Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polacy kupują działki. Takiego boomu nie było od lat

22
Podziel się:

W 2020 roku liczba transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości niezabudowanych wzrosła o jedną czwartą, a łączna wartość takich transakcji była o 10 mld zł wyższa niż rok wcześniej, wynika z danych GUS.

Polacy kupują działki. Takiego boomu nie było od lat
Nieruchomości niezabudowane. Takiego boomu nie było od lat (Adobe Stock)

W 2020 roku podpisano 564,3 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości, podał GUS.

To zaledwie o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak największy, bo aż 17-procentowy wzrost liczby aktów notarialnych wystąpił w przypadku sprzedaży działek niezabudowanych.

Z kolei według danych z Rejestru Cen Nieruchomości, w 2020 roku zawarto 510,3 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości na łączną wartość ponad 145 mld zł.

Zobacz także: Orange_Razem dla Planety

Podobnie jak w poprzednich latach, największy udział zarówno w liczbie, jak i w wartości transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości dotyczył nieruchomości lokalowych.

Jednak w ubiegłym roku o jedną czwartą wzrosła liczba transakcji dotyczących nieruchomości niezabudowanych. Takich transakcji było prawie 199,8 tys. w porównaniu z 157,6 tys. w 2019 roku.

Z kolei wartość transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości niezabudowanych wzrosła o 40 proc. - do prawie 35,5 mld zł z 24,5 mld zł w 2019 roku.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o popyt na działki. Jeszcze nigdy nie kupowano w Polsce tylu działek budowlanych. Liczba transakcji rośnie z roku na rok. Nie zmieniła tego pandemia.

Ponad połowa mieszka w domach

Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55 proc. rodaków, wynika z danych Eurostatu.

Jednak jeszcze nigdy w historii Polacy nie podejmowali się budowy domu na własne potrzeby tak powszechnie jak obecnie – zwraca uwagę HRE Investments powołując się na dane GUS. W pierwszym półroczu inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 54 tysięcy nieruchomości.

Już kilkanaście lat temu domy stały się głównym typem nieruchomości zamieszkiwanych przez Polaków. "Zmieniło się to na początku wieku. Ostatnim rokiem, w którym w Polsce królowały bloki, był rok 2006. Potem górą zaczęły być już domy i przez kolejne lata ich przewaga rosła" - zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Geodeta
6 miesięcy temu
Prawda, że Polacy kupują działki. Doskonałe, piękne i perspektywiczne tereny są w gminie Wiskitki, a szczególnie w jej miejscowościach: Tomaszew, Sokule, Wiskitki, miejscowość Działki. Sokule jest rewelacyjnie piękne, lasy, ścieżki, urocze widoki jak na Mazurach i blisko stolicy z dobrym dojazdem.
polak
2 lata temu
Jadąc przez nasz kraj na uwagę zasługują dwa widoki. Pierwszy brak patroli policyjnych pewnie pilnują tego co nie trzeba. Drugi rosnące jk grzyby doby tzw jednorodzinne.Te budowle są okupione ciężką często niewolnuczą pracą na czarno nqa tzw zachodzie. Jak ci ludzie utrzymają te domy na głodowych rentach czy emeryturach.
Hanys
2 lata temu
jak oprocentowanie kont równe zeru to po co trzymać na koncie? a pisowcy się chwalą że taki dobrobyt stworzyli że wszyscy się budują
Polak 67
2 lata temu
Zawsze nieruchomości drożały odkąd pamiętam
5t5
2 lata temu
dziwicie się, że PIS chce od was kasy ??? oni wiedzą ile jej jest na kontach więc wyczepią ją od was tylko kwesti czasu @@@
...
Następna strona