Notowania

Sprawa tygrysów z Włoch. Powinien powstać azyl dla zwierząt zatrzymywanych na granicy

Sprawa tygrysów z Włoch pokazała, jak bardzo ważne jest stworzenie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy – uważają przedstawiciele różnych instytucji finansowych i skarbowych, którzy spotkali się w resorcie finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Sprawa tygrysów spod białoruskiej granicy zelektryzowała Polskę i pokazała, jak niedoskonałe jest nasze prawo, gdy chodzi o ratowanie zwierząt w niebezpieczeństwie

Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej oraz innych jednostek administracji publicznej zaangażowanych w problematykę nielegalnego handlu zwierzętami rozmawiali na temat uregulowania kwestii nielegalnego przewozu zwierząt zagrożonych wyginięciem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Policji i Straży Miejskiej. Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele ogrodów zoologicznych oraz stowarzyszeń i fundacji zajmujących się ochroną przyrody i praw zwierząt.

Gehenna. Tygrysy utknęły zamknięte w klatkach na przejściu granicznym w Koroszczynie
Tygrysy dotarły do Poznania. W jednej skrzyni "brak oznak życia"

Uczestnicy spotkania wskazali, że jednym z rozwiązań może być stworzenie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy. Chodzi tu o zwierzęta objęte postanowieniami CITES (Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

KAS podała dane o walce z przemytem gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską. Wynika z nich, że w 2018 r. zatrzymano 5551 żywych okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, a w latach 1998-2018 zatrzymano 29 tys. 662 okazów. We wrześniu 2019 r. na przejściu granicznym Korczowa - Krakowiec, funkcjonariusze KAS udaremnili nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów, spośród których 116 było objętych Konwencją Waszyngtońską. Zwierzęta zostały przekazane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Obejrzyj: Transport tygrysów. Nagranie obiegło włoskie media

Utworzenie ośrodka dla zwierząt w pobliżu zewnętrznej granicy UE minister finansów zapowiedział dwa tygodnie temu w rozmowie z PAP. Plany te wiążą się ze sprawą 10 tygrysów przewożonych z Włoch do Dagestanu w Federacji Rosyjskiej, które utknęły na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (woj. lubelskie). Jedno ze zwierząt padło, a dziewięć pozostałych w bardzo złym stanie przetransportowano do ogrodów zoologicznych. Siedem zwierząt trafiło do Poznania, dwa do Człuchowa (woj. pomorskie).

Jeden z siedmiu tygrysów, których transport zatrzymano na polsko-białoruskiej granicy
Tygrysy w poznańskim zoo są w złym stanie. Chodzi o ich psychikę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2019

IdalkaTygrysy i ich kondycja wykazały,że jesteśmy wrażliwym narodem. Wrażliwym a także łątwowiernym bo zastanawia mnie temat podjęty na onecie. A to fr. … Czytaj całość

12-11-2019

MMszkoda zwierzaków. Powinny dojśc do siebie.

13-11-2019

goscbrawo Panie Ministrze, tak 3mać i zabrać się za ten bałagan , zwierzęta przechwycone na granicy powinny mieć azyl natychmiastowy- … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)