Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Turów to nie wszystko. Greenpeace ujawnia: nielegalnie działa 9 innych kopalń

50
Podziel się:

Kopalnia w Turowie to jedynie wierzchołek góry lodowej. Greenpeace alarmuje, że to tylko jedna z nielegalnie działających kopalń w Polsce. Aktywiści wytypowali 9 kolejnych – ministrowie środowiska bezprawnie pozwolili im działać, donosi organizacja.

Turów to nie wszystko. Greenpeace ujawnia: nielegalnie działa 9 innych kopalń
9 polskich kopalń działa nielegalnie - alarmuje Greenpeace (Pixabay)

Co najmniej 9 polskich kopalń węgla kamiennego otrzymało w ostatnich latach 16 zezwoleń na wydobycie węgla, bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko – twierdzi Greenpeace. Zezwolenia te kolejno wydali byli ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk oraz Michał Woś, a także obecny szef ministerstwa klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Co ciekawe – ministrowie stosowali identyczny wybieg, jak w przypadku kopalni w Turowie. Pominęli etap uzyskania decyzji środowiskowej. Po prostu nie pytali nikogo o zdanie, choć mieli taki obowiązek. Na dodatek postarali się, by arbitralne decyzje wydać przed wejściem w życie bardziej rygorystycznych przepisów.

Jak to możliwe? Większość przedłużonych koncesji na wydobycie została pierwotnie wydana w latach 90. Wtedy przepisy nie wymagały dokonania oceny oddziaływania kopalń na środowisko. W 2018 roku wprowadzono (niezgodną z prawem unijnym – jak twierdzi Greenpeace) specustawę.

Zobacz także: Spór o Turów. Kwaśniewski bez litości: Totalne fiasko

Na jej podstawie przedłużono 16 zezwoleń na wydobycie, nie wymagając od kopalń dostarczenia ocen oddziaływania na środowisko i nie uwzględniając stanowiska osób i samorządów bezpośrednio dotkniętych działalnością kopalni.

- Spółkom górniczym pozwolono na pominięcie procedury oceny oddziaływania na środowisko, której częścią są konsultacje społeczne – twierdzi Greenpeace.

Ministerstwo środowiska powtórzyło dokładnie ten sam manewr w przypadku koncesji na wydobycie węgla w kopalni w Turowie. Wiosną tego roku koncesja została przedłużona aż do 2044 r. Decyzja zapadła dosłownie na kilka dni przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. I to pomimo niezakończonej procedury oceny oddziaływania kopalń na środowisko.

Czemu tak szybko?

Zdaniem Greenpeace pośpiech wynikał z chęci uniemożliwienia organizacjom ekologicznym dostępu do postępowania koncesyjnego. Mieszkańcom całego regionu decyzja uniemożliwia skorzystanie z unijnych mechanizmów i funduszy łagodzących koszta transformacji energetycznej.

- Mamy postępujący kryzys klimatyczny a Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamiast stawać w obronie prawa i obywateli, pomaga lobby górniczemu obchodzić prawo. Jak się wydaje rządzący z pełną premedytacją nie dostosowali polskich przepisów do unijnych wymogów tak długo, aż wszystkie zainteresowane kopalnie nie otrzymały przedłużenia koncesji. To skandal. Minister Kurtyka powinien wstrzymać te koncesje i zobligować spółki górnicze do uzupełniania dokumentacji o brakujące oceny oddziaływania na środowisko - powiedziała Anna Merse z Greenpeace.

Kopalnie nie są wymarzonym sąsiadem

Greenpeace podkreśla, że mieszkańcy śląskich miejscowości skarżą się na powodowane przez kopalnie szkody. Tak jest na przykład w katowickiej dzielnicy Murcki pod którą fedruje Polska Grupa Górnicza. Mieszkańcy skarżą się na wstrząsy, osiadanie gruntu i zagrożenie dla ich domów.

Warto zauważyć, że jedna trzecia domów w Murckach to zabytki. Greenpeace przypomina, że mieszkańcy na drodze sądowej domagają się od spółki PGG naprawy swoich nieruchomości w związku z powstałymi szkodami górniczymi.

Negatywne stanowisko w sprawie dalszego wydobycia pod Murckami wyraził prezydent miasta Katowic, jednak zostało ono pominięte w procesie przedłużania koncesji.

- O przedłużeniu koncesji mieszkańcy dowiedzieli się po fakcie. Także my, jako rada dzielnicy, zostaliśmy pominięci w całym procesie przedłużania pozwolenia na wydobycie. Nie odbyły się także konsultacje społeczne. Spowodowało to duży niepokój społeczny co doprowadziło do akcji protestacyjnej w lutym bieżącego roku na której licznie zjawili się mieszkańcy Murcek walczący o swój dobytek – mówi przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej Murcki, Gabriel Tomczak.

Będą kolejne pozwy?

Większość koncesji została w bezprawny sposób przedłużona o 20-25 lat, czyli nawet do połowy lat 40. Kopalnie, o których mowa należą do Polskiej Grupy Górniczej (12), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (2), Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia oraz do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (po jednej kopalni). Bezprawne przedłużenie koncesji miało miejsce pomiędzy 2018 a 2021 rokiem.

Greenpeace zdecydował się podjąć kroki prawne i domagać się wstrzymania pozwoleń do czasu uzupełnienia przez właścicieli kopalń dokumentacji o oceny oddziaływania na środowisko. Organizacja wspiera też mieszkańców obszarów na których działają kopalnie w tym, by ich głosy zostały uwzględnione przy rozpatrywaniu koncesji. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
GOŚĆ
12 miesięcy temu
zieloni narobili bałaganu ,dostali za to niemałą kasę od ,, konkurencji'' Polacy zamknęli kopalnie zrezygnowali z rurociągu z Norwegii i jechali w UE na Ruskim aż do tej pory,w końcu wszyscy powinni przejrzeć na oczy...Zieloni swoje mówią, ale ludzi też powinni mieć swoje zdanie na temat przyrody i ochrony zwierząt..
obywatel
rok temu
Ciekawe czym ta organizacja ogrzewa swoje pomieszczenia ?. Czyżby energią słoneczną ?. Kopalnie po niemieckiej stronie nie przeszkadzają tej organizacji ?.
obywatel
rok temu
Ciekawe czym ta organizacja ogrzewa swoje pomieszczenia ?. Czyżby energią słoneczną ?. Kopalnie po niemieckiej stronie nie przeszkadzają tej organizacji ?.
IIRP
rok temu
Kwaśniewski vel stol... znalazł się znawca, miał swoje 5, a nawet 10 minut, mógł wtedy zadziałać a teraz celebryta głos zabiera, jak broda urośnie to może zostanie rabinem powiatowym albo wojewódzkim,
lalka
rok temu
Zwykly warsztat jest zagrozeniem dla Globu . Wyprowadzic sie do Niemiec mieszkac w Lagrach , zbierac szparagi i opiekowac sie dawnymi najezdzcami . To nasze miejsce w Unii ( nie wychodzimy) Pogonic tych Greenpicow do Brazylii
...
Następna strona