Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Sprawozdanie finansowe spółki. Kto i kiedy musi je złożyć?

1
Podziel się:

Sprawozdanie finansowe to jeden z najważniejszych dokumentów, który informuje o sytuacji spółki. Zawiera informacje na temat rocznego wyniku finansowego danego podmiotu. Kto i kiedy musi je złożyć?

Spółki zarejestrowane w KRS mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego.
Spółki zarejestrowane w KRS mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego.
bETIbYXp

Sprawozdanie finansowe to uporządkowane przedstawienie sytuacji finansowej oraz wyników działalności podmiotu gospodarczego. Dotyczy ono roku obrachunkowego i sporządza się je na dzień bilansowy dla jednostki gospodarczej jako całości. Sytuacja jednostki jest przedstawiana w formie zestawień liczbowych. Zasady sporządzania sprawozdania finansowego określa ustawa o rachunkowości.

Kto musi złożyć sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z artykułem 69. ust. 1 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki jest zobowiązany do złożenia w odpowiednim rejestrze sądowym następujących dokumentów:

  • rocznego sprawozdania finansowego,
  • odpisu uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,
  • opinii biegłego rewidenta, jeśli sprawozdanie podlegało badaniu,
  • sprawozdania z działalności
bETIbYXr
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Dokumenty te mają być złożone w ciągu 15 dni od momentu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Spółki, które spełniają szczególne kryteria wyznaczone w ustawie o rachunkowości, mogą złożyć sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej. Podmioty uprawnione do tego muszą spełnić dwa z trzech poniższych warunków:

bETIbYXx
  • średnioroczne zatrudnienie (pełne etaty) wyniosło nie więcej niż 50 osób,
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego nie przekroczyła równowartości 17 milionów złotych,
  • przychody netto ze sprzedaży oraz operacji finansowych nie przekroczyły 34 milionów złotych.

Kiedy należy złożyć sprawozdanie finansowe?

Spółki zarejestrowane w KRS mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na sporządzenie upływa 31 marca. Następnie sprawozdanie jest zatwierdzane przez odpowiednie organy w firmie. Zatwierdza je też właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak wynika z przepisów ustawy, roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. W związku z epidemią COVID-19 terminy sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wydłużono o 3 miesiące.

bETIbYXy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bETIbYXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Tylko asysten...
2 lata temu
Autorowi radzę wrocić do ustawy o rachunkowości. W tekście przywołuje limity dotyczące jednostki małej, które już za rok 2019 są znacznie większe. Poza tym ani słowa o obowiązku podjęcia przez organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe uchwały o zamiarze korzystania z uproszczenia w sprawie sporzadzania sprawozdania i jego zawartosci... bez takiej na jednostkach nadal ciąży obowiązek sporządzania sprawozdania zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy. Poza tym nie każda jednostka ma obowiązek badania swojego sprawozdania... O tym również autor nie pisze... nie pisze również o konieczności przez niektórych sporządzania sprawozdania z działalności... Artykul jednym słowem na poziomie podstawowki... jezeli macie zamiar zapychac czyms takim swoje serwisy to radze przejsc na tzw postojowe