Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Dom do 70 metrów bez formalności. Sejm zdecydował

61
Podziel się:

Posłowie przyjęli ustawę o budowie małego domu mieszkalnego na zgłoszenie bez poprawek. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Dom do 70 metrów bez formalności. Sejm zdecydował
Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład "Polskiego Ładu". (Simple House, Simple House)
bEKkwaqJ

Za ustawą głosowało 248 posłów, przeciw było 178, 20 posłów wstrzymało się.

Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Zobacz także: Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy
bEKkwaqL

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Polski Ład

To jeden z projektów ustaw opracowanych w ramach wprowadzania "Polskiego Ładu". Nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma wprowadzić ułatwienia dla inwestora w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej.

"Już na etapie zgody na realizację przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m. kw. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji nowych przepisów.

bEKkwaqR

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Zawiadomienie nadzoru

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

bEKkwaqS

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Szybka budowa?

Jednak czy dom do 70 metrów będzie można zbudować szybko i tanio? Spytaliśmy o to ekspertów i budowlańców. Jedni i drudzy mówią, że budowa domu, nawet małego, to dziś nie lada wyzwanie. I że wielu Polaków zderzy się z szarą rzeczywistością branży budowlanej.

bEKkwaqT

Jak już pisaliśmy w money.pl, pierwszym problemem, według ekspertów, są już same przepisy. Premier podkreśla, że dom na zgłoszenie będzie można wybudować tam, gdzie istnieje plan zagospodarowania. - Kłopot w tym, że takich wolnych gruntów jak na lekarstwo, zwłaszcza w okolicach dużych miast - mówi Mariusz Kurzac, dyrektor zarządzający Cenatorium.

Tam gdzie nie ma planu, trzeba będzie uzyskać warunki zabudowy. Premier Morawiecki zapowiada, że taka procedura potrwa góra 21 dni. Eksperci w to jednak nie dowierzają. Zwykle ta procedura trwa miesiącami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkwarm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
bob
3 tyg. temu
producenci już manipulują cenami i jest git ktoś już się bogaci na tym
[[[[
4 tyg. temu
wychodzi około 8x8 bo dochodzi ocieplenie , do tego pietro czekamy na projekty
[[[[
4 tyg. temu
dla ludzi niektórych to będzie jak zbawienie ,
bEKkwarn
jjj
miesiąc temu
Koszt budowy domku o powierzchni 90m2 z działką, przyłączami i zagospodarowaniem terenu to kwota ok. 500.000zł. Koszt nadzoru i projektu ok. 2.500zł czyli pomijalny. Więcej w tym pisowskiego marketingu niż rzeczywistego wsparcia. Jak kogoś stać na 497.500 to pewnie będzie też stać na 500.000zł :)
Karolina
miesiąc temu
gratuluję pomysłu. Takiego bałaganu narobią, że nikt nie dojdzie kto i po co zbudował. Po co zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego, kto tego dopilnuje, po co warunki techniczne, przecież każdy wie lepiej, a w ogóle po co projekt jak już teraz często budują niezgodnie z projektem bo murarz wie lepiej. To rzeczywiście funkcja kierownika budowy psu na budę. A ciekawe komu będą zgłaszać do użytkowania? kto i co ma stwierdzić na zakończenie budowy? Rozumiem, że Kowalski sam sobie odbierze bo wie najlepiej i wie dużo o konstrukcjach, zbrojeniach, betonie. A PZU będzie musiało takie coś ubezpieczyć i jak się to to zarwie to kasa będzie leżała już na kupce.
...
Następna strona