Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Sprytny ruch Łotwy. Ta decyzja utrudni życie Rosjanom

Podziel się:

Łotwa zdecydowała się na nowelizację ustawy imigracyjnej. Nowe przepisy zawieszają nieograniczone przedłużenie pozwolenia na pobyt czasowy w republice dla obywateli Rosji i Białorusi. Aby przedłużyć pozwolenie na pobyt, Rosjanie i Białorusini będą musieli do września przyszłego roku przedstawić certyfikat znajomości języka łotewskiego.

Sprytny ruch Łotwy. Ta decyzja utrudni życie Rosjanom
Premier Łotwy Arturs Krisjanis Karins. To nadbałtyckie państwo od początku wojny wspiera Ukrainę (East News, KENZO TRIBOUILLARD)

Rosyjski dziennik Kommiersant informuje, że istnieją jednak wyjątki. Chodzi o  możliwość wydania zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na łączenie rodzin, ochronę międzynarodową, interes narodowy lub względy humanitarne.

W sierpniu łotewski parlament uznał Rosję za kraj sponsorujący terroryzm. Uznano, że "Rosja celowo atakuje ludność cywilną na terytorium Ukrainy".

Wcześniej władze Łotwy podjęły decyzję o zawieszeniu umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych. To była odpowiedź na to, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, a właśnie ta placówka wydawała Rosjanom pozwolenia na przekraczanie granicy.

Na początku kwietnia Łotwa podjęła także decyzję o zamknięciu konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie. Personel dyplomatyczny tych placówek został uznany za osoby niepożądane na Łotwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atak rakietowy na rosyjskie cele wojskowe. Tak to robią Ukraińcy

Od 1 stycznia 2023 roku będzie obowiązywał zakaz importu gazu z Rosji na Łotwę. Sejm pozwolił przy tym firmie Latvijas Gaze na napełnienie magazynów, by zagwarantować rezerwy na zimę.

W czwartek łotewska straż graniczna zapewniała, że po ogłoszeniu przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji w Rosji sytuacja na granicy rosyjsko-łotewskiej jest stabilna.

Ivars Ruskulis, wiceszef łotewskiej straży granicznej, poinformował, że od poniedziałku, kiedy w kraju zaczęły obowiązywać restrykcje dotyczące obywateli rosyjskich z krótkoterminowymi wizami Schengen, wjazdu na Łotwę odmówiono 15 obywatelom Rosji.

Ruskulis poinformował, że w tym tygodniu na Łotwie 12 obywateli Rosji zwróciło się o azyl. Zaznaczył, że osoby, które uciekają jedynie z powodu ogłoszonej mobilizacji, nie otrzymają azylu na Łotwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl