Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Polski Ład. Dom do 70 mkw. bez pozwolenia, ale ważna wielkość działki

375
Podziel się:

By zapobiec samowoli budowlanej i powstawaniu osiedli małych domów do 70 mkw., rząd chce ograniczyć możliwość stawiania takich domów do jednego na tysiąc metrów kwadratowych działki. Chcesz postawić dwa 70-metrowe domy? Musisz mieć 2 tys. mkw. działki.

Polski Ład. Dom do 70 mkw. bez pozwolenia, ale ważna wielkość działki
Dom do 70 mkw. bez pozwolenia. By go postawić, musisz mieć aż 1000 mkw. działki (Adobe Stock)

Przepisy dot. budowy domów do 70 mkw. w ramach Polskiego Ładu nie będą wprowadzone specustawą - powiedziała PAP wiceminister rozwoju Anna Kornecka. Zapewniła, że nie ma mowy o budowie osiedli czy stawianiu domów bezpośrednio przy granicy sąsiedniej posesji.

Pomysł domów do 70 mkw. bez pozwolenia został włączony do grupy 10 projektów ustaw ogłoszonych do uchwalenia w ciągu kolejnych 100 dni, w ramach programu Polski Ład. Przy budowie domów do tego metrażu nie będzie trzeba powoływać kierownika budowy ani też prowadzić dziennika budowy.

Jak zaznaczyła minister, wprowadzenie uproszczonych procedur nie będzie oznaczać zielonego światła dla samowoli budowlanej czy stawiania nieograniczonej liczby domów na małej działce. Dalej będzie to regulowane przepisami i kontrolowane przez służby nadzoru budowlanego.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?
Przewidujemy, by na podstawie tych przepisów nie mogły powstawać całe osiedla domów na jednej działce. Nasza propozycja to jeden dom na posesji do 1 tys. mkw. - powiedziała Anna Kornecka.

Inwestor chcący postawić dwa domy będzie musiał dysponować co najmniej 2 tys. mkw. działki, czyli 20 arami. Minister zwróciła uwagę, że "zjawisko stawiania całych osiedli na jednej działce" jest częste w przypadku domów rekreacyjnych.

- W przypadku domów mieszkalnych nie możemy na to pozwolić ze względu na intensywność wykorzystania terenów - podkreśliła i dodała, że chodzi o "bezpieczeństwo zapewnienia możliwości korzystania z mediów czy wystarczającej infrastruktury drogowej".

Resort nie przewiduje też, by domy do 70 mkw. mogły być przystawiane do granic działki. - W tym zakresie będą obowiązywać zasady określone obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, czyli co do zasady 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek - powiedziała Kornecka.

Kornecka przyznała, że kontrowersje budzi pomysł, by budowie domów do 70 mkw. nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Na mankamenty takiego rozwiązania wskazują zarówno architekci i inżynierowie oraz przedstawiciele branży budowlanej.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii wskazała, że resort doszlifowuje szczegółowe rozwiązania dotyczące projektu i jest gotowy, by w czerwcu złożyć wpis do wykazu prac Rady Ministrów.

- Ponieważ jest to projekt zgłoszony w ramach Polskiego Ładu, jak się okazuje również priorytetowy, to mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zespół programowania prac rządu wpisze go do wykazu i trafi on w wakacje do konsultacji - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(375)
Kasa, Kasa, K...
3 lata temu
Inwestor musi szykować kasę na okres kiedy budynek będzie stał i złoży wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Wszelkie normy będą sprawdzane dopiero wtedy i pod groźbą rozbiórki trzeba będzie dokonywać sporych przeróbek.
chłop
3 lata temu
Obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy i tak był fikcją. Kierownika widziałem tylko na początku i na końcu. Za trzy stówki, dostałem papiery od kierownika.
propaganda an...
3 lata temu
Autor wprowadza czytelników w błąd, szkoda oczu na te wypociny.
Ewwa
3 lata temu
Takie niewielkie domy mają swój urok. Sami się na taki zdecydowaliśmy - w wykonaniu pomogła nam ekipa Budo-dekoracja i teraz cieszymy się naszym miejscem na ziemi.
KOD
3 lata temu
Za komuny stawiano domy klocki 110m na 500m szczególnie nad morzem i jakoś to zdało egzamin a teraz 70m na 1000cu to jest chore ? Chyba łatwiej kupić działkę za 50 tysięcy i postawić mały domek .
...
Następna strona