Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Rafał Zasuń
|

Turów to tylko wierzchołek. Kolejne koncesje dla kopalń węgla mogą być zagrożone

16
Podziel się:

Na polsko-czeskie porozumienie w sprawie Turowa jeszcze poczekamy. A tymczasem ta sprawa może być czubkiem góry lodowej. Na podstawie zakwestionowanych przez Brukselę "uproszczonych" przepisów wydano kilkanaście koncesji dla kopalń węgla.

Turów to tylko wierzchołek. Kolejne koncesje dla kopalń węgla mogą być zagrożone
Kopalnia Turów może być początkiem. Na podstawie zakwestionowanych przez Brukselę przepisów wydano koncesje dla innych kopalń węgla (Wikimedia Commons)

Rozmowy między Pragą a Warszawą w sprawie warunków wycofania przez Czechów skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE ciągnęły się w czwartek i piątek 17 i 18 czerwca. Przewodniczący polskiej delegacji minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy były „trudne, ale ze znalezieniem zrozumienia w wielu kwestiach”.

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Turów - negocjacje trwają

Czeski minister środowiska Richard Brabec powtórzył, że nie jest intencją Pragi dążenie do natychmiastowego zamknięcia Turowa i czeski rząd wycofa skargę, ale umowa polsko-czeska „musi dawać Republice Czeskiej jasne gwarancje, że jakość życia i środowisko naszych obywateli w Kraju Libereckim nie będą zagrożone przez dalsze wydobycie w kopalni”.

Negocjatorzy wrócą do stołu we wtorek 22 czerwca.

Jeden z uczestników rozmów powiedział portalowi WysokieNapiecie.pl, że jego zdaniem uzgodniono jakieś 20 proc. szczegółów umowy. Dodał, że Czesi chcą rozmawiać nie tylko o pieniądzach na nowe inwestycje w infrastrukturę wodną, ale także o przyszłej rekultywacji kopalni - Czesi chcieliby aby były z nimi uzgodnione. Rozmawiano też o normach hałasu generowanego przez kopalnię, które w Polsce są łagodniejsze niż w Czechach oraz kontroli zapylenia.

Polska strona nie sprzeciwia się już zasadniczo sfinansowaniu inwestycji w Czechach, ale do uzgodnienia pozostaje wiele szczegółów technicznych. Czesi chcieliby, aby te pieniądze (40-50 mln euro) trafiły na rachunek kraju libereckiego, ale Polska miałaby wgląd w jaki sposób te pieniądze są wydawane.

Kto jest winien porażki w sprawie Turowa? Turów to czubek góry lodowej, które kopalnie przedłużyły swój żywot na skróty? O tym w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Leszek10000
3 lata temu
Powinni zadłużyć te kopalnie w Czeskich, bądź innych obcych bankach. Niech sobie zbankrutują....
Leszek10000
3 lata temu
Plus jest taki, że może wreszcie pozamykają ten syf i zaczną budować elektrownie jądrowe. Z tego rzekomo taniego węgla mamy najdroższy prąd w Europie.
Kaczor
3 lata temu
No i dobrze niech zamykają te relikty przeszłości
SUWEREN
3 lata temu
Czeskie kopalnie bankrutują: 17 mld koron długu, 650 wierzycieli. KASA POTRZEBNA
SUWEREN
3 lata temu
Damy radę sąsiadów w biedzie trzeba wspomóc !!!