Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Sprawa Daniela Obajtka. Zbigniew Ziobro: akta są w prokuraturze

325
Podziel się

Prokuratura reaguje na doniesienia "Gazety Wyborczej" o umorzeniu postępowania ws. składania fałszywych zeznań przez Daniela Obajtka w listopadzie 2016 roku. Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapewnił, że akta sprawy "są w Prokuraturze Krajowej, ich analiza trwa".

Sprawa Daniela Obajtka. Zbigniew Ziobro: akta są w prokuraturze
Trwa zamieszanie wokół prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Do sprawy odniósł się w środę Zbigniew Ziobro. (PAP, PAP/Mateusz Marek)
bEqxxgqJ

Zbigniew Ziobro usłyszał na środowej konferencji pytanie, co konkretnie zrobiła prokuratura w sprawie tzw. taśm Obajtka. Chodzi o opublikowane przez "Gazetę Wyborczą" nagrania rozmów obecnego prezesa PKN Orlen z czasów, gdy był wójtem Pcimia. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny rozpoczął od przypomnienia, że w tej sprawie wypowiedział się już w Sejmie prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

- Sprawa ta nie była pod nadzorem Prokuratury Krajowej - podkreślił Ziobro. Dodał, że każdego roku w Polce toczy się około miliona postępowań karnych. Ziobro przypomniał, że PK zobowiązała się dokonać kontroli postanowienia krakowskiej prokuratury z 2016 roku.

- Akta zostały ściągnięte do Prokuratury Krajowej i są przedmiotem analizy. Wynik tej analizy, która zostanie przeprowadzona, zostanie upubliczniony i będzie najlepszą odpowiedzią na to pytanie - powiedział prokurator generalny.

bEqxxgqL
Zobacz także: Daniel Obajtek nie zaszkodzi Orlenowi. Marek Belka komentuje

Sam Ziobro stwierdził, że nie zna akt sprawy, a to, co o niej wie, pochodzi wyłącznie w relacji medialnych. Nie zabrakło też odniesienia się do wypowiedzi Daniela Obajtka pod kątem języka, który Ziobro określił jako "niewysublimowany".

- Ale kwestia języka, stylu, sposobu zachowania to nie jest sfera prawa karnego i prokuratury. Za to nie wsadza się do więzienia i nie stawia się przed sądem - stwierdził szef MS.

bEqxxgqR

Sprawa Daniela Obajtka

Wypowiedź Zbigniewa Ziobry odnosi się do nagłośnionej przez "Wyborczą" decyzji krakowskiej Prokuratury Rejonowej, która w listopadzie 2016 roku umorzyła postępowanie ws. składania fałszywych zeznań przez Daniela Obajtka przed sądem.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył wuj Obajtka. To właśnie w jego sprawie obecny prezes Orlenu zeznawał przed sądem jako świadek. Materiałami dołączonymi do zawiadomienia miały być nagrania ujawnione w tym roku przez "Gazetą Wyborczą". Jak donosiła "GW", po miesiącu prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, uznając, że brak jest znamion czynu zabronionego.

bEqxxgqS

W ubiegłym tygodniu pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski poinformował, że do Prokuratury Krajowej wpłynie wniosek o przeprowadzenie kontroli postanowienia krakowskiej prokuratury. Adwokat podkreślił, że będzie domagał się, aby sprawdzono prawidłowość tego postanowienia i zbadano autentyczność pochodzenia nagrań, które następnie były szeroko omawiane w mediach.

Pytany o tę kwestię w Sejmie, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zapewnił, że decyzja dotycząca odmowy wszczęcia śledztwa zostanie ponownie zbadana. Podkreślał, że jeśli chodzi o kwestie obyczajowe czy etyczne, nagrania można oceniać w "różny sposób", natomiast obecnie prokuratura "nie widzi w nich znamion przestępstwa".

Majątek prezesa PKN Orlen

Ujawnienie nagrań przez "Wyborczą" zapoczątkowało lawinę publikacji mediów o majątku Daniela Obajtka i różnych wątpliwościach dotyczących pochodzenia należących do niego licznych nieruchomości.

bEqxxgqT

W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków m.in. do prokuratury, NIK i CBA. Koalicja Obywatelska przekazała też, że powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą obecnego prezesa Orlenu.

Daniel Obajtek po kilku tygodniach milczenia zdecydował się na reakcję - ujawnił części dziennikarzy (w tym dziennikarzowi WP Mariuszowi Gierszewskiemu) dokumenty dotyczące jego majątku oraz jego pochodzenia. Szczegółową analizę majątku prezesa Orlenu znajdziecie w artykule poniżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqxxgrm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(325)
Olaf
4 miesiące temu
Ja bym chcial zeby w tym kraju rownie zacięcie opozycja sie tlumaczyla co obajtek. Bo on to wszystko pokazuje a tam cisza i nikt nic nie robi i nikt sie ich nie czepia
Mucik
4 miesiące temu
Jak dla mnie sprawa jest już jasna - pokazał skąd i na co miał.Jak się mądrze inwestuje to się ma - taka prawda. A jak komuś ciezko to zaakceptować to przykro
Mucik
4 miesiące temu
Jak dla mnie sprawa jest już jasna - pokazał skąd i na co miał.Jak się mądrze inwestuje to się ma - taka prawda. A jak komuś ciezko to zaakceptować to przykro
bEqxxgrn
Adaś
4 miesiące temu
Czemu ten Obajtek nie kupował od PO-owców? Popełnił grzech ciężki.
jozek
4 miesiące temu
O Ostrołęce i jej 2 wieżach cisz, jaki był udział Obajtka.
...
Następna strona