepy meblowe otwarte jeszcze w listopadzie? Minister odpowiada

- Sklepy meblowe zostały objęte szczególnym nadzorem ministerstwa, prowadzimy w tym temacie rozmowy. Tydzień, dwa to realna perspektywa, jeszcze tyle czasu będą te sklepy zamknięte. Wszystkie decyzje w zakresie gospodarczym i zdrowotnym zapadają w gronie rządowym, jest to decyzja premiera wsparta ministrem zdrowia. Wszystko zależy teraz od sytuacji epidemicznej - mówiła w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.