Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Polityk ukrywa majątek? W Ukrainie pójdzie do więzienia

14
Podziel się

Ukraina przywraca karę więzienia dla przedstawicieli władz za nieprawdziwe informacje składane w deklaracjach majątkowych, za kratki trafić można także za niezłożenie takiej deklaracji. Maksymalna kara to 2 lata więzienia.

Polityk ukrywa majątek? W Ukrainie pójdzie do więzienia
Więzienie za ukrywanie majątku. Ukraina przywraca bat na przedstawicieli władz (Getty Images)
bEiEAiAB

Ukraińska Rada Najwyższa przywróciła karę więzienia za świadome zamieszczenie nieprawdziwych informacji w deklaracjach majątkowych przez przedstawicieli władz.

Jeśli ktoś celowo będzie ukrywał majątek to - w zależności od tego, jak duża będzie rozbieżność między prawdą a deklaracją - grozić mu będzie grzywna, prace społeczne, ale nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat. Więzienie grozi też za niezłożenie deklaracji.

bEiEAiAD

Odpowiedzialność karna za nieprawdziwe informacje w deklaracjach została zniesiona jesienią przez Sąd Konstytucyjny, który stwierdził, że jest to "nadmierna kara". Pozbawił też wtedy części pełnomocnictw Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji, co zostało krytycznie przyjęte przez wielu zachodnich partnerów Ukrainy.

W reakcji na decyzję sądu prezydent Wołodymyr Zełenski próbował odwołać jego skład, a w marcu zdymisjonował jego prezesa. W grudniu Rada Najwyższa przyjęła ustawę, przywracającą odpowiedzialność karną za nieprawdziwe deklaracje, ale nie przewidziano wtedy kary pozbawienia wolności.

Zobacz także: Zrobiliśmy test ryb ze smażalni nad morzem. Wynik był dla nas zaskakujący
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiEAiBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Hanna
3 tyg. temu
Nastepuje ukrainizacja Polski ...widać to nawet po gramatyce j.polskiego
Ruezjdjf
3 tyg. temu
na ukrainie - tak sie pisze w j.polskim - nie zmieniajcie dowolnie zasad tylko dlatego bo tak podoba sie nacjonalistom ukrainskim i ich sojusznikom
pigwa
3 tyg. temu
Po co ma ukrywać coś na Ukrainie. UK wystąpiło z EU po to aby ichnie RAJE PODATKOWE mogły przyjmować niczym nieograniczone ilości kasy. Na Guernsey, Jersey czy wyspie Mann nikt nie będzie sprawdzał skąd pochodzą pieniądze czy kosztowności. Im więcej tym lepiej a armia UK ochroni cały kapitał najczęściej ukradziony... Tak robią słudzy czyli politycy dlugobrodych...
bEiEAiBf
User
3 tyg. temu
To w Polsce by trzeba prawie wszystkich zamknąć.
Ozeh
3 tyg. temu
Redaktorzyno, mowi sie na Ukrainie