Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Sprawa Sławomira Nowaka. W poniedziałek sąd zadecyduje, czy były polityk zostanie w areszcie

14
Podziel się

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Prokuratura chce, żeby były minister transportu został w areszcie do lipca.

Sprawa Sławomira Nowaka. W poniedziałek sąd zadecyduje, czy były polityk zostanie w areszcie
Jeśli sędzia przychyli się do wniosku prokuratora, Sławomir Nowak spędzi w areszcie okrągły rok (PAP, Radek Pietruszka)
bDZTYDqt

Prokurator Jan Drelewski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, który prowadzi wielowątkowe śledztwo przeciwko Sławomirowi Nowakowi i grupie przestępczej, którą - według prokuratury - były minister transportu miał kierować, wnioskował o przedłużenie podejrzanemu aresztu do lipca 2021 r. Gdyby sąd uznał ten wniosek za zasadny, Nowak spędziłby w areszcie równo rok.

Termin dotychczas stosowanego wobec Sławomira Nowaka tymczasowego aresztowania upływa w piątek 16 kwietnia br.

Prokurator uważa, że dalsza izolacja podejrzanego jest konieczna nie tylko ze względu na grożącą mu surową karę do 15 lat pozbawienia wolności, ale także z uwagi na obawę matactwa procesowego. W sprawie zachodzi konieczność przesłuchania dodatkowych świadków i przeprowadzenia dowodów, na które Nowak mógłby próbować wpływać będąc na wolności.

bDZTYDqv
Zobacz także: Stany Zjednoczone wygrają na pandemii. Ekspert tłumaczy

Sąd wypuścił z aresztu jednego z podejrzanych

bDZTYDqB

Na początku kwietnia prokurator wnioskował o przedłużenie aresztu wobec Łukasza Z., który miał należeć do grupy przestępczej kierowanej przez Nowak. Sędzia nie uwzględniła wniosku, choć w ustnym uzasadnieniu decyzji podkreśliła, że prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów jest duże.

Sąd zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 60 tys. zł. Prokuratura złożyła zażalenie na to postanowienie.

Były minister transportu przebywa w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka od lipca ubiegłego roku. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

bDZTYDqC

Źródła PAP przekonują, że materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie jest "porażający" i składa się głównie z materiałów niejawnych, w tym podsłuchów rozmów, a także "bardzo obszernych" i "wyjątkowo szczegółowych" wyjaśnień wieloletniego przyjaciela Nowaka i współpodejrzanego w tym śledztwie, Jacka P.

Nowak miał żądać korzyści majątkowych i przyjmować je w związku z pełnieniem przez niego funkcji Szefa Państwowej Służby Dróg Samochodowych na Ukrainie Ukravtodor. Nowak podejrzany jest obecnie o popełnienie 11 czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZTYDqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Mar75
miesiąc temu
z takiej partii "Żeby PO lakom Żyło się lepiej"
pam
miesiąc temu
Pisowscy sędziowie zaczynają robić w gacie, bo to wprawdzie skorumpowani, ale jednak inteligentni ludzie.
PIS komsomole...
miesiąc temu
jestem trollem z nadania PIS ,ale teraz zaczynam sie bac ,to co wyprawia rząd ,moze spotkac kazdego obywatela
bDZTYDqX
Hard
miesiąc temu
Patrząc na to co obecnie się dzieje to te zarzuty są prześmieszne. Przy tych miliardach kradzionych przez obajtkow lesniczych i im podobnych to Pan Nowak przypomina mi chłopca zamkniętego za kradzież wiaderka piasku z piaskownicy. Proponuję kształcić tysiące nowych prokuratorów i rozbudować więzienia bo kto ogarnie za chwilę ten pisowski syf?
obywatel
miesiąc temu
Pewnie hołownia go przyjmie przecież trzeba z czego żyć