Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Kopalnia Turów. Sasin nie przewiduje szybkiego porozumienia

618
Podziel się

Rozmowy z naszym południowym sąsiadem mają być trudniejsze z powodu trwającej tam kampani wyborczej. Szef MAP przewiduje jednak, że ostatecznie zakończą się sukcesem.

Kopalnia Turów. Sasin nie przewiduje szybkiego porozumienia
W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. (Getty Images, Omar Marques)
bErqcFGZ

We wtorek w Pradze obie strony kontynuują rozmowy w sprawie kopalni w Turowie.

- Zależy nam na tym, aby ten spór rozwiązać. Strona czeska deklaruje chęć polubownego rozwiązania konfliktu i, tak jak to ustalił pan premier Mateusz Morawiecki z premierem Babiszem, wycofania skargi do TSUE po zawarciu stosownego porozumienia - powiedział Jacek Sasin we wtorek w „Sygnałach Dnia”.

Zaznaczył, że polska strona jest gotowa partycypować w kosztach inwestycji chroniących środowisko realizowanych po stronie czeskiej, jak też finansować takie inwestycje po stronie polskiej.

bErqcFHb
Zobacz także: Kopalnia Turów oraz Nord Stream 2. Krytyka polskiej dyplomacji i "rozczarowująca wypowiedź" Joe Bidena

Sasin zapewnił jednak podczas rozmowy, że nie chce być przesadnym optymistą, co do terminów, w których rozmowy mogą się zakończyć. Jak ocenił, sytuacja jest trudna i dodatkowo utrudniona sytuacją polityczną w Republice Czeskiej.

- Tam trwa kampania wyborcza, i kwestia Turowa jest częścią kampanii. Główny konkurent rządzącej partii, Partia Piratów, ma mocne zabarwienie ekologiczne, co nie ułatwia zawarcia porozumienia – powiedział Sasin.

bErqcFHh

Dodał, że w tej sytuacji optymistyczne jest, że sprawa Turowa nie może zaciążyć na relacjach polsko-czeskich, które są dobre. - Myślę, że uda się doprowadzić do porozumienia z Czechami w sprawie Turowa, ale nie przewiduję, aby to nastąpiło bardzo szybko - dodał szef MAP.

Po rozmowach w minionym tygodniu kierujący polską delegacją minister klimatu Michał Kurtyka powiedział PAP, że są „bardzo intensywne i trudne”. Doszło jednak do lepszego zrozumienie i zbliżenie w kilku miejscach.

Czesi ponownie mieli zadeklarować, że wycofają skargę z TSUE, po spełnieniu ich warunków przez Polskę. Zapewniali też, że ich intencją nie jest natychmiastowe zatrzymanie pracy w kopalni Turów.

bErqcFHi

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErqcFHC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(618)
real+
3 tyg. temu
Sasin i porozumienie... hahahahihihihehehe !!!!!!!!!!!!!!!
polak mały
miesiąc temu
jak to pinokio już na drugi dzień komunikował że sprawa dogadana!
Adam 68l
miesiąc temu
sasin morawiecki to same dno
bErqcFHD
Janocek
miesiąc temu
Jeszcze jeden wiaterek i Czesi zapomną o Turowie
obserwator
miesiąc temu
To kary niech Sasin płaci z własnej kieszeni.
...
Następna strona